تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15546
تاریخ انتشار: پ, 1396/08/04 - 11:52
شام غریبان حضرت رقیه (س) و مجلس یزید در اردبیل برگزار شد
مراسم شام غریبان شهادت حضرت رقیه (س) و صحنه سازی مجلس یزید با هنرنمایی «مسعود یحیوی» نوه تاج الشعرای اردبیلی شامگاه گذشته در اردبیل برگزار شد.

همزمان با سالروز شهادت حضرت رقیه (س) در پنجم صفر، مراسم شام غریبان آنحضرت و صحنه سازی مجلس یزید با تعزیه خوانی و هنرنمایی هنرمندانی، شامگاه گذشته در محله مسجد آقا کاظم اردبیل برگزار شد.

مراسم شام غریبان و مجلس یزید نزدیک به 9 سال بوده که در محله آقا کاظم اردبیل با صحنه سازی جانسوز شهادت حضرت رقیه (س) به نمایش گذاشته می شود و با توجه به ازدحام و استقبال عزاداران حسینی از این مراسم، فضای مجلس حال و هوای معنوی خاصی پیدا می کند.

در این مراسم بطور نمادین یزید با ورود اسرای کربلا به سرپرستی حضرت زینب (س) بالای منبر رفته و شروع به مجادله با آنحضرت می کند و خطبه غرا توسط آنحضرت قرائت می شود.

پس از این برنامه بازیگر نقش حضرت رقیه (س) شروع به رجز خوانی کرده و شرح حال کربلا و سختی های مسیر اسرا را تعریف می کند.

شهادت نمادین آنحضرت در این مجلس و باز سازی خرابه های شام موجب تحول روحی و معنوی عزاداران را به همراه داشت.

گفتنی است هنر نمایی نقش یزید این مجلس را «مسعود یحیوی» نوه شاعر نامدار و مرثیه سرای آذری کشور مرحوم عباس قلی یحیوی ملقب به تاج الشعرای اردبیلی اجرا می کند.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام مهدی ستوده رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان اردبیل به تشریح ابعاد مختلف واقعه عاشورا پرداخت.

سینه زنی و مداحی پایان بخش این مراسم بود.

تصاویر از پیام رحیمی/

انتهای خبر/

 

 

ارسال نظر