تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15171
تاریخ انتشار: س, 1396/05/17 - 10:56
در نشست معاون سیاسی استاندار اردبیل با خبرنگاران مطرح شد؛
انتقاد تند رسانه های حامی دولت از بی توجهی به خبرنگاران و فیلترینگ باب شده
در نشستی تحت عنوان « نشست صمیمی و دوستانه معاون سیاسی با اصحاب رسانه» عموم خبرنگاران استان اردبیل از تبعیض، تهدید، فشار، عدم حمایت و بی توجهی و پاسخ گو نبودن مدیران به رسانه ها بشدت انتقاد کردند.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، جلسه ای تحت عنوان «نشست صمیمی معاون سیاسی- امنیتی- اجتماعی استاندار اردبیل با اصحاب رسانه» شامگاه گذشته در سالن رجایی استانداری اردبیل برگزار شد.

در ابتدای این نشست بیشتر خبرنگاران عموماً نسبت به تبعیض دعوت خبرنگاران و فیلترینگ کردن آنان، بی احترامی مدیران به رسانه و خبرنگاران، عدم پاسخ گویی و برگزاری نشست خبری و اطلاع رسانی از سوی مدیران، برخورد قهری و جناحی با رسانه ها و مطبوعات و عدم پرداخت رپرتاژ آگهی نشریات، پایین بودن آستانه تحمل و اقدام فی البداهه برای شکایت از رسانه ها و تنگ شدن عرصه اطلاع رسانی به شدت گله و انتقاد کردند.

در ادامه بر ممانعت و استنکاف معاون سیاسی و امنیتی از مهر و امضاء احتمالی آتی در فروش کشت و صنعت تاکید و فروش احتمالی آن را خیانت برشمردند.

همچنین در این جلسه یکی از خبرنگاران نامگذاری نشست را به صمیمی و دوستانه بودن؛ دروغ ارزیابی و تصریح کرد: رسانه ها در حال فعلی روابط و میانه خوبی ندارند و این صمیمت شعار است.

همچنین در این نشست با اشاره به اینکه در جوامع پیشرفته و توسعه یافته خبرنگاران جزو نخبگان و مشاوران مدیران محسوب می شوند؛ از عدم بهره گیری دولت و عدم مهارت بهره برداری مشاوره ای از خبرنگاران از سوی مسئولان و مدیران دولتی انتقاد شد.

برخی از خبرنگاران نیز در این جلسه بر عزل مدیران ادوار و دول قبلی اشاره و ازعدم تغییر انتقاد کرده و آنان را به کارشکنی سیاست های دولت متهم کردند. ناصر نصیری معاون سیاسی امنیتی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: انتظار نداشته باشید مسائل و ارزیابی ها و احوالات مربوط به عزل یا تثبیت یا ابقاء مدیران را علنی کنیم و چنانچه دستگاهی که مدیر آن خدمات و رضایت ارباب رجوع را در پی داشته و تخصص مربوط را نیز دارد لزومی برای عزل وی وجود ندارد همچنان که برخی از دستگاهها و مدیران خلاف جهت سیاست دولت را نیز عزل خواهیم کرد.

هادی صباغی مدیرعامل سابق و هیئت مدیره خانه مطبوعات نیز به شدت از فیلترینگ دعوت رسانه ها به جلسات و نشست ها انتقاد کرد و آن را برخلاف شعار دولت دانست و افزود: حذف و گزینش خبرنگاران پسندیده نبوده و بهانه تراشی کمبود فضای کم ادارات در گنجایش خبرنگاران توجیه سطح اقلی بیش نیست.

در ادامه این نشست از شکایت و محکومیت یکی از خبرنگاران در انتشار کاریکاتور حوزه پزشکی و صدور حکم جریمه سه میلیون تومانی انتقاد شد که معاون سیاسی قول پیگیری و حل موضوع را داد.

گفتنی است سید ناصر اسحاقی مدیر ارشاد اسلامی استان اردبیل نیز طی سخنانی کوتاه به سوالات، انتقادات پیرامون یارانه و نرخ آگهی های مطبوعات پاسخ گفت.

پس از سخنان و اظهارات و انتقادات خبرنگاران، ناصر نصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل از التزام شدید به آزادی بیان رسانه ها سخن گشود و افزود: رعایت اخلاق حرفه ای و رسانه ای و صداقتت در کنار انتقاد مورد انتظار است.

این معاون سیاسی با بیان اینکه دلیل فقهی دارم که انسان جایزالخطاست نه ممکن الخطا ادامه داد: وقتی خداوند مسیر حرکت را نشان داده و بر حرکت به جلو تاکید می کند احتمال خطا نیز وجود دارد.

نصیری قدرت مخرب رسانه ها را ویرانگر دانست و با اشاره به اینکه اعمال برخی محدودیت ها برای رسانه ها ناشی از هدایت و کنترل تخریب آن است اما نباید به هر بهانه ای آن را محدود کنیم.

او با این عنوان که "خوشم نمی آید و راضی نیستم که خبرنگار و رسانه ای محاکمه و محکوم شود"، گفت: دقت در خبر و تحلیل ها نیز باید از سطح بالا برخوردار باشد.

وی نبود بستر و فضای نقد و انتقاد را منجر به رشد فساد دانست و ادامه داد: شخصاً از تندترین نقدها استقبال کرده و در گذشته نیز همیشه به عنوان منتقد ظاهر شده ام.

معاون امنیتی استانداری اردبیل شغل خبرنگاری را خطرناک و تهدید زا دانست و افزود: در کنار خبرنگاران بوده و حمایت خواهیم کرد و نسبت به این حوزه توجه خاص داریم.

نصیری بر پاسخ گویی مدیران اجرایی به سوالات و تنویرافکار عمومی توسط خبرنگاران تاکید کرد.

وی در پاسخ به اینکه چرا مدیران دوزیست و اصولگرا حذف و کنار نمی روند گفت: انتظار نداشته باشید در این باره نظر شخصی را مطرح کنم در صورتی که نیاز به تغییر یا ابقاء باشد این کار انجام خواهیم داد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری اردبیل شفافیت را از ارزشهای اخلاقی برشمرد و ادامه داد: مدیر اجرایی باید جزو 24 میلیون رای دهنده باشد و در جایی دیگر در صورت خدمت بهتر به مردم از تغییر آن مدیر خودداری می کنیم.

نصیری گفت: برخی ادارات در ایام انتخابات جلساتی در رد رئیس جمهور برگزار کردند و چنین مدیری طبیعی است که دولت را قبول ندارد بنابراین بستر را در اختیار مخالفان قرار خواهد داد.

ناصر نصیری معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل در پایان مراسم « نشست صمیمی و دوستانه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی با رسانه ها و تبریک روز خبرنگاربمناسبت 17 مرداد» خطاب به خبرنگاران گفت: من را حامی خود بدانید چه رسانه های موافق و مخالف و از همه حمایت می کنیم در عین حال که خود را بی نیاز از نقد نمی دانیم.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر