تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16148
تاریخ انتشار: چ, 1396/12/09 - 12:19
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل در جلسه مجمع عمومی بسیج شهرستان اردبیل گفت: بی تفاوتی یا پایین آمدن حساسیتها به آسیب های فرهنگی و اجتماعی خطرات جدی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، ناصر عبتاتی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل در جلسه مجمع عمومی بسیج شهرستان اردبیل شامگاه گذشته در سالن ولایت این شهر به معدود نزاع منجر به قتل اخیر اشاره کرد  و اظهار داشت: متاسفانه در 20روز گذشته سه فقره قتل اتفاق افتاد که در دو مورد عدم کنترل خشم و نبود گذشت و رافت منجر به این دو قتل شد.

وی درباره نزاع اخیر در باغ جیرال اردبیل با قدردانی از ورود و مهار بموقع نزاع توسط نیروی انتظامی تصریح کرد: مشاجره کوتاه لفظی به یک درگیری منجر به قتل و نزاع 17 نفره منجر شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل در ادامه  به کشف 8 مورد کارگاه تولید مشروبات الکلی با دز بالا اشاره کرد و گفت: درگیری لفظی منجر به نزاع فساد مالی و اداری و پوشش نامناسب جوانان ناشی از بی تفاوتی شهروندان مردم و خانواده به این موضوع است.

وی تاکید کرد: بخش عمده این جرایم به بی تفاوتی فرهنگی مردم نسبت به جامعه خود ربط دارد.

عبتاتی افزود: متاسفانه احساس می شود شهروندان اردبیل در قبال سرنوشت اجتماعی و فرهنگی خود بی تفاوت هستند و باید پرسید چقدر به فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر در این استان توجه می شود؟ عبور از این مقوله آسیب جدی به دنبال خواهد داشت.

ناصر عتباتی بر احیای اصولی و مستمر فرهنگ و فریظه امر به معروف تاکید کرد و گفت: اردبیل یک شهر مذهبی بوده و در افکار عمویم از آن به نام پایتخت حسینیت یاد می شود.

وی در بخش بعدی سخنان خود به مشاجره های لفظی خشونت و درگیری اشاره و خاطر نشان ساخت: فرهنگ مدارا، گذشت، صلح و سازش ضرورت دارد که تقویت شود و تاکنون متاسفانه ضعیف بوده است.

دادستان اردبیل با دعوت به حفظ آرامش و خونسردی رانندگان وسایط نقلیه در هنگام تصادف تصریح کرد: اختلاف جزیی و تصادف جزئی منجر به نزاع خطرناک می شود و این در حالی وبده که گاهاً متاسفانه طرفین تحصلات بالاهم دارند!.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل سه جرم خشونت رفتاری، گفتاری و درگیری را سه جرم متغیر برشمرد .

وی با تاکید بر حفظ حرمت ها و حقوق اجتماعی و شهروندی افراد افزود: توهین، تهدید درگیری ساده و ضرب و جرح به قتل منجر می شود.

وی در ادامه وضعیت استان اردبیل را در مقایسه با سایر جرایم عمده و خشن در سایر استانهای کشور بسیار پایین عنوان کرد و ادامه داد: خوش بختانه جرایم خشن مانندغ سرقت مسلحانه، راهزنی، گروگان گیری و ادم ربایی در این استان وجود نداشته است.

این مسئول قضائی با تاکید بر اینکه متولیان امر باید دقت کنند پیشنهاد داد: فرهنگ تذکر لسانی با آداب و خوش رویی و نیز حساسیت اجتماعی را باید تقویت کرده و از حالت بی تفاوتی خارج شد.

وی افزود: متاسفانه برعکس شده و تذکر دهنده مورد سرنشن قرار می گیرد و فرهنگ تذکر لسانی از بین رفته است.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل در ادامه از متولیان خواست: ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این استان فعال شود.

وی با تاکید بر نقش حساس و موثر امر به معروف و نهی از منکر گفت: مجرمان و متهمان جنبش به اصطلاح ری استارت در اردبیل گفت: این افراد معدود دارای روحیه و تحصیلات مناسب بوده و اذعان داشتند که تحریک شده و فریب خورده اند بنابراین افزایش آگاهی اجتماعی فرهنگی و تذکر لسانی یا همان امر به معروف و نهی از منکر همیشه برای جامعه مورد نیاز است.

وی علت رواج برخی فسادهای مالی و اقتصادی  و سایر و همچنین پوشش نامناسب و نا متعارف را ناشی از پایین بودن حساسیت افراد نسبت به خطاها دانست و این تذکر لسانی باید در خانواده اجتماع محیط های آموزشی مورد اهتمام باشد.

دادستان عمومی وانقلاب اردبیل در ادامه و بخش بعدی سخنان خود برگزاری ضرب الاجلی کارگاه های فرهنگی و اجتماعی را جز به هدر دادن پول بیت المال نتیجه بخش ندانست و تصریح کرد: گاهی بخش نامه ای در یک فرجه بسیار محدود و یک ماهه صادر می شود که چندین میلیارد تومان پول در این زمان اندک صرف فعالیت فرهنگی و اجتماعی شود! در حالی که مضوعات فرهنگی نیاز به برنامه ریزی در دراز مدت نتیجه بخش خواهد بود و در فاصله یک ماهه آسیب های اجتماعی و معضل فرهنگی کاهش نخواهد یافت.

این مقام قضائی مرکز استان اردبیل تهدیدات اجتماعی و فرهنگی را جدی ارزیابی کرد و افزود: 14 درصد افزایش ورودی داشتیم و اگر مبارزه با اسیب های اجتماعی و فرهنگی مثمر به ثمر بود شاهد افزایش ورودی این پرونده ها نبودیم.

عتباتی در ادامه با استقبال از عقد تفاهمنامه سیستم قضائی با بسیج در راستای برقراری امنیت اجتماعی و فرهنگی در محلات گفت: با همکاری سپاه اقدام فرهنگی موثر داشتیم؛ با استفاده از ظرفیت بسیج در محلات مبنی بر برقراری گشت محله محور قرار داد بستیم که غالب اقدامات امر به معروف و نهی از منکر و تذکر ارشادی و لسانی در قبال آسیب ها خواهد بود.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر