تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16108
تاریخ انتشار: س, 1396/11/24 - 10:52
محمد حسنی با اعلام اینکه در سالجاری 27 کیلوگرم زعفران در شهرستان نمین تولید شد گفت: این مقدار زعفران از سطح 10 هکتار در شهرستان تولید شده و ارزش اقتصادی آن حدود 300 میلیون تومان برآورد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، محمد حسنی با اعلام اینکه در سالجاری 27 کیلوگرم زعفران در شهرستان نمین تولید شد گفت:  این مقدار زعفران از سطح 10 هکتار در شهرستان تولید شده و ارزش اقتصادی آن حدود 300 میلیون تومان برآورد می‌شود.

  وی تصریح کرد: زمان گلدهی و برداشت این گیاه مهرماه تا آبان ماه( با توجه به منطقه کشت شده ) بوده و دوره گلدهی آن 20 روز بطول می‌انجامد. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین افزود: بهترین زمان گلدهی ساعات اولیه روز و قبل از طلوع خورشید است و این گیاه در ارتفاع 1200 تا 2300 متر از سطح دریا در مناطق مستعد کشت می‌شود.

  او بیان کرد: در سال های اخیر به دلیل تغییر شرایط اقلیمی و کاهش منابع آبی، راهبرد تغییر الگوی کشت در شهرستان نمین مورد توجه جدی قرار گرفته و در همین رابطه کشت زعفران به عنوان کشت جایگزین در زمین های کشاورزی شهرستان انتخاب شده است

حسنی افزود: کشت گیاهان دارویی و کم آب بر، به دلیل برخورداری از مزایای اقتصادی و سازگاری با شرایط اقلیمی شهرستان، در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی نمین قرار گرفته و گسترش سطح زیر کشت گیاه زعفران از اولویت های این مدیریت برای رشد اقتصادی بیشتر شهرستان در بخش کشاورزی و اشتغالزایی مردم مناطق روستایی است.

حسنی با اشاره به این که مدت زمان زیادی از کاشت زعفران در چرخه کشاورزی شهرستان نمین نمی گذرد، افزود: سال گذشته سطح زیرکشت زعفران در شهرستان حدود 10 هکتار بود که این میزان در سال جاری به 15 هکتار رسیده و اکنون بیش از 20 بهره بردار در جریان تولید این محصول فعالیت می کنند.

  وی ادامه داد: در سال جاری 27 کیلوگرم زعفران با سطح کیفیت بسیار عالی در مناطق مختلف نمین برداشت شد و امید است با توجه به موقعیت مناسب شهرستان برای کشت این محصول در سال های آینده کشت آن توسعه یابد و بتوان با اقدام های کارشناسی میزان برداشت زعفران از هر هکتار را بطور قابل توجهی افزایش داد.

  حسنی گفت: ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار زمین های کشت زعفران که در زمینه فرآوری و بسته بندی این محصول فعالیت می کنند، می تواند موقعیت خوبی برای اشتغالزایی و بالا رفتن ارزش اقتصادی کشت زعفران درنمین باشد.

  وی ادامه داد: زعفران گیاهی است که برای ادامه حیات خود به آب کمی احتیاج دارد و بنابراین برای کشت در جاهایی که با کمبود منابع آبی دست به گریبان است، مزیت دارد.

  این مقام مسئول، گفت: خاکی که گیاه زعفران در آن کشت می شود نباید درصد شوری بالایی داشته باشد و هرچه بافت خاک سبک باشد، کیفیت محصول بالا می رود.

  وی بیان کرد: کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان نمین آماده اند تا مشاوره های لازم برای کاشت این محصول را در اختیار کشاورزان بومی قرار دهند و در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت در کنار بهره برداران باشند.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر