تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16146
تاریخ انتشار: س, 1396/12/08 - 10:47
خانوار نیازمند اردبیلی که دچار بیماری ژنتیکی دیابت هستند، برای درمان و رفع مشکلات زندگی خود نیاز مبرم به کمک‌های نیکوکاران دارند.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام،

از سال ۹۳، سرپرست خانوار به علت بیماری قند خون بالا و ناتوانی حرکتی زمین‌گیر شده است و توانایی انجام هیچ کاری را ندارد. پس از اینکه بیماری‌اش عود پیدا می‌کند، پزشکان مجبور می‌شوند انگشتان پای چپش را قطع کنند. همسر و فرزندانش نیز به صورت ژنتیکی دچار دیابت هستند که برای تأمین هزینه‌های زندگی، درمانی و دارویی نیاز اساسی به کمک‌های خیران دارند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، خانوار نیازمندی که تمامی اعضای پنج نفره‌اش از بیماری دیابت رنج می‌برند، نمی‌توانند از پس هزینه‌های درمانی و دارویی خود برآیند که کمیته امداد اردبیل با ارائه خدمات مختلف تلاش دارد علاوه بر رفع مشکلات آنها، مسیر توانمندسازی این خانوار را هموار کند.

 

آنچه در ادامه می‌آید شرح زندگی این خانوار نیازمند اردبیلی است:

 

سرپرست خانوار ۵۵ ساله و ساکن شهرستان اردبیل است. مردی که نای نشستن ندارد و پریشان احوال به نظر می‌رسد. انگشتان پای چپش را قطع کرده‌اند و با سوز و گداز سعی دارد سخن بگوید. گاهی زبان در دهانش نمی‌چرخد و سخنانش نیمه تمام می‌ماند و ترجیح می‌دهد سکوت کند.

کیفی پر از قرص‌های گوناگون در کنار بسترش دیده می‌شود. چشمی به قرص‌ها دارد و نظاره‌گر لیوان پر آبی است که فرزندش می‌آورد. جثه مردی که در عکس‌های روی طاقچه می‌بینیم، با تصویری که بر روی زمین دراز کشیده و پایش را دراز کرده، بسیار متفاوت است. بیماری جسم تنومند او را زار و نحیف ساخته و خسته و درمانده به گل‌های خاکستری روی فرش نگاه می‌کند.

انسولین هیچ جای سالمی در روی دستش باقی نگذاشته و با گوشه آستین سعی می‌کند رگ‌های بیرون زده، ورم و کبودی‌ها را پنهان کند. با اینکه قامت بلندی دارد، خمیده و خجالت زده در گوشه‌ای نشسته و نمی‌داند از کجای زندگی‌اش بگوید. تحمل درد و خارش انگشتان بریده شده را پنهان می‌کند اما در چهره‌اش فریادهای خاموش را می‌توان دید.

همسرش نیز مبتلا به دیابت است با اینکه هیچ نسبت فامیلی با هم ندارند. این بیماری به صورت ژنتیکی به سه فرزند آنها هم سرایت کرده و مشکلات زیادی پدید آورده است. دختر بزرگتر به خانه بخت رفته و دو فرزند ذکور هم دچار مسائل متعدد هستند.

پسر بزرگتر که ازدواج کرده، با وجود بیماری قند خون بالا در نانوایی کار می‌کند و به سختی می‌تواند چرخه‌های زندگی‌اش را بچرخاند و هزینه‌های درمانی و دارویی خود را تأمین کند. فرزند کوچکتر نیز به دلیل بیماری قادر به انجام کار نیست و به همین علت بیشتر اوقات در خانه به سر می‌برد.

بیماری و نبود امکانات مالی مناسب موجب شد که فرزندان این خانوار تا مقاطع سوم راهنمایی و دبیرستان تحصیل کنند و از حضور در مدرسه بازبمانند. با اینکه فرزندان آنها استعداد و علاقه بسیاری به ادامه تحصیل داشتند، وجود مشکلات متعدد آنها را در انزوا فرو برد که جز تفکر به رفع بیماری، چیز دیگری در ذهن‌شان خطور نکند.

مادر خانوار با پخت هفتگی ۵۰ فطیر سنتی برای مسجد محله، تلاش می‌کند بخشی از هزینه‌های زندگی، درمانی و دارویی را رفع کند. پس از بیماری سرپرست خانوار که حدود سه سال است او را زمین‌گیر کرده، تمامی مسئولیت زندگی بر دوش‌های او قرار گرفته و تلاش می‌کند با چنگ و دندان همسر و فرزندان خود را از این بیماری و گرفتاری رهایی دهد.

در دستگاه فر کوچک نان و فطیر می‌پزد تا بتواند بخشی از هزینه‌های انسولین ۳۵۰ هزار تومانی را تأمین کند. بعد از اینکه این دارو تهیه شد نیز، آن را در اختیار سرپرست خانوار قرار می‌دهد که وضعیت وخیم‌تری نسبت به سایر افراد دارد و خودش آخرین کسی است که از آن استفاده می‌کند.

بیماری از یک سو و اجاره‌نشینی از سوی دیگر کمر این خانوار را خم کرده است. گرفتاری و رنج آنها به قدری بوده که برای چندین ماه توان پرداخت اجاره را نداشته و خود را از صاحب‌خانه مخفی می‌کرده‌اند.

از سه سال پیش که وضعیت سرپرست خانوار وخیم‌تر شده، آنها هر چه داشتند را برای دوای درد پدر فروخته‌اند تا از غم‌هایش بکاهند، اما دیابت روز به روز پیشرفت کرده و تمام بدنش را در برگرفت که حتی بدون انسولین و دارو نمی‌تواند نفس بکشد.

بعد از فروش وسایل و اجناس منزل، هنگامی که دیگر هیچ‌چیزی کفاف هزینه‌های سنگین درمانی را نمی‌دهد با اخذ وام از بانک و قرض گرفتن از دوستان و آشنایان می‌کوشند مرهمی بر زخم‌های سرپرست خانوار بگذارند که اکنون به علت بدهکاری و اقساط معوق سر در گریبان فرو برده و ماتم زده‌اند.

مادر خانوار که حین پخت نان چندین بار دستانش را سوزانده، برای پرداخت بدهی و اقساط معوق بانک‌ها با همان سوزش‌های مدام خمیر را از دستی به دست دیگر چرخانده و روی فر پهن کرده است که شاید نتیجه بهتری حاصل شود و گشایشی در گره‌های زندگی به وجود آید.

سرپرست خانوار کارگر قهوه‌خانه‌ها بوده که عمری را برای رفاه همسر و فرزندان خود سپری کرده است. نبود بیمه تأمین اجتماعی موجب شده است که نتواند به خوبی از عهده هزینه‌های درمانی خود، همسر و فرزندانش برآید و این امر مسائل و مشکلات بسیاری را پدید آورده است.

وی که از نوجوانی با کارگری در ساختمان‌ها و منازل دیگران به انجام کار مشغول بود، می‌کوشید به معاش خانوار خود کمک کند و پس از ازدواج نیز از صبح تا شب در پی لقمه نانی دوید تا فرزندانش هیچ مشکلی در زندگی نداشته باشند. بیماری اندک اندک او را فرسوده و متلاشی کرد تا اینکه دیگر نتوانست کارهای سخت انجام دهد و تنها می‌توانست در قهوه‌خانه چای توزیع کند و اندک دستمزدی بگیرد.

بیماری قند خون بالا توان راه رفتن را هم از او گرفت به طوری که از سه سال پیش تا کنون نمی‌تواند به خوبی روی پاهایش بایستد و با قطع شدن انگشتان، همچنان در آرزوی برخاستن و انجام کار است.

در خانه جز یخچال، اجاق گاز و یک بخاری گازی دیگر هیچ وسیله‌ای به چشم نمی‌خورد. از دستگاه فر کوچک نیز به عنوان بخاری استفاده می‌کنند تا دمای منزل مناسب باشد و وضع بیماران دیابتی را بدتر نکند.

این خانوار پس از اینکه در تأمین نیازهای اساسی زندگی و تهیه دارو دچار مشکلات متعدد شدند، با مراجعه به کمیته امداد اردبیل تحت حمایت این نهاد قرار گرفتند تا از این طریق بخشی از گرفتاری‌های آنها رفع شود.

مددکاران کمیته امداد پس از بررسی‌های لازم، با اعطای بیمه درمانی به سه نفر از اعضای این خانوار که از بیماری قند خود بالا رنج می‌بردند، به آنها در تهیه انسولین و سایر داروهای مورد نیاز کمک کردند.

پرداخت مستمری، تسهیلات کارگشایی، تهیه لوازم ضروری منزل و اعطای سبد غذایی متناسب با نوع بیماری از دیگر خدمات کمیته امداد به این خانوار است تا علاوه بر رفع مشکلات معیشتی، آنها بتوانند بخشی از هزینه‌های درمانی و دارویی را نیز تأمین کنند.

مشکل اساسی این خانوار بیماری دیابت، اجاره‌نشینی و بدهی است که کمیته امداد اردبیل به تنهایی نمی‌تواند تمامی مسائل و گرفتاری‌های آنها را رفع کند و برای حل آن نیازمند یاری و کمک‌های خیران و نیکوکاران است.

مددکاران کمیته امداد اردبیل به منظور پیشگیری از مشکلات متعدد که ممکن است این خانوار را با گرفتاری‌های بیشتری روبه‌رو سازد، تمهیدات مناسبی را به کار گرفته‌اند که با یاری پزشکان خیر و مردم نوعدوست بتوانند باری از دوش آنها بردارند.

این خانوار که بر اثر قند تلخ دیابت روحیه خود را از دست داده بود، با کمک‌های کمیته امداد و خیران اردبیلی نشاط و شادابی مضاعفی گرفته‌اند که می‌توانند با امیدواری بیشتری به زندگی خود ادامه دهند.

منبع:کمیته امداد

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر