تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14604
تاریخ انتشار: س, 1396/02/26 - 13:48
برگزاری فضای نشاط ورزشی و اجتماعی لازم و ضرورت دارد انجام و برگزاری سفر های سیاحتی و زیارتی راهیان نور نیز برای ساختن نسلی پاک و با استعداد بیش از همه ضرورت دارد.

"آذر سلام"_ مسابقات والیبال امیدهای آسیا زیر 23 سال در حالی در اردبیل برگزار شد که نشان داد استان اردبیل و مرکز استان ظرفیت و پتانسیل میزبانی سایر رشته های داخل سالن را به شایستگی دارد.

تجهیز فنی و دیجیتالی سالن ها و استاندارد سازی کف و سقف سالن های رضازاده و شهید آسمانی اردیبل با براورد هزینه بالای دو میلیارد تومانی یک گام بلند و موفق ورزش فرا استانی و فرام ملی بود که برداشته شد.

برگزاری چنین مسابقاتی علاوه بر ایجاد اشتیاق و هیجان در بین جوانان اردبیل و محیط نشاط که یک اقدام فرهنگی و اجتماعی محسوب می شود یک گام برای معرفی مناظر و طبیعت و جاذبه های گردشگری استان نیز به حساب می آید.

حضور انبوه جمعیت جوانان و نوجوانان برای تشویق و انگیزه دهی به تیم امید والیبال کشورمان نشان از خونگرمی- عرق ملی و مهمان نوازی و شعور بالای مردم حکایت دارد که تا پایان مسابقه و مراسم اختتامیه با همکاری تماشاگران بدون حاشیه برگزار شد.

در مجموع چنین گام هایی در تعالی ورزش- فرهنگ- اتحاد و عرق ملی و نیز معرفی استان بسیار مهم است؛ اما نکته ای که مورد نقد بوده و جای سوال دارد؛ مورد غفلت واقع شدن سایر قدم های فرهنگی و اجتماعی در استان است.

از آنجا که فرمول های مثبت فرهنگی - اجتماعی در  هدایت و مسیر درست زندگی جوانان کارساز بوده و تهاجمات بی امان فرهنگی و هنجار شکنی در کانال های ماهواره ای، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی غیر قابل انکار بوده ضرورت اهتمام مسئولان به چنین برنامه های فرهنگی را دو چندان می کند.

اشتیاق و ذوب نوجوانان – جوانان- دانشجویان و سایر اقشار مبنی بر حضور در مناطق خاطره ساز دوران دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست و همگان مشتاقند تا یکبار هم که شده به این مناطق سیر و سفر کنند و کسانی که از این مناطق دیدن کرده اند نوعی وابستگی پیدا کرده و مصرند هرسال با این کاروان ها اعزام شوند، بنابراین برنامه اعزام و حضور کاروان راهیان نور یک فرمول موفق در مقابله با هجمه های فرهنگ ابتذال و انحراف غرب به ثبت رسیده و همگان و حتی جامعه شناسان غرب نیز به آن اذعان کرده اند.

چگونه با این همه دستگاه های فرهنگی و اقدامات فرهنگی هیچ فرمولی به مانند حضور در کاروان های راهیا نور موثر نبوده اما بعضاً مورد بی مهری و بی توجهی آمران فرهنگی استان قرار می گیرد.

استقبال عظیم جوانان جهت اعزام و حضور چند روزه در مناطق دفاع مقدس هزینه بر بوده و اعتبار سنگینی می طلبد.

بویژه آنکه برای تمهید امنیت و سلامتی مسافران باید از ناوگان سالم و مجهز و به روز شهری باید استفاده شود و در کنار آن هزینه ایاب و ذهاب سفر نیز مورد توجه است.

مطالب فوق مقدمه و شرحی بر این است که مسئولان استان بویژه متولیان فرهنگی در تامین اعتیارات و هزینه سفر راهیان نور بهانه تراشی می کنند و از کمبود و نبود نقدینگی برای این امر مهم سخن می گویند.

غافل از اینکه همان مقدار که ایجاد و برگزاری فضای نشاط ورزشی و اجتماعی لازم و ضرورت دارد انجام و برگزاری سفر های سیاحتی و زیارتی راهیان نور نیز برای ساختن نسلی پاک و با استعداد بیش از همه ضرورت دارد.

بنابراین استقبال روز افزون اقشار مردمی و جوانان از راهیان نور توجه جدی و مساعدت مالی مسئولان استانی را می طلبد.

یادداشت از خبرنگار آذرسلام/

 

ارسال نظر