تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16133
تاریخ انتشار: چ, 1396/12/02 - 14:42
کلکسیونی از تخلفات که در سرعین رخ داده است؛
آبدرمانی‌های غیرقانونی در سرعین/امتناع مسئولان از پاسخ شفاف
احداث چندین مجتمع آبدرمانی جدید در سرعین به عنوان شهر چشمه‌های بهشتی موجی از اعتراض‌ها و گله‌مندی‌ها را به همراه داشته تا ابعاد و اسنادی از اجرای غیرقانونی این مجتمع‌های آبدرمانی نمایان شود.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، در چند سال اخیر دو مجتمع آبدرمانی دره‌لر سوئی و 9 چشمه توسط یکی از اعضای شورای شهر و نزدیکان این عضو شورا احداث شده است در حالی که این پروژه‌ها بدون پروانه و مجوزهای قانونی تنها با برخی اقدامات غیرقانونی از طریق شهرداری اجرایی شده تا یک باردیگر ابعاد جدیدی از تخلفات و اقدامات غیرقانونی عضوی از شورای شهر در سرعین در قالب مجموعه آبگرمی که در زیرزمین مجتمع مسکونی احداث شده نمود پیدا کند.
آبدرمانی دره‌لر سوئی که پروانه اولیه آن 10 سال پیش آن هم با عنوان مجتمع تجاری – مسکونی صادر شده و نیازمند تمدید پروانه بوده به شکل غیرقانونی و لحاظ کردن پارکینگ و فضای آزاد و فضای سبز به عنوان مجتمع آبدرمانی و هتل احداث شده که تخلف رخ داده در این ساختمان اظهر من الشمس است.
در حالی که پرونده این تخلف آشکار که با همدستی شهردار سابق سرعین به عنوان یکی از نزدیکان این عضو شورای شهر رخ داده است به سازمان بازرسی و دستگاه‌های نظارتی ارجاع داده شده تا به این تخلف ساختمانی رسیدگی شود که قطعا نهادهایی همچون آب منطقه‌ای و معاونت سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل که دخیل که در صدور مجوز این مجموعه‌های آبدرمانی و هتل هستند باید پاسخگوی این تخلف آشکار باشند.
در حالی که انتظار می‌رفت شهردار جدید سرعین ادامه اجرای این پروژه را متوقف و پرونده را به کمیسیون ماده 100 ارجاع می‌داد اما در این مدت این کار انجام نشده و به دلیل رابطه صاحب این پروژه با یکی از نمایندگان اردبیل در مجلس به نظر می‌رسد مسئولان ذیربط سعی در پنهان‌کاری و سرپوش گذاشتن به این تخلف دارند تا با اعمال نفوذ این تخلف را نوعی حرکت قانونی جلوه دهند.
اما در کنار این پروژه آبدرمانی 9 چشمه نیز در سرعین که با تصاحب زمین شهرداری و تغییر کاربری در فضای سبز اقدام به احداث این مجموعه کرده و تاکنون نه تنها حق و حقوق شهرداری را پرداخت نکرده بلکه بعد از گذشت چندین سال از صدور پروانه بدون اینکه اقدامی به تمدید آن کند پروژه را به شکل خلاف مقررات شهرداری اجرا و عملیاتی کرده است که این پروژه نیز توسط یکی از نزدیکان عضو شورای شهر سرعین با یک رابطه‌ بازی عجیب عملیاتی شده است.
این تخلفات که در دوره شهردار سابق و در همدستی با عضو شورای شهر سرعین رخ داده است بدون اینکه پروژه در مدت اجرا پلمپ و یا متوقف شود همچنان ادامه یافته و هم اکنون مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
اما در این بین و براساس اظهارنظرهای متقن معاون اد اره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل که با صدور مجوزها به شکل فله‌ای و تنها با نگاه غیرقانونی در سرعین زمینه احداث برخی مجتمع‌های آبدرمانی و هتل‌ها را در هسته مرکزی شهر به وجود آورده در حقیقت به نارضایتی‌های عمومی دامن زده به طوری که در یک همدستی عجیب با عده‌ای از صاحبان مجموعه‌های گردشگری، میراث فرهنگی تلاش کرده تا برخی محوزهای غیرقانونی را نظیر احداث هتل کوروش در 800 مترمربع در 10 طبقه و یا صدور مجوز برای ساختمان‌سازی در محل چشمه پهن‌لو آن هم به شکل بلندمرتبه‌سازی اقدام کرده که همه آنها ضربه‌ای مهلک به سیمای شهر سرعین وارد می‌کند.
شهردار سرعین در پاسخ به سوال خبرنگار ما در مودر تخلف رخ داده در دره‌لر سوئی و 9 چشمه اظهار کرد: مجتمع دره‌لر سوئی دارای پروانه است اما با توجه به اینکه فرصت صدور پروانه به اتمام رسیده و باید صاحبان آن اقدام به تمدید پروانه می‌کردند ما پرونده را به ماده 100 ارجاع دادیم.
نائب حبیبی در مورد تخلف رخ داده در مجتمع 9 چشمه نیز خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه صاحب این پروژه زمین شهرداری را تصاحب کرده و حق و حقوق ما را پرداخت نمی‌کند ما به جد موضوع را پیگیری می‌کنیم تا حق و حقوق شهرداری را تا ريال آخر از این سرمایه‌گذار به ازای تغییر کاربری رخ داده بگیریم.

