تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16077
تاریخ انتشار: د, 1396/11/16 - 14:43
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین در کارگاه آموزشی پیشگیری از آنفلولانزای فوق حاد پرندگان توصیه های فنی را به مردم و مرغ داران تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، محمد حسنی در کارگاه آموزشی پیشگیری از آنفلولانزای فوق حاد پرندگان در جمع مرغ داران نمین اظهار داشت: با توجه به اهمیت بیماری آنفلوانزای فوق حادپرندگان، 2 مورد کارگاه آموزشی در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نمین با مشارکت اداره دامپزشکی شهرستان برگزار شد.

حسنی اظهار داشت: در این کارگاه ها با مشارکت مرغداران در  بحث کارشناسی جلسه، زمینه تبادل مفید اطلاعات و ایجاد بستری مناسب با هدف رعایت اصول فنی در کار‌ها فراهم شد، واطلاعات لازم در زمینه تاریخچه بیماری، نحوه انتشار آن و وضعیت شیوع آن در سال جاری به مدعوین ارائه شد. همچنین توصیه‌های لازم در خصوص روش مبارزه، پیشگیری از انتقال و شیوع آن نیز از مطالبی بود که در این کارگاه ها ارائه و به رعایت آن تاکید شد.

وی تصریح کرد: آنفلوانزای فوق حاد طيور يک بيماری ويروسی پرندگان مي باشد، ويروسهای آنفلوانزا دارای 3 نوع تيپ C,B,A بوده و در طيور فقط تيپ A مي تواند ايجاد بيماری کند. اين تيپ علاوه بر طيور، ساير حيوانات از جمله خوک، اسب و همچنين انسان را درگير می کند.

این مقام مسئول بیان کرد: پرندگان وحشي و آبزی مي توانند بدون اينکه خود مبتلا به بيماری شوند، ويروسهای آنفلوانزای طيور را با خود جابجا کنند.

حسنی در خصوص راههای پیشگیری از این بیماری افزود: جلوگيری از ورود پرندگان وحشي به محل نگهداری مرغ از طريق نصب توری و ترميم خرابيهای آن، رعايت اصول بهداشتي و امنيت زيستي در مرغداری های صنعتي، ضد عفوني کامل محل پرورش مرغ و تجهيزات آن قبل از جوجه ريزی،  ممانعت از ورود حيوانات ديگر به عنوان ناقلين مکانيکي به محل پرورش مرغ واعلام هر نوع کاهش شديد مصرف دان، کاهش شديد توليد يا افزايش تلفات به نزديکترين پست دامپزشکي از راههای پیشگیری از این بیماری است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نمین اضافه کرد: توصیه می کنیم که بهره برداران از شکار و نگهداری پرندگان مهاجر و بومي آبزی خوداری کرده، اهالي روستاها از رها کردن مرغهای بومي و ديگر ماکيان بصورت چرای آزاد خودداری و آنها را در مکانهای سر پوشيده نگهداری کنند چون امکان انتقال بيماری به طيور بومي از طريق تماس با پرندگان وحشي وجود دارد.

همچنین صاحبان طيور بومي در صورت مشاهده تلفات در طيور، مراتب را سريعا به نزديکترين پست دامپزشکي اعلام کنند.

وی از شهروندان خواست ضمن خوداری از تهيه گوشت مرغ از مراکز غير مجاز و عرضه کنندگان و کشتار کنندگان دوره گرد، گوشت مرغ مصرفي خود را بصورت بسته بندی شده تازه يا منجمد و از مراکز مجاز تهيه کنند.

نمین به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای با آب و هوای مطبوع محل مناسبی برای مرغ داری محسوب می شود.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر