تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 10008
تاریخ انتشار: ش, 1394/05/17 - 11:12
واقیت این است که خبرنگاران چشم های بیدار جامعه بوده و زبان حال مردم هستند و در این راستا مسئولان از این بابت باید سعه صدر بسیار داشته باشند.

"آذر سلام"_  17مردادماه به‌عنوان روز خبرنگار نام‌گذاری شده است.این روزیادآورتلاش های خالصانه افرادی است که در راه آگاهی بخشی و نیزاطلاع رسانی از هیچ کوششی فروگذار نیستند.

در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد. این روز بزرگ، بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نویسندگان گرامی باد.

در دورانی که به عصر ارتباطات نامیده می شود، خبرنگار به عنوان مهمترین ابزار اطلاع رسانی نقش مهمی بر مدیریت افکارعمومی برعهده دارد، خبرنگاری، حرفه ی پر ازمسؤلیّت و مخاطره ای است که اصول اوّلیه آن تعهّد، خلاقیّت، احترام به آزادی عقیده و داشتن صداقت است.

در شرایط کنونی رسانه‎ها نقش بسیار مهمی در آگاهی دهی و اطلاع رسانی جوامع ایفا کرده و خبرنگاران و نویسندگان حوزه خبر و اطلاع‎ رسانی با اخبار، گزارش‌ها، مطالب تحلیلی و… نقش غیرقابل انکاری درساماندهی افکار عمومی، افراد و جامعه برعهده دارند.

واقیت این است که خبرنگاران چشم های بیدار جامعه بوده و زبان حال مردم هستند و دراین راستا مسئولان از این بابت باید سعه صدر بسیار داشته باشند.

خبرنگاران و رسانه ها نمی تواند و نباید کارت صد آفرین مسئولین باشند و همواره در کلام بزرگان نیز خبرنگاران و رسانه ها به حق گویی و بیان کاستی های جامعه و مسئولین به انتقاد پذیری و سعه صدر توصیه شده اند.

ارزش حقیقی خبرنگار نیز به نقش آفرینی او در خصوص نقاط مثبت و منفی جامعه باهدف اصلاح امور است.

در اهمیت این روز مقام معظم رهبری فرمودند «روز خبرنگار، روز رعایت حریم قلم و اندیشه است، این روز یادآور حماسه‌آفرینی آن‌هایی است که بقای حقیقت را به بقای خود ترجیح می‌دهند.» امام خمینی(ره) نیز دراین زمینه می فرمایند «امیدواریم بشر به رشدی برسد که مسلسل‌ها را به قلم تبدیل کند چرا که آن‌قدر که قلم و بیان در خدمت بشر بوده است، مسلسل‌ها نبوده‌اند.»

با این موارد متاسفانه جایگاه خبرنگار با توجه به اهمیتی که باید داشته باشد هم در نزد مردم و هم نزد مسئولان ناشناخته مانده و بخصوص مسئولان  برای جایگاه واقعی خبرنگاری آن چنان که باید ارزش قائل نیستند.

بدون شک تلاش فعالان عرصه خبر و رسانه که زندگی خود را صرف انتشار اخباری می‌نمایند که جامعه به دانستن آن نیازمند است، قابل تقدیراست و انتخاب روزی به عنوان روز خبرنگار که یادآور همت والای خبرنگار شهید محمود صارمی است؛ بیانگر ارزش و اهمیت این حرفه در جامعه می‌باشد.حضوری در این عرصه پراسترس که تنها با عشق ممکن است و بس.

روز خبرنگار در مرحله اول تلنگریست برای خبرنگاران، این روزباید روز تفکر و تدبر برای بازگشت به اصل خویش و توجه به رسالت حرفه‎ای باشد تا اگر اگر دراین راه به مسیری دیگر غلطیده‎ایم به راه مستقیم منتهی به هدف بازگردیم و در مدار رسالت حرفه‎ای خویش قرار گیریم.

درمرحله دوم راي به رسميت شناختن جايگاه خبرنگاران و رسانه‌ها توسط مسئولین. زیرا تا زمانی که این جایگاه ناشناخته وکم اهمیت باشد نمي‌توان انتظار داشت خبرنگاران و رسانه‌ها به جايگاه مطلوب خود در جامعه‌ برسند .

17 مرداد روز پاسداشت کوشش‌های صادقانه خبرنگاران آزاده‌ای است که برای دسترسی، تولید، توزیع و انتشار اطلاعات از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزند و فرصتی برای اینکه مسئولین به این قشر زحمتکش تبریک بگویند و به مشکلات کسانی که خبرنگاری را به عنوان شغل خود برگزیده اند توجه شود.

: عارف اسمایعل زاده گیوی - نویسنده و خبرنگار

ارسال نظر