تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15274
تاریخ انتشار: پ, 1396/06/09 - 16:19
نوسانات قیمت طلا طی چند روز گذشته متاثر از رویداد های جهانی و داخلی بود.

"آذر سلام"_  از آنجایی که تجارت طلا در یک بازار جهانی انجام میگیرد  و قیمت ان تحت تاثیر تنوع وسیعی از عوامل مختلف اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی قرار میگیرد به همین علت  پیش بینی قیمت طلا آسان نیست.

این امر  باعث می شود که نوسانات ارزش طلا و نقره را به رویدادی با شرایط خاص نسبت دهند.

و تغییرات شرایط اقتصادی و سیاسی بخصوص اقتصادی می توانند نقش مهمی در تغییرات قیمت طلا ایفا کنند.

با وجود این  الگوهای خاصی وجود دارند که بتوانیم نوسانات ارزش  فلزات گرانبها را تجزیه و تحلیل کنیم . یکی از مواردی که میتوانیم در تجزیه و تحلیل نوسانات قیمت فلزات گرانبها مورد بررسی قرار دهیم سرمایه گذاری در فلزات گرانبها و میزان تقاضای این فلزات در بازار است.

طلا یک دارایی شناخته شده ای است که هزاران سال است که از آن به عنوان نماد ثروت استفاده شده  است.

 تاریخ نشان می دهد استفاده از طلا به عنوان یک دارایی مالی بر خلاف اکثر قریب به اتفاق سایر دارایی ها  ارزش ذاتی و ملموسی دارد.

این بدان معنی است که مردم   به سرمایه گذاری در فلزات گرانبها بخصوص طلا برای محافظت از ثروت خود بیشتر اعتماد دارند.

زیرا طلا دارایی است که می تواند  در شرایط بحرانی و بی ثباتی شدید از ثروت انها در برابر فروپاشی اقتصادی محافظت کند.

سال 2016 سال خوبی برای فلزات گرانبها بود زیرا در این سال طلا 40 درصد و نقره بیش از 60 درصد افزایش قیمت داشته است که علل این موضوع را می توان در عملکرد ضعیف اقتصادی کشور ها و بحران پناهندگی از خاورمیانه به اروپا و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و افزایش تنش در جهان خلاصه کرد.

نوسانات قیمت طلا طی چند روز گذشته نیز متاثر از رویداد های جهانی  و داخلی بود .

رویداد هایی از قبیل تنش سیاسی میان آمریکا و کره شمالی که بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ شعله ور شده و در حال نزدیک شده به یک بحران بین المللی است.

و از سوی دیگر فشار ایالات متحده به ایران در خصوص برجام و تهدید به کناره گیری از آن و احتمال پاسخ ایران به این تهدید نیز موجب شده تا این رویارویی احتمالی بازار فلزات گرانبها را دچار نوسان کند.

در کنار ان رویداد های داخلی نیز در افزایش قیمت طلا بی تاثیر نبوده و بر تغییرات قیمت این فلز گرانبها تاثیر گذاشته است از مهمترین رویداد های داخلی می توان به تصمیم بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سپرده های بانکی اشاره کرد که موجب شده تا سپرده گذاران برای سرمایه های راکد خود در صورت کاهش نرخ سود بانکی ، بازار مطمن و ساده ای را برای سرمایه های راکد خود جستجو کنند.

:: علی  اعتباری - مدرس دانشگاه

 

 

 

ارسال نظر