تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 7349
تاریخ انتشار: د, 1393/03/26 - 12:54
هیئت رسانه ای جمهوری آذربایجان پس از بازدید از اردبیل، در این خصوص نوشته است: استان اردبیل در منطقه شمال غربی ایران قرار دارد که از قسمت شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان...

"آذر سلام"_برخی از کشته شدگان جنگ های چالدران، سوار و گنجه را در همین مکان دفن نموده اند.
هیئت رسانه ای جمهوری آذربایجان پس از بازدی از اردبیل ، در این خصوص نوشته است: استان اردبیل در منطقه شمال غربی ایران قرار دارد که از قسمت شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با استان آذربایجان شرقی و از شرق نیز با استان گیلان همسایه است. چهار شهر استان اردبیل در مساحت ۳۸۲ کیلومتر با جمهوری آذربایجان هم مرز شده است .
اردبیل از زمان های قدیم، شهر قدیمی محل سکونت آذری ها بوده و مرکز استان اردبیل ایران به شمار می آید. اما آذری ها بیشتر این شهر را به عنوان محل دفن شاه اسماعیل خطائی و اجداد وی، همچنین مرکز انتشار ایدئولوژی خطائی به یاد دارند. به گردشگران وارد شده به این شهر توصیه می شود که به زیارت مقبره شاه اسماعیل خطائی و پدران وی بشتابند. شیخ صفی الدین جد بزرگ شاه اسماعیل خطائی و نیز بانی ایدئولوژی صوفیه می باشد .
میان دوران شیخ صفی و شاه اسماعیل خطائی دو قرن فاصله بوده است. شیخ صفی الدین در میان مردم زمان خود دارای نفوذ زیادی بوده است. وی در محل دفن خود به تدریس مشغول بوده است. به همین خاطر هنگام وفات طلبه و یا عالم دینی شخص متوفی را در همانجا دفن می کردند. سپس برخی از کشته شدگان جنگ های چالدران، سوار و گنجه را در همین مکان دفن نمودند. می توان در همین مقبره محل دفن آنها را مشاهده نمود. در محل های مختلف این مقبره کلمه «الله الله» نوشته شده است. به همین خاطر بعضا به اینجا «مقبره الله الله» گفته می شود .
تصویرهای داخل مقبره با طلا مزین شده است. برای داخل مقبره قالی بزرگ تهیه شده و عکس های همان قالی نیز در قسمت سقف مقبره نقش بسته است. در دوران قاجار سقف این مقبره فرو ریخته است. قالی مذکور نیز فروخته شده است. هم اکنون این قالی در موزه های «ویکتوریا» و «آلبرت» نگهداری می شود. تصاویر این قالی مجددا بافته شده و در مقبره نگهداری می گردد .
شیخ صفی الدین، شیخ حیدر و پسران وی در  این محل دفن شده اند. جنازه شاه اسماعیل خطائی مؤسس دولت صفویان نیز از تبریز به شهر اردبیل منتقل شده و در این مقبره به خاک سپرده شده است. در حال حاضر مقبره وی از طرف دولت ایران محافظت می شود. صندوق محافظ روی قبر وی با عاج فیل تزیین شده است. این مقبره در سال ۲۰۱۰ در فهرست میراث جهانی «یونسکو» قرار گرفته است .
 شهر اردبیل به موزه صنایع دستی نیز شناخته می شود. در این شهر اشیاء مختلف ساخته شده و در نمایشگاه هائی به فروش می رسد. ظرف های سفالی و … از آن جمله است .
اردبیل از مهم ترین استان های ایران به شمار می آید. به گفته مردم این استان، هوای این ایالت در فصل تابستان ۱۲ تا ۱۸ درجه سانیتگراد خنک تر از هوای استان های دیگر ایران می باشد. اما در فصل زمستان با سه سانتیگراد سرما تفاوت دارد .
در این استان ۷۰ چشمه آب گرم و جوشان وجود دارد. شورابیل یک منطقه دیدنی است که در قسمت جنوبی شهر اردبیل واقع شده است. دریاچه شورابیل تنها دریاچه موجود در ایران است که در داخل یک شهر واقع شده است. در زمان های قدیمی آب این دریاچه نمکی بوده است، ولی بعدها به خاطر اتصال آب های شیرین به آن، آب شورابیل شیرین شده است. در حال حاضر در این دریاچه ماهی قزل آلا پرورش داده می شود. در اطراف دریاچه یک پارک و محل تفریح ساخته شده است که مورد استفاده اهالی و توریست ها می باشد .
یکی از مکان های دیدنی استان اردبیل شهر سرعین است. این شهر تقریبا در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در دامنه کوه سبلان واقع شده است. می توان گفت که اهالی استان اردبیل بیشتر اوقات استراحت خود را در این شهر سپری می کنند .
می توان شهر سرعین را مرکز جهانگردی ایران نامید. این شهر مانند شهرهای دیگر دامنه کوه سبلان با چشمه های جوشان خود معروف است. این آب ها از یازده چشمه خارج می شود. درجه حرارت آب ها با یکدیگر متفاوت بوده و نیز هر یک از آنها برای مداوای بیماری خاصی می باشد.در این شهر چند مرکز مداوا و استراحت تأسیس شده است. گردشگران متعددی از کشورهای دیگر نیز به این شهر می آیند .
در مصاحبه ما یک گردشگر ۷۲ ساله از کشور آلمان گفت که شهر سرعین را دوست دارد و به طور مکرر به این شهر می آید. برای ورود و استفاده از آب آن به مدت دو ساعت با پول آذربایجان باید یک الی دو منات پرداخت نمود .
در اینجا برای راحتی توریست ها، هتل ها و میهمان پذیرهای زیادی هست و نیز در حال ساخت می باشد. عارف ناصری شهردار شهر سرعین در مصاحبه با ما گفت که در فصل تابستان هوای این شهر در مقایسه با شهرهای دیگر ایران تقریبا ۱۵ درجه سانتیگراد خنک تر می شود. اما در فصل زمستان سردی هوا در اینجا هشت درجه می باشد .
 
منبع:قفقاز

ارسال نظر