تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 8915
تاریخ انتشار: س, 1393/12/05 - 10:01
مقام معظم رهبری در تعریف آن فرموده است: "اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد."

"آذر سلام"_ مقام معظم رهبری در دیدار خود با کارآفرینان در شهریور 1389 واژه "اقتصاد مقاومتی" را برای اولین بار مطرح کردند؛ تا به امروز تعریف‌ها و تفسیرهای متفاوتی از سخنان ایشان پیرامون مفهوم و اهداف و به ویژه نحوه رسیدن به اقتصادی مقاومتی مطرح شده است.

 مي توان گفت جامع‌ترین و کامل‌ترین تعریف از اقتصاد مقاومتی را فقط رهبر فرزانه انقلاب ارائه داده و فرمودند: "اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین کننده رشد و شکوفایی کشور باشد."

اقتصاد مقاومتی از نظر مقام معظم رهبری با شدت یافتن تحریم های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های هسته ای ایران به واژه های جدیدي درکشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است.

شكي نيست كه اقتصادمقاومتي فراغ از جريانات سياسي است. در اقتصاد مقاومتی قوای سه‌گانه باید با تعامل بیش از گذشته در یک مجموعه‌ای که وظیفه هدایت کار اقتصاد مقاومتی را بر عهده دارد، تصمیمات لازم در این ارتباط را اتخاذ کرده و برای اجرا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کنند. هر یک از قوا باید با مرور وظایف خود نسبت به رفع چالش‌ها و موانع در اقتصاد مقاومتی اقدام کرده و هر یک از آنها تعامل با قوای دیگر را در برنامه کاری خود قرار دهند.سوالي كه دراين خصوص مطرح است اينكه آيا قواي سه گانه به اين وظيفه خود در اين سالها عمل كرده اند؟

بدون ترديدواگذاری امور به بخش خصوصی زمینه‌ساز توسعه‌ اقتصادی و مصداق عملی تحقق «اقتصاد مقاومتی» است و واضح است كه با بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های داخلی و به ویژه بخش خصوصی می توان سیاست های مربوط به اقتصاد مقاومتی را به طور کامل اجرایی کرده و بدون اتکا به سایر کشورها و تنها با تکیه بر دانش بومی و تولیدات داخلی به خودکفایی رسید.

در بيان مفهوم و اهداف اين اقتصاد مي توان گفت اقتصاد مقاومتی به دنبال راه حل قبل از بحران است. با وجود تفکرهای اسلامی کشور احتمال تکرار حوادث سال‌های اخیر زیاد می‌باشد؛ بنابراین تفکر اقتصاد مقاومتی نه تنها شرایط حال را مدنظر قرار می‌دهد بلکه به افق‌های دوردست نیز می‌اندیشد.

اقتصاد مقاومتی در رویارویی و تقابل با اقتصاد وابسته قرار می‌گیرد و در اين راستا است كه همه بايداز اقتصاد مقاومتی در جهت رهايي از اقتصاد وابسته استقبال كنيم. اقتصاد مقاومتی نمی‌پذیرد که صرفاً مصرف ‌کننده باشد، منفعل نیست و در مقابل اهداف اقتصاد مركز ایستادگی می‌کند.

بايد بپذيريم در صورتی که اقتصاد مقاومتی در کشور شکل بگیرد و مدیران و دولتمردان به معنای اعم کلمه (قوای سه­گانه) دست به دست هم دهند تا آن را اجرایی کنند در آینده بسیار نزدیک شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد کشورمان خواهیم بود.

یکی از مهمترین مزایای اجرای اقتصاد مقاومتی، جابه‌جایی پایه اقتصاد از حوزه نفت به نیروی انسانی است.درآمدهای نفتی یک درآمد​ برون زای در معرض خطر و بي ثبات است و به همین دلیل سهم تولید و قیمت ما را در خارج از کشور تعیین می‌کنند. در اين وضعيت روشن است كه اتکای اقتصادی به آن یک رفتار عقلانی نیست و از آن طرف با توجه به اینکه نفت یکی از منابع ثروت یا سرمایه کشور و متعلق به نسل‌های آینده است، نباید به درآمدهای حاصل از آن اتکا کرد.

توسعه کارافرینی، رشد بهره وری در اقتصاد با تاکید بر نیروی کار و نیروی انسانی، اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها در راستای تقویت نظام تامین اجتماعی از جمله موارد و راهکارهای دستیابی به اقتصاد مقاومتی است كه به نظرمي رسد بايد مد نظربرنامه ريزان قرارگيرد.

سخنان مقام معظم رهبری بر ضرورت طراحی مدل اقتصاد مقاومتی عملا تاکیدی براین نکته است که مسیر عبور تحریم ها از اقتصاد مقاومتی می گذرد،نکته ای که باید از سوی مسوولان و طرح ریزان اقتصادی کشور مورد توجه قرار گیرد تا بتواند يكي ديگر از برنامه هاي دشمنان را برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران با شکست روبه رو کند.

:ولی پیله رودی - كارشناس ارشدعلوم سياسي

پایان پیام/

ارسال نظر