تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 13226
تاریخ انتشار: ي, 1395/05/24 - 20:20
وقتی که دخل و تصرف در امورات مردم از طریق قانون را به وکلای خود سپردیم یعنی آنها را امین خود دانسته وخرد جمعی را بر خرد فردی ترجیح داده و باید تمکین کنیم.

"آذر سلام"_ شوراهای شهر و روستا دارای جایگاه قانونی و حدود واختیارات قانونی در قانون اساسی بوده و نحوه تشکیل و انتخاب اعضای اصلی و علی البدل بصورت مدون در این قانون آمده است.

در کشور ما از بالاترین مقام حکومتی و دولتی گرفته تا مدیران استانی و بومی مستقیم و یا غیر مستقیم توسط آرای ملت انتخاب می شود.

نمونه بارز حرکت های دموکراتیک انتخاب اعضای مجلس حساس خبرگان رهبری، شورای اسلامی، پارلمان محلی(شوراهای شهر و روستا) و نیز ریاست جمهوری بوده که از طرق اثرگذاری تک تک آرای مردم امورات را بدست می گیرند.

با انتخاب نمایندگان هر کدام از مسندهای قانونی فوق، وکالت قانون گذاری و ترسیم نقشه راه در تمامی امورات مربوط به کشور و زندگی مردم به وکلا تفویض می شود و درست از این حیث بسیار حائز اهمیت و حساس است. متاسفانه بعضاً دستخوش برخی تعصبات خشک و منافع گروهی می شود در حالی که تصویب یک قانون و انتصاب والیان ناظر بر امورات مردم برای مردم حیاتی است.

قانون در وحله اول جایگاه مردم و نظر و حق انتخاب او را در یک جایگاه والاتر و عالی قرار داده و وکلای مردم بعد از نظر مردم دارای شخصیت حقوقی پیدا می کنند.

وقتی که دخل و تصرف در امورات مردم از طریق قانون را به وکلای خود سپردیم یعنی آنها را امین خود دانسته وخرد جمعی و شورایی را بر خرد فردی ترجیح داده و باید تمکین کنیم.

خواه این تصمیم وضع قوانین باشد خواه عزل و نصب یک مدیر، بنابراین مانع تراشی در مسیر تصمیمات منتخبین مردم در پارلمان های یاد شده قطعاً روند تصمیم گیری های بعدی را با چالش و یحتمل اشتباهات ناشی از تاثیر پذیری فضای عمومی قرار خواهد داد.

خاصه در خصوص شهردار اردبیل همانطوری که شورا با احترام به سوابق یک مدیر او را انتخاب می کند در مسیر فعالیت ها و اقدامات وی ارزیابی ها و نظارت های لازم را مبذول و در نهایت تصمیم به استیضاح، بقاء و یا عزل وی می گیرد.

سوای چگونگی عزل شهردار اردبیل متاسفانه برخی اقدامات نادرست بعد از اعمال تصمیم منتخبین مردم، در فضاهای مجازی و برخی اقدامات جهت گیرانه دیده می شود که امید و دخالت مردم در انتخابات آتی و انتخاب وکلای خود را با خدشه مواجه می کند. تا جایی که سعی بر این می شود که حق انتخاب  و تصمیم را از منتخبین خود گرفته و یا در مواردی مانند عزل شهردار سعی بر چرخش شورای شهر در بازگشت از تصمیم خود و وضع شهردار از طریق فشار های روانی بر فضای جامعه را دارند.

بنظر می رسد ظرفیت مهندسی افکار عمومی در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی عده ای از فعالین فضای مجازی را از مسیر خیرخواهی و صادقانه منحرف کرده و با هر طرفندی یارگیری کرده و فشارهای سهمگین را بر شورا و اعضای منتخب مردم وارد می کنند.دراین مقطع تشخیص راه و مصلحت عمومی برای کاربران فضای مجازی دشوار شده و احتمال درست و غلط آن بالاست.

هر چند شم سیاسی و شامه تجزیه و تحلیل مردم بالا بوده و تحت تاثیر مطالب سوء مدیران برخی کانالهای تفرقه افکن نمی شود و این در گذشته به اثبات رسیده است.

لحظات پایانی برای انتخاب شهردار جدید اردبیل فرا رسیده است هرچند کش و قوس های اصولی و غیر اصولی زیادی صورت گرفت که جای نقد و موشکافی دارد اما این اتفاق ممکن است بارها بیافتد و این در ذات کاری و خاصیت پارلمان ها وجود دارد بنابراین باید آستانه تحمل خود را تا سطح صلاحدید منتخبین خود بالا برده و به آن تمکین کنیم تا وکلای ملت با فراغ خیال و آزادانه تصمیمات مقتضی را بگیرند.

امیدواریم با انتخاب شهردار جدید اردبیل و در ادامه راه نیز تابع قانون بوده و شهر خود را از آفت سیاست زدگی دور کرده و آباد کنیم.

یاداشت از خبرنگار افتخاری پایگاه خبری و تحلیلی آذرسلام/

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر