تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 12533
تاریخ انتشار: ش, 1395/03/08 - 09:49
صبح علی الطلوع و بعد از یک روز تعطیلی و شادی مردم در جشن نیمه شعبان مسافرین داخل شهری اردبیل با افزایش کرایه 40درصدی تاکسی ها آنهم بطور خودسر شده اند.

"آذر سلام"_ صبح علی الطلوع و بعد از یک روز تعطیلی و شادی مردم در جشن نیمه شعبان مسافرین داخل شهری با افزایش کرایه 40درصدی آنهم بطور خودسر شده اند.

فاطمه، دانش آموز دوره اول متوسطه که یک مسیر کوتاه خطی را سوار شده بود هنگام پیاده شدن 500 تومان کرایه داد و مابقی پول خود را مطالبه کرد راننده در پاسخ گفت: مسیر خطی بوده و کرایه کلی گرفته می شود خواه در یک قدمی پیاده شوی خواه در انتهای مسیر! در ثانی کرایه شما 700 تومان می شود که من 500 گرفتم! و نرخ افزایش یافته است.بماند که فاطمه از قشر ضعیف و کم درآمد به نظر می رسید و این مسیر را نیز بعد از مدرسه باید پیاده برگردد.

 

بی نظمی شدید و خود سر کرایه های تاکسی مسبوق به سابقه بوده و اکنون هم ادامه دارد.بارها رسانه ها و مردم نسبت به این بی نظمی و عدم ساماندهی وضعیت ناوگان تاکسی رانی اعتراض و نارضایتی خود را اعلام داشته اند امام با تاسف این ناوگان عریض و طویل به حال خود یا بهتر است بگوییم مدیریت آن به عهده رانندگان سپرده شده است!.نصب اتیکیت قیمت کرایه ها با دست نوشته ها قبل از ابلاغ رسمی، تغییر قیمت کرایه های روی تابلوی نصب شده در ابتدا و انتهای مسیر توسط برخی رانندگان!، توهین به شهروندان در مواقع شلوغ و ازدحام جمعیت در مناسبت ها و هنگام غروب از راه جابجایی دربستی، حتی در برخی مواقع شاهد پیاده کردن مسافرین به دلیل دربستی بردن مسافر هستم!، جابجایی مسافر و تجاوز تاکسی های خطی ها در مسیر گردشی و گردشی ها در مسیر خطی ها که موجب بگو مگو بین خود این قشر نیز شده،سرویس شدن برای مدارس و سازمانها به جای جابجایی مسافرین داخل شهری و غیره از معضلات موجود است و برخی معضلات اجتماعی و حاشیه ای که در این خبر نمی گنجد.

 

مسیر قانونی  افزایش کرایه ها به این شکل است که پس از بررسی در صحن شورای شهر به فرمانداری جهت تایید و امضاء ارسال می شود.

 

با توجه به اینکه قیمت سوخت هنوز افزایش نیافته است و آخرین تاریخ افزایش 25درصدی کرایه به تاریخ 21/3/94  بر می گردد و هنوز یک سالی از آن نگذشته که رانندگان خودسر در یک اقدام غیرقانونی 40درصد بر نرخ کرایه افزوده اند.این درحالی است که بعد از طی روند قانونی خود باید 15 یا 20 درصد افزوده شود.

 

جای تأسف اینجاست که نظارت بر این نرخ قانونی نیز وجود نداشته و کرایه های متفاوت از مسافرین شهری کسر می شود و در صورت اعتراض و یا شکایت؛ موضوع پیگیری می شود اما باید گفت: مردم فرصت و حوصله سرو کله زدن با رانندگان را ندارند و در مواردی نیز با بی اطلاعی و یا غیر بومی بودن هر مبلغ کسر شده را می پذیرند!.

 

به نظر افزایش جدید کرایه ها که با قبل خود فاصله کمتر از 1 ساله دارد و با توجه به درآمد پایین مردم و بی نظمی های موجود باید منتظر مشکلات بعدی بود.واگذاری نزدیک به 3436 امتیاز تاکسی به اردبیل خود به خود موجب پایین آمدن درامد رانندگان شده و در قبال اعتراض این صنف به پایین بودن درآمدها و استهلاک خودرو تنها راهکار تاکنون افزایش کرایه بوده است.

 

به نظر نگارنده یکی از معضلات فرهنگی در سطح شهر و مناطق کمتر توسعه یافته بی سامانی ناوگان تاکسی رانی بوده زیرا که موجب انواع زد و خورد، فحش فحاشی و هتاکی در نقاط مختلف حتی مرکز شهر را باعث شده است.فارغ از اینکه نظارت بر اتحادیه تاکسی رانی با استناد به عملکرد این زیرمجموعه، نیز ضعیف است.

 

در همین ارتباط خبرنگار ما در گفتگو با ذکی الله خوشبخت قانونی یا تخلف بودن افزایش کرایه را سوال کرد که وی در پاسخ اظهار داشت: کرایه ها افزایش یافته ولی هنوز ابلاغ رسمی نشده بنابراین تا ابلاغ رسمی غیر قانونی و تخلف مسوب می شود و تاکسی رانی باید پاسخگو و ناظر باشد.

 

گفتنی است در این مصاحبه حضوری، رئیس شورای شهر اردبیل فی المجلس طی تماس با رئیس شرکت تاکسی رانی اردبیل نسبت به اقدام خود سر و بی نظمی در نصب قیمت ها تذکر داده و خواستار نظارت بیشتر شد.

در هر صورت مردم در انتظار نظم دهی و شفاف شدن کرایه های مسیر بوده کوتاه و کلی بوده و این انتقاد وجود دارد که چرا مسئولان این افزایش کرایه ها را دقیقاً به روز بعد از جشن نیمه شعبان موکول کرده و شادی مردم را تلخ می کنند.

3 هزار پرونده در کمیته انضباطی بررسی شده است

اخبار مرتبط با این خبر را در اینجا بخوانید.کلیک

یاداشت:: خبرنگار آذرسلام/

انتهای خبر/

 

ارسال نظر