تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15193
تاریخ انتشار: د, 1396/05/23 - 12:11
روزنامه کشوری آسیا در صفحه اول خود منتشر کرد
میراث فرهنگی اردبیل در مقابل سرمایه گذاران بومی
روشی که میراث فرهنگی استان اردبیل در پیش گرفته و دشمنی با سرمایه گذار خصوصاً سرمایه گذاران بومی که سبب گردیده ذهنیت منفی درباره این استان در میان دوستداران سرمایه گذاری ایجاد شود.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، صفحه اول روزنامه سراسری روی میراث فرهنگی اردبیل زوم کرد قصه تلخ کارشکنی سرمایه گذاری در استان اردبیل به روزنانه سراسری اقتصاد آسیا هم کشیده شد.

ایران کشوری است که  دارای ویژگی ها و  قابلیت های بسیاری برای جذب سرمایه و توریست است که متاسفانه بنا به دلایلی نادیده گرقته شده است. از جمله دلایل نادیده گرفته شدن این مقوله که سبب فرار و یا خروج سرمایه و سرمایه گذار و در نهایت گریز  توریست و گردشگر  می شود مشکل آفرینی  برخی مسئولان و دست اندرکاران در کنار نارسایی قوانین و مقررات است که هم برای سرمایه گذار مشکل آفرین گردیده و هم جذب توریست و گردشگر را در برخی مناطق بی اثروکم رنگ  کرده است.

این وضعیت خصوصا در استان ها و مناطق محروم که از قابلیت های انکار ناپذیر در زمینه جذب و جلب سرمایه گذار و گردشگر برخوردارند مشکل آفرین  گردیده وبه مانعی برای رشد و توسعه پایدار تبدیل شده است.

استان ها و مناطق کشور را از نظر جذب گردشگر و سرمایه گذار باید به دو دسته تقسیم کرد.

- دسته اول استان ها و مناطقی هستند که از ظرفیت  های خود   برای تحقق خواسته ها  و رفع نیاز ها به نحو احسن بهره گرفته وتوانسته اند به رشد و پیشرفت قابل توجهی دست یابند که در این رابطه می توان به استان ها ی اصفهان ، فارس و شهر های شمالی کشور اشاره کرد.

   - دسته دوم استان هایی هستند که نیاز مند سرمایه و سرمایه گذار و توریست بوده ولی بنا به دلایلی با وجود حضور و آمادگی سرمایه گذار و یا گردشگر ، قادر به جذب و حفظ آنها نیستند لذا در وضعیت ناگواری به سر برده و  دچار عقب ماندگی شده اند. از انجا که در این استان ها و یا مناظق از نظر فرهنگی و اجتماعی یا سیاسی زمینه مساعدی برای جذب سرمایه گذار و یا گردشگر ایجاد نشده لذا قادر به  رشد و پیشرفت نبوده و در عوض حرکت در مسیر توسعه  پایدار ، با فرار سرمایه و سرمایه گذار و در نهایت نارضایتی و افت گردشگر مواجه هستند  . در این رابطه می توان به استان اردبیل  اشاره کرد که هم قا بلیت جذب گردشگر دارد و هم نیاز به سرمایه گذار برای رشد و توسعه پایدار.

ولی دو عامل سبب گردیده این استان با وجود تمامی ظرفیت ها و توانایی ها هم چنان در جاده توسعه نیافتگی و سرمایه گریزی حرکت کند  که این روند خیانت به مردم بومی و استان  می باشد.

یکی از مهم  ترین  عوامل پیدایش این وضعیت عدم باور و یا عدم اعتقاد به جذب سرمایه و همراهی با کسانی است که مایلند سرمایه و امکانات خود را در این استان محروم ولی حاصلخیز و بکر و مستعد به کار بیندازند در صورتی که اگر مسئولان استان از جمله میراث فرهنگی که نقش به سزایی در جذب و جلب سرمایه و سرمایه گذار و گردشگر دارد از درایت و هوشمندی کافی برخوردار بودند هم مانع فرار سرمایه و سرمایه گذار و گردشگر می شدند و هم این که می توانستند گامی اساسی در راستای رشد و توسعه استان بردارند.

روشی  که میراث فرهنگی استان اردبیل در پیش گرفته و دشمنی با سرمایه گذار خصوصا سرمایه گذاران بومی که سبب گردیده ذهنیت منفی درباره این استان در میان دوستداران سرمایه گذاری ایجاد شود تا حدی که انها ترجیح می دهند عطای سرمایه گذاری در استان اردبیل را به لقایش ببخشند  ولی جالب توجه است که با وجود این که مقامات و مسئولان استان و حتی مسئولان میراث فرهنگی در تهران به خوبی در جریان کارشکنی ها و مساله سازی های این عناصر و باند خطرناک و ضد توسعه قرار دارند اما در مقابل اقدامات تخریبی  انها سکوت کرده و یا متاسفانه با انها همراهی و هم فکری می کنند.

از جمله سرمایه گذاران بومی  که اقدامات غیر قانونی و خلاف واقع این گروه و باند  مشکلات لاینحل و غیر قابل جبرانی را بر ایشان به وجود اورده و در حقیقت انها را به خاک سیاه نشانده و حتی تظلم خواهی  ها نیز   هیچ نتیجه  و گشایشی در پی نداشته سرمایه گذار پروژه  ملی  منطقه نمونه گردشگری سقز چی نیر است . این پروژه که با هدف ایجاد اشتغال برای 2هزار نفر ا ز سوی شرکت آذران نیر با تایید هیات دولت فعالیت خود را اغاز کرد  در سایه کارشکنی ها و مساله سازی های میراث فرهنگی هم دچار رکود شده و هم این که به ورشکستگی سرمایه گدار بومی  انجامیده است تا حدی که محمد پورتقی  سرمایه گذار و مدیر عامل این پروژه  خواستار مناظره مستقیم و حضوری و زنده با دست اندرکاران میراث فرهنگی استان در سیما برای تعیین تکلیف شده است زیرا این پروژه به دلیل کارشکنی ها نه تنها به تعطیلی کشیده شده بلکه  شرایطی از سوی میراث فرهنگی به وجود امده  تا هم سرمایه و تلاش های دست اندرکاران و سرمایه گذاران ان از بین رفته و هم این که انتقام جویی از دست اندرکاران پروژه به گونه ای است تا درس عبرتی برای تمامی کسانی باشد که تصور می کنند با سرمایه گذاری در این استان و زاد بوم خود می توانند گامی برای رشد و توسعه پایدار ان بردارند.

 یادداشت از حسن فتحی روزنامه نگار - روزنامه اقتصاد -صنعت - تجارت آسیا

انتهای پیام/

 

تصاویر بیشتر برای مطلب: 
برچسب‌ها: 
ارسال نظر