میزگرد| نگرانی هم‌سنگران شهید باکری‌ از تجمل‌گرایی برخی مدیران / مسئولان مانند “آقا مهدی” به مردم خدمت کنند
میزگرد| نگرانی هم‌سنگران شهید باکری‌ از تجمل‌گرایی برخی مدیران / مسئولان مانند “آقا مهدی” به مردم خدمت کنند
دفاع مقدس یکی از درخشان‌ترین صحنه‌های نقش‌آفرینی و حماسه آفرینی ملت ایران است که بی‌شک هنوز زوایای زیادی از آن از نگاه نسل‌ امروز به دور و پنهان مانده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی آذرسلام، دفاع مقدس را می‌توان شاکله نظام جمهوری اسلامی و ماحصل روحیه راستین و جهادی ملت ایران در برابر هجمه موشکی و تحمیلی کشور عراق در طول تاریخ دانست. یکی از اندک مسائلی که در طول دهه‌های گذشته علی‌رغم اهمیت بالای بازخوانی و تبیین چگونگی رخداد و ماندگاری آن،‌ کمتر در سطح جامعه ما تشریح شده، زوایای پنهان هشت سال جنگ تحمیلی و دوران پرارزش دفاع مقدس است.

هشت سالی که چگونگی به‌کارگیری توان دفاعی و رمز پیروزی بر کشور بیگانه در آن، امروز در بسیاری از دانشگاه‌های بین‌المللی نظامی جهان تدریس می‌شود، در کشور ما کمتر وارد ادبیات‌مان شده و به گوش نسل امروز رسیده است.

شاید به همین دلیل امروز همه نسل‌ها آن طور که باید با معارف و فرهنگ دفاع مقدس آشنا نباشند، ولی باید بدانیم که استمرار حیات دفاع مقدس مشروط به تقویت برخی ارزش‌ها در جامعه می‌باشد.

حول موضوع دفاع مقدس و بررسی آن در زوایای مختلف هنر،‌ فرهنگ،‌ ادبیات، بینش ملموس روز جامعه و سایر موارد دخیل در این موضوع، ‌میزگردی در آخرین روز از هفته دفاع مقدس با حضور فرماندهان دفاع مقدس، رزمندگان و آزادگان اردبیل برگزار شد.

دشمن همواره از ورود تجارب دفاع مقدس به نظام جلوگیری کرد

تجربه‌های دفاع مقدس چه اندازه می‌تواند در اداره امور کشور در حالت فعلی وارد شده و مؤثر باشد؟

ذکی‌الله خوشبخت، یکی از فعالان سیاست در سال‌های گذشته و مسئول بسیج و اعزام به جنگ در دوران دفاع مقدس در پاسخ به این سوال اظهار داشت: شما استحضار دارید که دشمن بعد از پایان یافتن جنگ تحمیلی تمام توان خود را به کار بست تا تجارب رزمندگان و فرماندهان ما در طول هشت سال دفاع مقدس به اصول آموزشی،‌ اجتماعی، دفاعی،‌ اقتصادی، هنری و فرهنگی جامعه ما بازنگردد.

وی ادامه داد: امروز ما شاهد هستیم که رهبر معظم انقلاب به زیرکی و آرام تاکید می‌کنند که شبیخون فرهنگی در حال راه‌اندازی است، بعد می‌فرمایند تهاجم فرهنگی و بعد می‌گویند که قتل عام فرهنگی اتفاق افتاده است، که دلیل همه اینها بر این است که دشمن توانسته بدون اینکه اسلحه، توپ و تانک به میدان بیاورد از ما تلفات بگیرد.

این فرمانده سال‌های دور دفاع مقدس، روحیه جهادی را اصلی‌ترین پیام دفاع مقدس دانست و عنوان کرد: ما با ابراز شرمندگی می‌گوییم که نتوانستیم روحیه جهادی را از دفاع مقدس بگیریم و به جامعه امروزی‌مان منتقل کنیم، ما نتوانستیم خودباوری و خداباوری را به مکتب‌هایمان وارد کنیم، ما نتوانستیم حس مسئولیت و مقاومت در دوران جنگ تحمیلی را به نسل امروزی و مسئولان امروزمان تحویل دهیم.

خوشبخت گفت: در تاریخ ۲۰۰ ساله ایران بارها کشور را تقسیم کردند و برای بار اول جوانان این سرزمین در هشت سال دفاع مقدس در برابر این ظلم دشمنان قد علم کرده و اجازه تجاوز به وجبی از خاک این سرزمین را ندادند، که همه اینها در نتیجه روحیه جهادی،‌خودباوری و خداباوری اتفاق افتاد. چرا که توان موشکی ایران قدیم با ایران الان به هیچ وجه من‌الوجوه قابل مقایسه نیست.

ما به شدت گرفتار اشرافی‌گری شدیم

خوشبخت با تاکید بر دوری برخی از مسئولان وقت از زندگی ساده و عامه‌پسند گفت: مهدی باکری‌ها همان کسانی بودند که در بیرون از جبهه منصب سیاسی داشته اما در جبهه فرمانده دلسوزی بودند که خود به رزمندگان خدمت می‌کردند و در عین حال در بیرون از جبهه‌ها به مردم خدمت می‌کردند.

به عقیده وی هم‌اکنون ما به شدت اهل تشریفات و اشرافی‌گری شده‌ایم به طوری که تجملات در جامعه امروز ما بیداد می‌کند چه بسا که با رنگ باختن روحیه فداکاری و جهاد در جامعه دولتی ما هم‌اکنون ساعات مفید کار یک کارمند در کشور فقط ۴۵ دقیقه است! که باید از این غفلت مسئولان هراس داشت.

بهترین آورده دفاع مقدس برای نسل امروزی چیست؟

یزدانی، معاون شهید مهدی باکری و فرمانده گردان در عملیات خیبر در طول هشت سال دفاع مقدس در واکنش به این موضوع اظهار داشت: اساسی‌ترین دستاورد دفاع مقدس برای نسل امروز امنیت است، خودباوری، خودکفایی و اتکای به خود از دیگر آورده‌های این دوران طلایی است.

جنگ تحمیلی و فضای مقدس آن دوران تا چه اندازه توانسته است مسائل فرهنگی روز کشور را تحت‌الشعاع خود قرار دهد؟

ذکی‌الله خوشبخت با ابراز تعصب به این سوال پاسخ داد: از پایان دفاع مقدس تا به امروز اگر نظام اسلامی سرپا مانده و توانسته پیش رود به برکت دفاع مقدس است که در واقع ایستادگی، مقاومت و کار فرهنگی که در دوران دفاع مقدس اتفاق افتاد مسبب ایستادگی نظام است.

وی با اشاره به مقاومت نظام در برابر هجمه‌های مختلف در طول سال‌ها گفت: در برابر این همه ناتوی فرهنگی و نظامی و اقتصادی که در دنیا علیه نظام شکل گرفته، هر قدرت دیگری بود یقین تا حال از پا درآمده بود.

به عقیده معاون فرمانده سال‌های دور دفاع مقدس ما در انقلاب هم ایستادگی داشتیم اما از هر جناحی به امید سهم‌خواهی در انقلاب حضور یافتند که این نوع ایستادگی با نوع مقاومت در دفاع مقدس تفاوت بسیار عظیمی دارد.

خوشبخت اظهار داشت: فرهنگ از خود گذشتگی دوران دفاع مقدس به امروز ما انتقال یافته است اما نه آن طور که باید که اگر این فرهنگ در ایران حال‌حاضر می‌بود، قطعا فاصله طبقاتی‌ای در جامعه نداشتیم و متاسفانه ما به عنوان عضو کوچکی از نبرد هشت ساله دفاع مقدس نتوانستیم برخی فرهنگ‌ها را از پشت جبهه‌ها به این سوی جبهه‌ها منتقل کنیم که اگر این فرهنگ به نسل امروز منتقل می‌شد قطعا دفاع مقدس ما تا زمان و زمین بود با ابهت بر سر زبان‌ها می‌ماند.

وحدت رویه دوران دفاع مقدس رو به افول است

در آن زمان فرهنگ مشخصی در کشور بود که الان جای خالی آن فرهنگ در میان مردم احساس شود؟

غضنفر محبی یکی از آزادگان هشت سال دفاع مقدس و اسرای ایران در کشور عراق در پاسخ به این سوال گفت: در آن زمان وحدت رویه و اخلاصی که در بین رزمندگان بود و صداقت و روراست بودن با مردم اینها الان در جامعه امروزی ما رنگ باخته است. شما می‌بینید الان مشکلاتی که گریبانگیر ملت ماست و مسئولان این مشکلات را از چشم تحریم و عامل غیرایرانی می‌دانند کاملا اشتباه است چرا که بیشتر اینها از سر کاهلی و ندانم‌کاری مسئولان وقت همین ایران ماست.

کیفیت بازخوانی هر ساله دفاع مقدس در کشور ما را چگونه اریابی می‌کنید؟

حبیب یزدانی در این باره یادآور شد: ما در مورد این مسئله خوش بین هستیم چرا که به حول رهبری و دست اندرکاران سپاه و نظام تا به امروز بازخوانی و بازسازی صحنه‌های دفاع مقدس به خوبی پیش رفته است و خوب پیش خواهد رفت.

به گفته وی هم‌اکنون ورود دفاع مقدس و فرهنگ ناب این دوران به سطح دانشگاه‌ها، مدارس و حوزه‌های هنری و ادبی مصداق این ادعاست.

جایگاه دفاع مقدس در حوزه هنر و ادبیات ایران چطور است؟

محبی در واکنش به این سوال اذعان داشت: الان در برخی دانشگاه‌ها عملیات دفاع مقدس و نحوه موفقیت ما در طول این جنگ برای دانشجویان بین‌المللی تدریس می‌شود که در کشور ما هم گاها جسته و گریخته به حوزه دفاع مقدس ورود داشته‌ایم اما آن طور که دشمن به دفاع مقدس ما می‌پردازد ما خودمان از این مسئله عاجز هستیم!

وی اضافه کرد: چرا که دفاع مقدس ما منحصر به محل‌ها و مکان‌های نظامی شده است اما مقام عظمی ولایت تاکید و سفارش دارند که من بعد بیش از پیش به دفاع مقدس بپردازیم و این بی‌شک ذخیره آینده و نسل آیندگان ماست.

این جانباز هشت سال دفاع مقدس گفت: دشمن از موشک،‌ اسلحه یا توان نظامی و دفاعی ما نمی‌ترسد آمریکا از این روحیه‌ای که در هشت سال دفاع مقدس مردم از خود نشان دادند و فهمیده‌ها و بالازاده‌ها علی‌رغم سن کم در خط مقدم جبهه ایستادند و تا پای جان جنگیدند، هراس دارد.

فرهنگ دفاع مقدس فساد را برنمی‌تابد

شرط دوام محبوبیت و مقبولیت دفاع مقدس از امروز تا چندین و چند سال آینده چه می‌تواند باشد؟

خوشبخت در پاسخ داوطلبانه به این سوال تصریح کرد: انتقال زوایای پنهان دفاع مقدس به نسل امروز. تنها با سخنرانی نمی‌شود دفاع مقدس را در مکتب زنده نگه داشت چرا که دفاع مقدس همیشه در دل‌ها زنده است اما همین یک موضوع مکفی نیست. اگر ما بخواهیم از دفاع مقدس‌مان درس بگیریم و الگو قرار دهیم باید آن را با زبان نرم و هنر و ادبیات به نسل‌های بعدی منتقل کنیم که این نبرد تا ابدیت در تاریخ بماند.

وی ادامه داد: ما باید دفاع مقدس را به تمام حوزه‌های کشور پیوست کنیم و همراه روحیه جهادی و فداکاری به تبیین،‌تشریح حتی تدریس این مسئله مهم مرزی و کشوری به آیندگان بپردازیم.

این رزمنده هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد: برای تغییر روحیه جامعه از تشریفات گرایی و تجملات گرایی و دنیا پرستی به معنویات و جهاد نیازمند ورود تمامی سازمان،‌نهادها و ارگان‌ها هستیم که اگر این اتفاق بیفتد فساد دیگر در جامعه جایی نخواهد داشت.

شما به عنوان رزمنده یا آزاده می‌توانید در هدایت تفکر مردم در مسیر درست فرهنگی موثر واقع شوید؟

یزدانی در پاسخ به این سوال گفت: ما هم‌اکنون بازنشسته شدیم و تا جایی که در توان داشته باشیم نسبت به تشریح ابعاد مختلف دفاع مقدس خواهیم پرداخت اما در این مسیر بی‌شک همراهی مردم و مسئولان نیاز اساسی است؛ چرا که با سخنوری تک جانبه ما کاری پیش نمی‌رود، و اگر حرفی در میان باشد یقین مکمل بودن حرف و عمل نتیجه و ماحصل بهتری خواهد داشت. اما به حول و قوه الهی ما به سهم خود خیلی برتر و بهتر از باقیان می‌توانیم به تبیین پیام اصلی دفاع مقدس بپردازیم.

تقویت روحیه جهادی لازمه موفقیت در امور کشور

لطفا اشاره‌ای به تلاش سرسختانه مدافعان سلامت و شباهت این جهاد با فداکاری رزمندگان دفاع مقدس بفرمایید.

خوشبخبت در رابطه با شرایط سخت کنونی کشور متاثر از ویروس کرونا اظهار کرد: ایستادگی در شرایط فعلی و کمک به یکدیگر وظیفه همگانی بوده و صرفا مختص یک طیف یا صنف خاصی نیست و اگر امروز مدافعان سلامت با فداکاری هرچه تمام‌تر در راستای مقابله با ویروس کرونا در صحنه هستند باید بدانیم که جهاد این عزیزان کمتر از جهاد رزمندگان در صحنه نبرد نبوده و نیست.

وی بیان کرد: کشور ما همانطور که در دفاع مقدس زبانزد خاص و عام بود الان در شرایط کرونایی نیز ما پیش رو هستیم و سبب حیرت بسیاری از کشورها شدیم چرا که ما با داشتن روحیه مقاومت در این مرحله هم می‌توانیم روسفید و الگو باشیم.

اگر خدایی نکرده در سال‌های آینده جنگی مشابه جنگ تحمیلی در کشور اتفاق بیفتد شما بعنوان رزمندگان دیروز و گنجینه‌های معنوی امروز باز هم در جبهه حضور می‌یابید؟

خوشبخت با حالت خنده در این باره اظهار داشت: آب از سر که گذشت چه یک وجب چه صد وجب. البته که بله، ‌حضور می‌یابیم و همه را دعوت به حضور می‌کنیم. رزمندگان فرزندان این نظام هستند و همیشه آماده جانفشانی و از این گذشته قطعا هیچ جنگ سردی بر این ملت تحمیل نخواهد شد چرا که فعلا توجه دشمن بر روی نبرد فرهنگی و هجمه اقتصادی در کشور متمرکز است،‌اما اگر فردای روزی خدایی نکرده جنگی اتفاق افتاد، بهتر از همه ریش‌سفیدان و صاحبان تجربه در این حوزه جوانان ما با هر ظاهر و شکل و قیافه‌ای در میدان جنگ حاضر خواهند شد و این را شما هم خواهید دید.

وی افزود: جوانان امروز ما اگر شرایطش پیش بیاید به مراتب بهتر از رزمندگان و جوانان سال‌های دور ایران در میدان جنگ ظاهر خواهند شد، چون من به شخصه در راهیان نور شاهد هستم که جوانان چگونه در این سفرها متحول می‌شوند.

شما به عنوان گنجینه‌های معنوی این نظام چه انتظاری از مسئولان وقت کشور دارید؟

خوشبخت در نوبه خود اظهار کرد: تقویت روحیه جهادی می‌خواهیم برای خدمت به مردم چرا که اصل همین ملت هستند و لاغیر والسلام.

یزدانی نیز اظهار کرد: همان فداکاری و از خودگذشتگی باشد همه چیز به نوبت حل خواهد شد.

محبی هم در پاسخ به این سوال تصریح کرد: وظیفه‌ای که بر گردن دارند به خوبی انجام دهند و کارشان صرف از روی تبلیغات نباشد و به اندازه‌ای که اجرت می‌گیرند برای این مردم خدمت کنند،‌چرا که مهدی باکری‌ها با آنکه مدیر و مسئول بودند اما خالصانه و خداباورانه در میدان جنگ ایستادند و شهید شدند.

و اما در طول هشت سال دفاع مقدس در خاک ایران و عراق رزمندگان بی‌شماری با پیکار خالصانه جانباز گشتند، عده‌ای طعم تلخ اسارت را چشیده و آزاده نام نهاده شدند و عده‌ای هم با اخلاص و تقویت روحیه خداباوری نهایتا به برترین و بالاترین درجه کمال و سعادت رسیده و شهید شدند.

امروز همین رزمندگان و جانبازان به نیابت از تمام هم‌رزم‌های شهید خود به بهای عمرشان انتظاراتی از صدرنشینان امور مدیریتی کشور دارند، که الحق و الانصاف خواسته و انتظارات به‌جایی هم هستند،‌ اینکه دولتمردان ما با تقویت اندکی روحیه خداشناسی و جهادی در وجود خود در مسیر صحیح اسلامی حرکت کرده و پیرو مکتب عاشورایی باشند.

انتهای خبر/