تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15761
تاریخ انتشار: ي, 1396/09/12 - 12:53
رئیس سازمان بهزیستی استان اردبیل در همایش روز جهانی معلولین:
مشاوره ژنتیک در برنامه ششم اجباری خواهد بود/وجود 20 هزار معلول در استان
رئیس سازمان بهزیستی استان اردبیل در همایش گرامی داشت روز جهانی معلولین گفت: در برنامه ششم توسعه مشاوره و آزمایش ژنتیک اجباری خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، روز جهانی معلولین در اردبیل گرامی داشته شد.

بهزاد ستاری مدیرکل سازمان بهزیستی استان اردبیل در همایش گرامی داشت روز جهانی معلولین که ظهر امروز در سالن فدک این شهر برگزار شد؛ یک میلیارد از جمعیت جهان را دچار معلولیت های خفیف و شدید برشمرد.

ستاری با بیان اینکه یک هشتم مردم جهان معلول هستند اظهار داشت: در استان اردبیل هم 14 /15 صدم درصد از افراد معلولیت دارند که حدوداً 52 هزار نفر را شامل می شود.

ستاری تعداد تحت پوشش معلولین استان را 20هزار نفر برشمرد و گفت: سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را حرکت به سمت مشارکت جامعه منعطف عنوان کرد.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان اردبیل مهمترین دغدغه سازمان بهزیستی را مشارکت و تلفیق اجتماعی در مقطع فعلی ارزیابی کرد.

او با بیان اینکه با عبور از مراحل انکار- معلولیت -خشونت اجتماعی- ترحم و اکنون به دغدغه مشارکت رسیده ایم تصریح کرد: قوانین مربوط به مشارکت نیاز به اصلاح داشته و درصد استخدام و جذب معلولین در اپراتورها و بخش خدمات نیازمند بازنگری است.

ستاری از نمایندگان استان در مجلس خواست در باره معلولین در برنامه ششم توسعه گام مثبتی بردارند.

او در بخش بعدی سخنان خود گفت: یکی از برنامه های موثر برنامه ششم اجباری شدن آزمایش ژنتیک و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج بوده که منجر به پیشگیری بسیار از معلولیتها خواهد شد.

بهزاد ستاری در ادامه گفت: سال گذشته 64 هزار نفر غربالگری بینایی شدند که در غیر اینصورت قطع یقین 70 نفر نابینا و معلولیت بینایی پیدا می کردند.

ستاری در ادامه از خرید و انبار شدن لوازم مورد نیاز معلولین از جمله ویلچر، سمعک و دیگر نیازمندی ها خبر داد.

او در پایان از افتتاح مرکز درمانی روانی و روحی بانوان معلول و نیز تحویل 607 واحد مسکومنی طی ماه های اتی خبر داد.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر