تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 4034
تاریخ انتشار: ش, 1392/02/07 - 17:59

به گزارش آذرسلام، ليگ دوازدهم حرفه‌ای به روزها پایانی خود نزدیک شده. تا کمتر از 3 هفته دیگر پرونده لیگ جاری فوتبال ايران بسته و فصل نقل و انتقالات آغاز خواهد شد.

همیشه روزهای پایانی فصل حواشی و شایعات بیشتری را در بر می‌گیرد؛ از جا به جایی بازیکنان و لیست خرید و مازاد تیم‌ها تا شایعه نشستن سرمربی تیمی روی نیمکت تیمی دیگر!

علی دایی همواره یکی از مربیانی بوده که نامش اواخر فصل برای هدایت تیمی بزرگ شنیده می‌شده.

پرسپولیس، سپاهان و تراکتورسازی از جمله تیم‌هایی بودند که حداقل شایعه مذاکره آنان با شهریار فوتبال در لیگ‌های گذشته به گوش رسیده است.

دایی مربی‌گری‌اش را در سال 1385 و از سایپا آغاز کرد. بهترین گلزن بازی‌های ملی جهان در حالی توانست در دوره ششم لیگ برتر نارنجی‌پوشان کرجی را به قهرمانی ایران برساند که به عنوان مربی – بازیکن در سایپا فعالیت می‌کرد و حتی در هفته آخر فصل ششم برای تیمش موفق به گلزنی شد !
 
موفقیت تیم سایپا باعث ادامه‌کار دایی و خودروسازان شد و البته بعد از گذشت مدتی، فدراسیون فوتبال از شهریار به عنوان یکی از گزینه‌های هدايت تیم ملی نام برد.

امير قلعه‌نويي، محمد مايلي‌كهن، مجید جلالي و افشين قطبي دیگر نامزدهای پست سرمربی‌گری تیم کشورمان بودند که قرعه به نام علی دایی افتاد.

کاپیتان سابق تیم ملی در راه رسیدن به جام جهانی 2010 ناکام بود و 8 فروردین 1388 در تهران مسابقه را به عربستان واگذار کرد و از کار برکنار شد.

وی همچنان مدعی است اگر در تیم ملي می‌ماند می‌توانست همراه با شاگردانش به آفریقای جنوبی صعود كند.

اتفاقي كه افشين قطبي جانشين آن روزهايش هم موفق به تحقق آن نشد. بعد از ماه‌ها دوری از فوتبال دیماه سال 88، دایی به پرسپولیس بازگشت و این بار با قراردادی به مدت یک و نیم فصل که به امضای حبیب کاشانی رسیده بود روی نیمکت تیم پرطرفدار پایتخت نشست.

گلزن سابق بایرن مونیخ در پرسپولیس توانست 2 قهرمانی متوالی در جام حذفی بدست بیاورد ولی این قهرمانی‌ها باعث نشد تا رابطه او و کاشانی شکرآب نشود! اواخر خرداد ماه سال 90، طبق سناریویی از قبل آماده شده توسط کمیته فنی (!) پرسپولیس، علی دایی نتوانست در فصل یازدهم لیگ حرفه‌ای سرمربی‌گری پرسپولیسی‌ها را بدست آورد .

دایی اعلام کرده بود در صورتی در پرسپولیس می‌ماند که مدیرعامل باشگاه از سوی هیات مدیره انتخاب و وجاهت قانونی داشته باشد. به هر حال با این اوصاف وی نمی‌توانست حتی با بخشیدن مبلغ قراردادش روی نیمکت تیم سابق‌اش بنشیند. از طرف دیگر گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حضور او در سپاهان شنیده می‌شد ولی لوکا بوناچیچ سر از نصف جهان درآورد تا علی دایی با مسئولان راه‌آهن به توافق برسد وهمچنان در تهران بماند! در فصل نقل و انتقالات لیگ دوازدهم که پرسپولیس با قدرت هر چه تمامتر یارگیری می‌کرد بازهم زمزمه‌های حضور شهریار در تیم سرخ‌پوش پایتخت به گوش می‌رسید و بازیکنانی به این تیم پیوستند که در لیست خرید فصول قبل دایی بودند ولی این بار هم نوبت او نشد و ژوزه پرتغالی و سپس گل‌محمدی با نظر محمد رویانیان عنان کار را در اختیار گرفتند .

باز هم علی ماند و حوضش که همان راه آهن باشد! ولی این بار با آزادی عمل بیشتر، بدون حضور انصاری‌فرد و به دور از دغدغه مالی! اين روزها به مثابه روزهاي انتهايي فصل گذشته صحبت‌هایی از تبریز شنیده می‌شود مبنی بر اینکه علی دایی گزینه مورد نظر تراکتورسازان است. گفته می‌شود مسئولان تیم پرطرفدارآذربایجان که توانسته‌اند تیم خود را در لیگ‌های یازدهم و دوازدهم تا حد مدعی قهرمانی معرفی کنند به‌دنبال حضور شهریار فوتبال در سرزمین شهریار شاعراند اما آنچه که در یکی دو فصل اخیر اتفاق افتاده رابطه دوگانه تبریزی‌ها با این مربی آذری زبان است .
 
علی دایی در بازی‌هايي که باپرسپولیس و راه‌آهن به تبریز رفته هم مورد تشویق قرار گرفته و هم از سوی آنان با شعارهایی نه چندان مناسب مورد خطاب قرارگرفته تا جایی که اعتراض وی را نیز به همراه داشته و حتی کار به جایی رسید که در بازی شهرداری تبریز و پرسپولیس به سوی او سنگ پرتاب شد !
 
از طرف دیگر تونی اولیویرا از حالا برای آغاز مذاکراتش برای تمدید قرارداد شرط گذاشته و آن‌هم دریافت تمامی مطالباتش است و بعید به نظر می‌رسد باتوجه به رضایت نداشتن جعفری مدیرعامل تراکتورسازی از این مربی پرتغالی، اوضاع نابسامان ارز و شرایط مالی تراکتورسازان این شرط از سوی طرف ایرانی این قرارداد پذیرفته و انجام شود !
 
در این روزها از علی دایی و ابراهیم‌زاده به عنوان گزینه‌های فصل بعد تراکتورسازی نام برده می‌شود . مدیرعامل باشگاه تبریزی شایعه مذاکره با ابراهیم‌زاده را رد کرده و البته با توجه به نتایج ضعیف کرانچار احتمال حضور منصور ابراهیم زاده روی نیمکت فصل بعد سپاهان بسیار زیادتر است .
 
علاقه علی دایی به مربیگری در تهران در سال‌های اخیر مشهود بوده ولی با توجه به صحبت‌های رویانیان، گل‌محمدی در لیگ سیزدهم هم همچنان سکان‌دار پرسپولیسی‌هاست و بهترین گلزن دیدارهای ملی جهان باید فکر برگشت به پرسپولیس را از ذهنش بیرون کند . مسئولان تیم اول تبریز برای به خدمت گرفتن علی دایی از کریم باقری و رسول خطیبی کمک خواسته‌اند تا با توجه به رابطه مناسبی که با شهریار دارند مقدمات حضور دایی را در تبریز فراهم کنند . کریم باقری در زمان علی دایی از پرسپولیس و فوتبال کنار رفت ولی همچنان رابطه‌اش را با هم تیمی سابقش در پرسپولیس، تیم ملی و آرمینیا بیله فیلد حفظ کرده است .

وی در زمان قلعه‌نویی به عنوان مدیر فنی تراکتورسازان معرفی شد . از تبریز خبر رسیده مسئولان تراکتور به خطیبی پیشنهاد داده‌اند در صورت جلب موافقت دایی، وی نیز به عنوان دستیار روی نیمکت این تیم بنشیند ولی با توجه به صعود گسترش فولاد احتمال پذیرش چنین پیشنهادی از سوی خطیبی بعید به نظر می‌رسد !
 
آنچه که مسلم است انتظار هواداران تراکتورسازی از تیمشان بالا رفته و با توجه به اینکه فصل بعد نیز در لیگ قهرمانان آسیا حاضر خواهند بود به مدیرعامل و سایر مسئولان باشگاه برای بستن تیمی قدرتمند فشار خواهند آورد و در این روزها ابراز تمایل کرده‌اند که سفیر ایرانی یونیسف را به عنوان سرمربی در اختیار داشته باشند .
 
علی دایی در نیم فصل اول و هفته‌های آغازین نیم فصل دوم لیگ جاری نتایج خوب و جایگاه خوبی را به همراه راه آهن کسب کرد و اگر با بدشانسی مواجه نمی‌شد شاید در کورس گرفتن سهمیه آسیایی نیز باقی می‌ماند ! حال باید دید تصمیم شهریار در روزهای پایانی فصل دوازدهم چگونه خواهد بود . قرارداد وی با راه آهن به پایان رسیده و تیم پرطرفدار تبریزی نیز خواهان اوست .
منبع/فرارو

ارسال نظر