تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15479
تاریخ انتشار: چ, 1396/07/19 - 13:29
درخواست مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل از کشاورزان:
زمین زراعی گندم را تا پایان مهر کشت کنید/توزیع بذر قارچ کش شده در مراکز جهاد کشاورزی
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل با تاکید بر اینکه بهترین زمان کارشناسی شده برای کشت گندم نیمه اول مهر بوده گفت: بذر گندم قارچ کشی شده در مراکز جهاد هم اکنون توزیع می شود.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، بهروز آقازاده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل اظهار داشت: کشاورزان در زمان مناسب اقدام به کشت کنند زیرا تاخیر در تاریخ کاشت به دلیل مواجه شدن مراحل اولیه رشد گندم با درجه حرارت پایین منجر به کاهش معنی داری در عملکرد کمی و کیفی محصول خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: رعایت تاریخ کاشت به عنوان یکی از مهم ترین عوامل مدیریتی موثر بر عملکرد باید مورد توجه خاص زارعین و کارشناسان قرار گیرد.

وی افزود بهترین تاریخ کاشت گندم و جو طبق توصیه محققین ایستگاه تحقیقات کشاورزی در منطقه اردبیل، نیمه اول مهرماه است، ولی تا  پایان مهرماه می توان اقدام به کشت کرد، بنابراین از عموم کشاورزان منطقه درخواست می شود تا قبل از اتمام مهلت اندک باقی مانده نسبت به کشت اقدام کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل ضمن تاکید بر بیمه محصولات کشاورزی در مقابل حوادث غیر مترقبه اظهار داشت: کشاورزان علاوه بر رعایت موارد فوق الذکر استفاده از بذور اصلاح شده و ضدعفونی شده ،رعایت عمق کاشت، مقدار مناسب بذر و کود مصرفی، تجهیز اراضی زراعی به سیستم های نوین آبیاری ، افزایش ضریب مکانیزاسیون و اجرای کشاورزی حفاظتی  را مورد توجه قرار دهند.

وی گفت: تا کنون بیش از 700 تن انواع بذور گندم آبی و دیم در بین کشاورزان توزیع و زارعین از به کارگیری بذور اصلاح شده در کشت گندم استقبال خوبی داشته اند ، اظهار داشت: توزیع بذور گندم در مراکز و شرکت های مورد تایید جهاد کشاورزی در شهرستان اردبیل ادامه دارد.

 آقازاده یادآور شد: کشاورزان در صورت استفاده از بذور خود مصرفی، ضمن بوجاری کردن بذر با دستگاههای بوجاری بذر مصرفی خود را با استفاده از قارچ کش های مناسب ضدعفونی و سپس اقدام به کشت کنند.

وی در پایان سخنان خود افزود: انتظار داریم کشاورزان با به کار بستن توصیه های لازم فنی و کارشناسی مخصوصا رعایت زمان  مناسب کاشت و استفاده از بذور اصلاح شده و مرغوب میزان تولید افزایش یافته و امسال گندم بیشتری نسبت به سال گذشته برداشت شود.

 

 

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر