تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14134
تاریخ انتشار: چ, 1395/11/13 - 16:16
مدتي است كه سريال «ليسانسه‌ها» از شبكه سوم سيما در حال پخش است. وقتي تيزر اين سريال از تلويزيون پخش مي‌شد، جاي اميدواري بسيار داشت كه صدا و سيما ..

"آذر سلام"_ مدتی هست كه سريال «ليسانسه‌ها» از شبكه سوم سيما در حال پخش است. وقتي تيزر اين سريال از تلويزيون پخش مي‌شد، جاي اميدواري بسيار داشت كه صدا و سيما پس از مدت‌ها پخش سريال‌هاي تكراري، سريالي جديد را به قاب راه داده است. نام كارگردان، نويسنده و بازيگران هم كه به ميان آمد، اميد بيشتري در دل‌ها ايجاد شد كه اين هنرمندان مي‌توانند لحظات خوشي را در ساعاتي از شب براي مخاطبان ايجاد كنند.

قسمت‌هاي اول سريال بسيار جذاب بود، خيلي از دهه شصتي‌ها جذب سريال شده و منتظر بودند خودشان را در تلويزيون تماشا كنند. طنز سريال هم موجب فراگير شدن بينندگان شده و كم كم همگي اميدوار شديم كه بعد از گذشت زماني طولاني، بينندگان شاهد سريالي خوب هستند؛ اما پس از قسمت‌هاي هفت و هشت، سريال به شدت افت كرد و در جا ايستاد. نبود فيلمنامه‌اي دقيق و چكش‌ كاري شده باعث شد تا قصه پيش نرود و ترمز آن براي هميشه كشيده شود.

ضعف فيلمنامه به شدت ملاحظه مي‌شود و آه و افسوس كه باز هم هزينه‌هاي گزاف پرداخت شد براي ساخت سريالي كه به ثمر ننشست و باز هم مردم را به سوي رسانه‌هايي به جز تلويزيون كشاند.

اينك سئوال اين است كه چرا فيلمنامه‌ها اينقدر ضعيف و فاقد چفت و بست محكم هستند، چرا قصه‌ها گيرايي مضاعف ندارند تا مخاطب را جذب كنند؟ فيلمنامه نويسان در كجاي سيماي جمهوري اسلامي قرار گرفته‌اند كه باز هم دچار ضعف و عصيان شده‌ايم و نمي‌توانيم سريالي پرمخاطب ساخته و بينندگان را جذب تلويزيون سازيم؟

وقتي سريال طنز -كه همواره با اقبال عمومي رو به رو مي‌شود- اينچنين شكست مي‌خورد، بدا به حال و روز فيلم‌هاي درام و ملودرام كه مدت‌ها است خبري از آنان هم نيست.

سريال «همسايه‌ها» هم كه ديگر جايي براي سخن نمي‌گذارد، تيپ‌هاي تكراري كه هرگز شخصيت نمي‌شوند، فضاي آپارتماني، روابط عادي و... . آيا واقعا فيلم‌نامه نويس خوب در كشور وجود ندارد؟

مهمترين مسئله‌اي كه امروز وجود دارد اين است كه مردم خودشان را در تلويزيون كشف نمي‌كنند و نمي‌بينند. «ليسانسه‌ها» فرصت مغتنمي بود تا دهه شصتي‌هاي فراموش شده يا به تعبيري «نسل سوخته» خود را در آن بيابند و بدانند كه كسي پيدا شده و حرف آنان را از مديوم تلويزيون نشان مي‌دهد و مي‌گويد. مشكل بيكاري تحصيل كرده‌ها، مسئله ازدواج، چالش‌هاي پيش روي جواناني كه به ميان سالي قدم گذاشته‌اند و آه در بساط ندارند و...، هر يك به اندازه خود مي‌توانست موقعيت‌هاي دراماتيك عالي‌اي را ايجاد كند؛ اما متاسفانه هيچ يك از حرف‌ها و گفت‌وگوهايي كه بين تيپ‌هاي سريال رد و بدل مي‌شود، حرف دل دهه شصتي‌ها و ليسانسه‌هاي بي‌كار نيست كه كنج عزلت نشسته و گذر عمر خويش را تماشا مي‌كنند!

تا به كي بايد بر روي اين موضوعات پيش پا افتاده تكيه كرد كه در اين سريال براي صدهزارمين بار تكرار مي‌شود؟ موقعيت‌هاي دراماتيك به خوبي جانيفتاده و هيچ استفاده‌ درستي از آنها نمي‌شود و سريال‌ساز سر در گم در بين تيپ‌ها مي‌چرخد.

«شبكه جيم» نيز بسيار بسيار ضعيف‌تر از ساير سريال‌ها است كه بخواهيم بر روي آن بحثي داشته باشيم.

در واقع بايد به دوستان صدا و سيما پيشنهاد ارائه شود، آن هم از سوي كارشناسان و متخصصان، كساني كه مي‌توانند با مشاوره‌هاي سازنده بار ديگر مردم را با تلويزيون آشتي دهند. اين سخن بسيار جدي و حائز اهميت است، چرا كه امروز ما با قهر مخاطب با تلويزيون مواجه هستيم و هر چقدر دوستان بخواهند آمار و ارقام ارائه دهند، هيچ كس باورش نخواهد شد كه سريال‌هاي تلويزيون داراي مخاطبان بي‌شماري است!!

در زماني كه دژخيمان رسانه‌اي دشمن به شدت مي‌كوشد فرهنگ كشور ايراني اسلامي را تهديد كند، چرا بر روي فيلمنامه‌ها فكر اساسي نمي‌شود؟ تابه كي بايد منتظر فيلمنامه‌اي جذاب در تلويزيون باشيم كه تا آخر سريال مخاطب را با خود همراه سازند؟

مسئله‌ ديگري كه امروز لاينحل باقي مانده، موضوع مهم «مخاطب شناسي» است، چرا كه مخاطب امروز با مخاطب ديروز بسيار بسيار فرق دارد و اصلا قابل قياس نيست. بنابراين تمركز بر روي موضوعات پيش پا افتاده دردي دوا نكرده و تنها مخاطب را از تلويزيون دور مي‌سازد.

در حالي كه اين بحث جايبسياري براي مطرح شدن مباحث جزئي و كلي بسياري است، اما چاره كار، توليد سريال به صورت فصلي است. به طوري كه سريال‌سازان حدود 10 قسمت از يك سريال را توليد كنند و آن را به معرض نمايش بگذارند تا پس از آن، بازخورد مردمي و ميزان مخاطبان و رضايت از سريال مشخص شود. اين‌گونه هم سرمايه تهيه كنندگان و سيما حفظ مي‌شود و همچنين اعتماد مخاطبان به تلويزيون افزايش مي‌يابد.

اميدواريم با تمهيدات صدا و سيما در آينده شاهد توليد سريال‌هايي زيبا و ماندگار باشيم.

يادداشت از محمد حسين حسين پور/

 

ارسال نظر