تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15421
تاریخ انتشار: ش, 1396/07/08 - 18:09
چشمان تر و دستان بلند شده به سمت آسمان در تاسوعای حسینی و در پایتخت حسینیت؛ یعنی اردبیل دیدنی بود.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، ده ها هزار نفر از مردم عزادار اردبیل با دستان بلند شده به سمت آسمان و چشمان تر عشق و حسرت و اندوه خود را در عصر تاسوعای حسینی و روز شهادت قمر بنی هاشم ابالفضل العباس(ع) اعلام کردند.

میدان عالی قاپوی اردبیل و اطراف مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی از هر 4 جهت تا کوچه ها و محله ها مملو از زنان و مردان بود که به عشق نهضت حسینی و شهدای کربلا حاضر شده بودند.

 

عزاداران حسینی منوال همه ساله در محرم تکایا و ایستگاه نذری و صلواتی برپا کرده و از عاشقان با چای، غذا حاضری، ساندویچ، شیر و .. پذیریایی کردند تا به هر نحوی نام خود را در دفتر خادمان حسینی ثبت و ضبط برسانند.

کشتن گوسفند قربانی پای سینه زنان و زنجیرزنان اباعبدالله الحسین(ع) بیشتر از همه نگاه چشم ها را به این سمت کشانده بود.

 

تمام کوچه و محله ها شلوغ و در ازدحام جمعیت بوده که مدام در تردد هستند و بی اختیار شعر مرحوم محتشم کاشانی؛ باز این چه شورش است که در خلق آدم است... در ذهن و قلب ها تداعی می شود.

در مراسم امروز تاسوعا جای خالی کسانی که؛ عزاداری ها، امنیت و آرامش مرهون آن ها بوده بیشتر احساس می شد و تاسوعای امسال بدون حضور شهیدان مدافع حرم؛ علی آقایی، سیفی، دهقانی، مصیب زاده و دیگر شهدای حرم بویژه شهید هاشم دهقانی که خود سردسته رجز خوانان و سینه زنان بود، برگزار شد.

از همه مهمتر تامین امنیت تجمعات تاسوعا بوده که با حضور سربازان ولایت و نظام و نیروهای مسلح در هر لباسی به نحو شایسته و بالا برقرار است و مادران با فرزندان خردسال و نوزاد در این عزاداری ها و تجمعات حسینی شرکت کردند.

 

هم اکنون با پایان یافتن مراسم تجمعات تاسوعا در میدان عالی قاپو دستجات عزاداری سینه زنان و زنجیرزنان در حال عزاداری به سمت چهاراه امام هستند.

گروهی دیگر از عزاداران حسینی با تزئین و گریم خود نمادی از صحنه های کربلا و یاران امام حسین(ع) و لشگر یزید را با اسب و شترهای تزئین شده به نمایش گذاشته اند.

گفتنی است تصاویر و ویدئوهایی از عزاداری و تجمع بزرگ تاسوعا در اردبیل با گوشی های هوشمند بسرعت در حال دست به دست شدن بوده و با سری به شبکه های اجتماعی این عزاداری را می توان مشاهده کرد.

عده ای از عزاداران دست به ابتکار جدید زده و در لباسی دیگر به عزاداری پرداختند.دختران و پسرانی که با پوشیدن لباس محیط زیست زباله های زیر پای عزاداران را جمع و در کیسه زباله می انداختند.

 

مداحان اهل یبت عصمت و طهارت و شهیر اردبیل امروز در تاسوعای حسینی سنگ تمام گذاشته و شان اردبیل و دارالارشاد و دار الامان را به نمایش گذاشتند.

گفتنی است تا شب این دستجات در حال عزاداری خواهند بود و بنوبت دستجات محلات نیز از میدان عالی قاپو تا چهارراه امام عزاداری خواهند کرد.

 

همه ساله با غروب افتاب و فرا رسیدن شب، مردم حسینی اردبیل با حضور در سقاخانه ها و خیابانها به عشق سردار با غیرت کربلا حضرت عباس(ع) شمع روشن می کنند.

 

انتهای پیام/

 

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
برچسب‌ها: 
ارسال نظر