اما فرماندار سرعین نیز در مورد تخلف رخ داده در این دو مجتمع آبدرمانی اظهار کرد: این دو مجتمع دارای پروانه احداث از شهرداری هستند اما اینکه زمان صدور پروانه گذشته و باید تجدید مجوز در این زمینه رخ می‌داد شهرداری باید به صراحت پاسخگو باشد.
عاطف ناصری با اذعان به تخلف رخ داده در هر دو مجتمع بیان کرد: ما بعد از اطلاع از این تخلفات اجازه ندادیم تا پروانه بهره‌برداری صادر شود که البته این تخلفات مربوط به شهردار سابق سرعین است که بدون اطلاع ما تغییر کاربری‌ها و یا تعدادی تخلف در این مجتمع رخ داده است.
وی افزود: ما از شهردار خواسته‌ایم تا با توقف عملیات این پروژه‌ها نسبت به تمدید پروانه و دریافت حق و حقوق شهرداری اقدام کند اما جالب است صاحب مجتمع دره‌لر سوئی در حالی که برای آبدرمانی اول خود مجوزی دریافت نکرده تلاش می‌کند تا آبدرمانی دوم خود را نیز راه‌اندازی کند. 
اما باید گفت؛ این قصه سر دراز دارد و در کنار چنین تخلفاتی که به عنوان نمونه از آنها یاد کردیم در سرعین برخی پروژه‌ها در قالب مجتمع‌های آبدرمانی و هتل در حال انجام است که هیچ یک از این پروژه‌ها دارای پارکینگ نبوده و با تخلف آشکار در رعایت نکردن قوانین و مقررات شهرسازی و زیرپا گذاشتن طرح جامع و تفصیلی شهر در حال احداث است که نمونه آن پروژه رویال پارک سرعین است که در کنار هتل پدرام با مرتکب شدن انواع تخلفات سعی کرده تا پروژه خود را به هر شکل ممکن اجرایی کند.
محو کردن سیمای شهری با صدور مجوزهای عجیب و غریب و همچنین فروش اراضی سرعین به هر شکل ممکن برای ساخت آبدرمانی، هتل و مجتمع‌های تفریحی و حذف پارکینگ‌ها و فضای سبز دل هر شهروندی را به درد می‌آورد.

منبع:پایگاه خبری اردبیل خبر

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر