تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15511
تاریخ انتشار: چ, 1396/07/26 - 10:28
علی محمد ذوالفقاری، معاون امور مشارکت مردمی کمیته امداد کشور در سفر به اردبیل در جمع خبرنگاران گفت: مبلغ برآوردی برای مشارکت مردم اردبیل محقق شده و ریالی از این کمک ها از استان خارج نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، شامگاه گذشته، علی محمد ذوالفقاری در سفر به اردیبل و در جمع خبرنگاران؛ وظیفه معاونت مشارکت های مردمی کمیته امداد را فرهنگ سازی و جمع آوری کمک های مردمی برشمرد و اظهار داشت: از 25 میلیون خیر ایرانی 10 میلیون خیر؛ مشترک در بخش های متعدد مشارکت بوده به شکلی که 8 میلیون خیر، مشترک در مشارکت صندوق های کمیته امداد- طرح اکرام و محسنین و یک میلیون نفر خیر مشترک در بخش زکات - گوشت قربانی و فطریه هستند.

معاونت مشارکت مردمی سازمان کل کمیته امداد کشور در ادامه با ارائه گزارشی از سال 95 گفت: 1470 میلیارد تومان در سال گذشته جمع آوری شد که نست به قبل 20درصد رشد داشته و امسال بنا بر روی جمع آوری 1730 میلیارد گذاشته شده است.در 6 ماهه اول سال جاری 865 میلیارد تومان جمع آوری شده است.

وی یکی از محل مصرف کمک های مردمی را محرومیت زدایی از محل زکات و نذورات برشمرد و اظهار داشت: سهم مشارکت مردمی سال گذشته 25 درصد بود.

ذوالفقاری درباره برنامه های سال جاری کمیته امداد نیز گفت: دریافت الکترونیکی کمک های نقدی به جد در دستور کار بوده، از این راه علاوه بر تسریع در جمع آوری، در هزینه های اقدام برای جمع اوری کمک های نقدی، صرفه جویی چشمگیری خواهد داشت.

وی از اعتبار بخشی 30 میلیارد تومانی برای مشارکت با موسسات خیریه خبر داد و افزود: مددجویان مشترک بین موسسات خیریه و امداد در بخش های ازدواج- مسکن- جهیزیه و اشتغال ایجاب می کند که؛ مشارکت این دو با هم بیش از گذشته شود.

او با بیان اینکه 70 درصد از مددجویان بخشهای متعدد، مشترک ببین این دو بوده، ادامه داد: تولید سند احسان نیکوکاری در دست اجرا بوده و مجموع احسانات را در قالب آیین نامه جامع تعریف خواهیم کرد.

وی از تشکیل نظام های مشترک امدادی در بخش؛ خیرین مسکن ساز – حوزه سلامت و خانواده- جهیزیه – معیشت - آموزش- امورفرهنگی و معنوی خبر داد و گفت: اهداف کلی توانمند سازی مددجو بوده و راهبرد امسال در شش ماهه دوم، ارتباط با دهک های غنی و ثروتمند جامعه است.

وی در این باره گفت: رایزنی و تعامل با بورس- فعالان و سرمایه گذاران بخش صنعت و مناطق آزاد تجاری با هدف جذب کمک های بیشتر در اولویت کاری است.

ذوالفقاری همچنین از رتبه بندی خیرین در تمامی بخش های مشارکت خبر داد و گفت: جذب کمک های خیرین حقوقی و حقیقی نیز از برنامه های بعدی بوده که در آن سازمان ها - ارگان - نهادهای متمایل به کمک را پای کار آورده و سعی خواهد شد که مددجو و نیازمند همان سازمان و ارگان در آن مجموعه تحت حمایت قرار گیرد.

وی در ادامه و در بخش پرسش پاسخ خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار آذرسلام مبنی بر برآورد وضعیت مشارکت در اردبیل و تناسب تخصیص اعتبار به این استان گفت: استان اردبیل بسیار موفق عمل کرده و طبق برنامه ابلاغی عمل کرده و آن را تحقق بخشیده، ضمن اینکه ظرفیت بالاتری در مشارکت وجود دارد و تمامی درامد و کمک های جمع  آوری شده صرف نیاز مددجویان همان استان می شود و ریالی از استانها خارج نمی شود.

وی گفت: سال گذشته 303 میلیارد تومان از صندوق صدقات پول جمع آوری شد و تا ریال آخر صرف کمک به مددجویان شده است.

او در پایان با اشاره به کارساز بودن رسانه ها؛ آنها را سرمایه های اجتماعی امداد برشمرد و گفت: با توجه به حساسیت های مردمی در بحث اعتماد سازی منابع صرف شده، شفاف سازی و پاسخ گویی به شبهات، انتقاد و سوالات مهم و از اولویت های مهم است.

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر