تازه ترین مطالب


کد مطلب: 15668
تاریخ انتشار: س, 1396/08/23 - 13:25
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل در جمع خبرنگاران ضمن ارائه گزارش عملکرد به سوالات پاسخ گفت.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، رباب عزیز خانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل در نشست خبری صبح امروز که در کتابخانه مرکزی استان و به مناسبت 24 آبان روز کتاب و کتابخوانی برگزار شد؛ سرانه کتاب به ازائ یک نفر را یک کتاب برشمرد و گفت: سه متر سرانه فضای مطالعه هر نفر بوده اما متاسفانه 5 در صد جمعیت باسواد استان عضو کتابخانه هستند.

وی با بیان اینکه عضویت نسبت به قبل افزایش داشته، تصریح کرد: این رقم بسیار پایین است.

عزیز خانی با ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد تعداد کتابخانه های استان را 73 باب برشمرد و افزود: 12 باب بصورت مشارکتی ساخته شده و 61 واحد نهادی است.

وی تعداد کتابخانه روستایی را 15 واحد برشمرد و گفت: تعداد13 مورد نیز اخیرا افتتاح شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل همچنین به ایجاد کتابخانه مشارکتی در سپاه و زندان خلخال اشاره کرد و گفت: دو باب کتابخانه جدید در فخر آباد از توابع مشگین و موران از توابع گرمی در یکم آذرماه افتتاح خواهد شد.

وی به ایجاد دو کتابخانه مشارکتی با آموزش و پرورش و بهزستی نیز اشاره کرد و گفت: روند تکمیل آن ادامه دارد.

عزیزخانی در بخش کتابخوانی نابینایان هم گفت: 150 کتاب صوتی با همکاری 25 نفر در استودیوی مخصوص تولید شده که انتظارمی رود تعداد فعالان این بخش نیز افزایش یابد.

او از اجرای 9100 ساعت برنامه فرهنگی  طی دو سال گذشته خبر داد و گفت:تعداد 5 مورد نشست کتابخوانی برگزار شده و 660 مورد جمع خوانی کتاب صورت گرفته است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین از عضویت رایگان افراد در کتابخانه های سراسر استان طی فردا خبر داد.

وی در ادامه به رونمایی از کتاب دیوان جاهد اثر حجت الاسلام سعادتی و کتاب هندسه منحنی فضا اثر یحیوی اشاره کرد و در این باره گفت: ساعت 16 امروز این کتاب در محل نمایشگاه کتاب رونمایی خواهد شد.

او در ادامه از راه اندازی کتابخانه زندان اردبیل و ارائه کتاب های ویژه و کارشناسی شده با محور کتاب درمانی خبر داد.

عزیزخوانی در بخش پرسش و پاسخ خبرنگاران در باره بخش کتاب کودکان گفت: این بخش در کتابخانه مرکزی در حال ارتقائ بوده و بزودی قصه گویی در ساعات معین و اموزش زبان انگلیسی رایگان برای کودکان دایر خواهد شد.

وی گفت: بخش کودکان بالاترین امار ارائه کتاب امانی را به خود اختصاص داده است و در این بخش کارهای زیادی برای انجام ضرورت دارد.

او در ادامه و در پاسخ به سوالی گفت: نگهداری کتاب های نسخ خطی در محیط و شرایط ویژه بوده و بزودی با تجهیز به قفسه های مخصوص از سوی فرمانداری مجهزتر خواهد شد.

عزیزخانی در باره اسیب شبکه های اجتماعی به فرهنگ مطالعه نیز تصریح کرد: متاسفانه نه تنها اثر مثبتی نداشته بلکه تاثیر منفی و حتی تهدید کننده فرهنگ مطالعه کتاب شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی کمک نهادهای فرهنگی بین المللی گفت: از هیچ نهاد بین المللی کمکی صورت نمی گیرد.

عزیزخانی درباره کتابخانه های بیله سوار و سیار روستایی و عشایر گفت: 17 کتابخانه سیار وجود دارد که در انتظار واگذاری اتوبوسی به این منظور هستیم تا خدمات کتابخانی ارائه شود در این باره مسئولان فرمانداری این شهرستان وعده مساعد داده اند.

او وضعیت کتاب و کتابخانی را رضایت بخش ندانست و از رسانه ها خواست بیشتر در این زمینه اطلاع رسانی کنند.

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر