تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15733
تاریخ انتشار: س, 1396/09/07 - 09:30
در افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای فناوری استان اردبیل:
دو محصول دانش بنیان و یک کتاب جهاددانشگاهی رونمایی شد
در افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان اردبیل دو محصول دانش بنیان و یک کتاب جهاددانشگاهی استان اردبیل رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان اردبیل و با حضور ناصرنصیری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل، از دو محصول دانش بنیان و یک عنوان کتاب جهاددانشگاهی استان رونمایی شد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل یکشنبه 5 آذر در مراسم رونمایی از این محصولات گفت: داروهای گیاهی «دامپرلی» جهت درمان بیماری سینوزیت و  «لکسپرم» به عنوان رقیق کننده گیاهی انجماد اسپرم دام‌های مزرعه‌ای توسط پژوهشگران مرکز رشد جهاددانشگاهی استان اردبیل تولید شده است.

مهران اوچی اردبیلی خاطرنشان کرد: با توجه به  پژوهش‌هایی که در بیش از سه سال توسط شرکت دانش بنیان کیان زیست رشد ایرانیان مستقر در مرکز رشد فناوری فرآورده های گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل انجام گرفت اولین رقیق کننده گیاهی در کشور تولید شد.

وی با بیان اینکه دانش فنی تولید رقیق‌کننده‌های گیاهی همواره در دست تولید کنندگان خارجی بوده و بازار داخلی از طریق واردات، نیاز خود را تامین کرده است اظهار داشت: توجه به فناوری‌های تولیدمثلی و اصلاح نژادی در مرکز رشد جهاددانشگاهی اردبیل باعث شد تا این محصول تجاری سازی و در این نمایشگاه رونمایی گردد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل گفت: در حال حاضر تولید 500 واحد در سال در دستور کار قرار گرفته است و شرکت تولیدکننده تصمیم دارد طی پنج سال آینده تولید را به میزان نیاز داخلی افزایش دهد و وارد حوزه صادرات شود.

اوچی اردبیلی به انتشار کتاب های تخصصی، دانشگاهی و آموزشی در مرکز انتشارات جهاددانشگاهی استان اردبیل اشاره و خاطرنشان کرد: کتاب دارونامه گیاهی به همت محمود خروشی، اصغر پورحسن و ماهرخ سپهوند تالیف شده و در این انتشارات منتشر شده است.

وی اضافه کرد: این کتاب به بیان اثرات، فواید، مزایا و عوارض جانبی داروهای فراوری اشاره دارد  و نحوه استفاده و نوع فراوری آنها را بصورت تخصصی بیان می‌کند.

گفتنی است هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان اردبیل از 5 تا 8 آذرماه جاری برای بازدید عموم دایر خواهد بود.

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر