انگلیس: روسیه جدی ترین تهدید موجود است!
انگلیس: روسیه جدی ترین تهدید موجود است!
فرمانده ارتش انگلیس در حالی از روسیه به عنوان اصلی‌ترین تهدید علیه امنیت ملی بریتانیا یاد می‌کند که طی سال‌های گذشته، ادعاهای مشابه دستاویز افزایش حضور نظامی ناتو در مرزهای روسیه بوده است.

به گزارش آذرسلام، «نیک کارتر» فرمانده ارتش انگلیس در مصاحبه با روزنامه «تلگراف» مدعی شد که از دید وی، روسیه جدی‌ترین تهدید علیه امنیت ملی بریتانیا تلقی می‌شود.

کارتر در ادامه این ادعا افزود: در تابستان ۲۰۱۴ فرمانده ارتش شدم و در آن زمان بحث درباره این بود که تهدیدها از جانب افراط گرایان مهم‌تر است یا از جانب دولت روسیه. در آن مقطع، اولویت را به تهدیدهای ناشی از افراط گرایی دادیم حال آنکه در سال ۲۰۱۸، حمله به خانواده «سرگئی اسکریپال» [جاسوس دوجانبه انگلیسی- روسی] را داشتیم و از آن به بعد با این حقیقت انکارناپذیر روبرو بودیم که روسیه جدی‌ترین تهدید علیه انگلیس است.

کارتر همچنین مدعی شد که تهدیدهای ناشی از روسیه و چین غیر متعارف هستند و در «محدوده خاکستری» اتفاق می‌افتند که در حیطه آن دشمن به جهان به دید یک میدان رقابت دائمی نگاه می‌کند و به خود حق می‌دهد که از همه ابزارهای قدرت، مادامی که نبرد به صحنه جنگ علنی کشیده نشده، استفاده کند.

فعالیت‌های انجام گرفته در محدوده خاکستری (grey-zone) به اقدامات خصمانه یک کشور علیه کشور دیگر گفته می‌شود که ماهیتی جنگ‌طلبانه دارند اما به طور رسمی به آنها برچسب اقدام جنگی زده نمی‌شود. جنگ هیبریدی یا ترکیبی نیز در این حیطه قابل ارزیابی است.

ادعاهای کارتر در حالی مطرح می‌شود که وی پیشتر هم گفته بود از زمان جنگ سرد به این سو، غرب و روسیه هیچگاه تا این اندازه با خطر آغاز درگیری ناخواسته مواجه نبوده‌اند.

این در حالی است که آمریکا و ناتو همواره از روسیه به عنوان تهدید قریب الوقوع در مقایسه با چین به عنوان چالش بلندمدت نام می‌برند. به همین بهانه، طی سال‌های گذشته شاهد افزایش حضور ناتو در کشورهای اروپای شرقی همجوار با روسیه بوده‌ایم.

در حال حاضر، غرب از جابه‌جایی نظامیان روسیه در قلمرو سرزمینی این کشور به عنوان تهدیدی علیه اوکراین نام می‌برد حال آنکه مسکو می‌گوید قصدی برای حمله به هیچ کشوری ندارد و این کی‌یف است که با برخورداری از حمایت بیگانگان سودای آن را دارد که تنش‌ها در منطقه دونباس را با جنگ خاتمه دهد.

انتهای خبر/