تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15353
تاریخ انتشار: د, 1396/06/27 - 13:09
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل گفت: تبلیغ درمان و ترک اعتیاد مواد صنعتی در ماهواره ها با هدف به دام انداختن بیشتر جوانان است.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، سرهنگ محمد خیرخواه بشر رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان اردبیل در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اعتیاد بانوان خطرناکتر از مردان بوده زیرا زودتر از مردان به سمت تزریق روی می آورند اظهار داشت: زنان معتاد بعد از دو سال و مردان معتاد بعد از 8 سال به سمت تزریق روی می آورند.

سرهنگ خیرخواه بشر آسیبهای روانی- روحی- اجتماعی زنان معتاد را بالاتر ارزیابی کرد و گفت: طلاق، احساس تنهایی، سوء استفاده های جسمی و جنسی و افسردگی زودتر مسائل سراغ این قشر می آید.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل آمار زنان معتاد استان اردبیل به نسبت سایر استانها را پایین عنوان کرد.

وی در بخش سرقت معتادین هم گفت: 70 درصد سرقت های خرد را معتادین و 30 درصد را سایر سارقین مرتکب می شود.

این معاونت اجتماعی انتظامی استان اردبیل در ادامه، مبارزه با مواد مخدر را سنگین و هزینه بر برشمرد و گفت: کمپ ازادی ترک اعتیاد ماهانه 25 میلیون تومان از سوی شهرداری هزینه در بردارد در حالی که می توانست صرف عمران و آبادانی شهر قرار گیرد.

وی با برشمردن انواع مواد مخدر شامل؛ سنتی- صنعتی- نیمه صنعتی افزود: قبلا مواد سنتی بیشتر مصرف می شد اما اکنون بیش از 50درصد جوانان به مصرف صنعتی روی آورده اند.

سرهنگ دوم محمد خیرخواه بشر تصریح کرد: مواد روان گردان و صنعتی ساختار 4گانه؛ سیاسی- اقتصادی- فرهنگی- اجتماعی جامعه را مورد تهدید قرار داده است و این موضوع خانواده ها را بشدت متزلزل و امنیت عمومی و اجتماعی را کرده است.

وی در لابلای گزارش خود در این نشست خبری با کنایه به پایین بودن ظریب ایمنی پراید افزود: بدلیل سهل السرقت بودن از پراید توسط سارقین معتاد؛ افراد دلهره پارک خودرو در خیابان ها را دارند.

وی بهترین روش مقابله و مبارزه را در گام اول پیشگیری، آگاه سازی و روشنگری خانواده، نوجوانان و جوانان دانست و افزود: صرف مبارزه و عملیات فیزیکی کافی نبوده و جوابگو نیست بنابراین در کنار آن باید از روش های فرهنگی و ارتقاء سطح آگاهی جامعه وارد شویم.

خیرخواه بشر شهدا و جانبازان عرصه سوداگران مرگ را به ترتیب 4 هزار و 12 هزار نفر برشمرد و افزود: نقش مطبوعات و رسانه ها در پیشگیری مهم است.

وی در ادامه همین سخنان خود گفت: متاسفانه بازار سیاه و کثیف تجاری ماهواره ای بر روی مواد مخدر متمرکز شده و بدروغ و بمنظور ترویج مصرف مواد روان گردان در تبلیغات خود از ترک سه ماهه سخن می گوید در حالی که ترک مواد روان گردان ها از جمله شیشه تقریبا غیرممکن و بسیار سخت است.

معاون مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان اردبیل مدت زمان تشخیص مواد صنعتی را پس از یک سال عنوان کرد و تاکید کرد: از آنجا که شیشه بو ندارد تشخیص و اشکار شدن آن زمان بر بوده که در این مدت نیز کار از کار گذشته است.

او در ادامه با ارائه آمار افزایش مصرف مواد مخدر اظهار داشت: 643 درصد مصرف هروئین در 6 ماه سال جاری به نسبت مشابه خود در سال قبل افزایش یافته است.

وی یادآور شد: مصرف مواد سنتی و هشیش نه تنها افزایش نیافته بلکه 18 درصد کاهش یافته و این به این معنی بوده که گرایش ها از سنتی به سمت مصرف نیمه صنعتی و روان گردان سوق یافته است.

سرهنگ خیرخواه بشر آمار افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی و روان گردان را 400 درصد! افزایش عنوان کرد.

وی در ادامه دستگیری خرده فروشها را 17 درصد افزایش،معتادین 126 درصد افزایش، انهدام باندهای مواد مخدر را 4 درصد افزایش برشمرد و گفت: به نسبت سال قبل، دستگیری ها 18 درصد افزایش یافته است.

این مسئول معاونت مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان اردبیل از خانواده ها خواست: فرزندان خود را با مضرات سیگار و خطرات آن آگاه کرده و مراقبت لازم، برخورد منطقی و ارام در مواجهه با آسیب های اعتیاد به مواد مخدر در شبکه های اجتماعی و محیط بیرون را پیش گیرند.

خیرخواه با قدردانی از تعامل آموزش و پرورش نسبت به حضور کارشناسان فرهنگی پلیس مواد مخدر در آگاه سازی دانش آموزان گفت: متاسفانه در زمان پخش برنامه های مستند مربوط به اعتیاد خانواده ها کانال تلویزیونی را عوض می کنند درحالی که اعتیاد در کمین بوده و باید سطح اطلاعات و آگاهی خود را بالا ببرند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی استان اردبیل مجموع کشفیات را در 6 ماه گذشته 528 کیلوگرم عنوان کرد و گفت: عمده کشفیات تریاک بوده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آذرسلام مبنی بر وجود فعالیت لابراتوار و یا کارگاه های مواد صنعتی ساز احتمالی و یا انهدام شده در استان اردبیل اظهار داشت: در سالهای 92-93-94-95 در استان وجود داشته که مهمترین و بزرگترین ان در نمین بوده و شناسایی و انهدام شدند.

وی علت گسیل شدن لابراتورا و کارگاه ها به شهرستانها را انهدام شبکه های آن در تهران و کرج عنوان کرد.

سرهنگ خیرخواه بشر عمده مکان های کارگاهی را گاوداری ها و مرغ داری ها عنوان و تاکید کرد: شوراها و دهیارهای روستا نسبت به این موضوع دقت بیشتری داشته باشند.

وی در پایان از آمادگی دریافت هر نوع اطلاعات مردمی بصورت تلفنی و یا حضوری خبر داد و سامانه های تماس 130 ( تلفن مستقیم مبارزه با مواد مخدر)- 110 فوریت پلیسی و 197 را جهت انتقاد و پیشنهادات و ارائه گزارشات مردمی معرفی کرد.

انتهای پیام/

 

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر