تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15002
تاریخ انتشار: پ, 1396/04/15 - 14:55
مدیرکل صنعت - معدن و تجارت استان اردبیل ضمن انتقاد از تعلل و کارشکنی 4 ساله پتروشیمی شازند اراک در تاسیس پتروشیمی اردبیل افشاء کرد: یکی بدتر از خود را معرفی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، سیدحامدعاملی در جمع خبرنگاران پایگاه های خبری و تحلیلی و خبرگزاری اظهار داشت: مادام که تغییرات ساختار ملی در تولید روی ندهد نباید انتظار اتفاقی خاص را داشت. با بکار گیری تمام توان 60 هزار میلیارد دلار در بخش تولیدات عاید شده که بالا تر از این سطح با این ساختار ممکن نیست و در برابر 160 میلیارد دلار ترکیه رقم پایین تری است.

 

 

*دو فرصت طلایی از دست رفته بخش صنعت در استان

مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان اردبیل افزود: در بخش صنعت؛ سهم صنعت از اقتصاد کشور 11 درصد و در اقتصاد استان 6 درصد بوده که رقم پایین تری است. علت صنعتی نبودن استان اردبیل به دو فرصت از دست رفته بر می گردد؛ سرمایه گذاری دولتی و ورود دولت و دوم حمایت از توسعه صنعتی با ارز 7 تومانی که در برهه ای ابلاغ و بهره برداری شد و این ارز ارزان در اختیار واحدهای بخش خصوصی قرار گرفت که متاسفانه در استان ما این فرصت نیز سوخت ولی سایر استانها و طرح های صنعتی آن بخخوبی از آن استفاده کردند و واحدهای تولیدی صنعتی مستحکمی ایجاد کردند.

عاملی تصریح کرد: هرانچه به عنوان صنعت دراستان داریم محصول فعالیت خود مردم بوده نه دولت و از سال 72 صنعت و رونق در استان مطرح شده است با این حال در بخش های متعدد ظرفیت خوبی ایجاد شده که از جمله آنها؛ تولید شیرهای اتوماتیک قطع نفت و گاز در سطح ملی در استان بوده در بخش تولید صنایع خودرو نیز تنها تولید کننده قطعات یونتیهای کنترل هوشمند خودرو در کشور و منطقه هستیم، کشورهای زیادی متقاضی محصول هستند و اکنون با مشارکت فرانسه توسعه می یابد.درباره صنایع خودرو و اتوبوس سازی اردبیل که از مجموعه های خوبی بشمار می رود گاهاً برخی مطالب درباره دیده می شود با این حال اعتبار دولتی داده شدو راه اندازی خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: در حوزه صنایع غذایی و نوشیدنی کارخانه تسنیم نوش و فرنچ فرایز سیب زمینی از واحدهای فعال و مهم بوده

و مجموعه مهم دیگری در فراوری میوه و سبزیجات امسال راه اندازی می شود که در حد استاندارد اروپا است.

سید حامد عاملی با بیان اینکه در بخش ماشین سازی ظرفیت خوبی در استان داریم و به لحاظ ظرفیت های نساجی نیز ظرفیت بزرگی وجود دارد که ستاره اردبیل – سبلان پارچه از آن جمله بوده و کارخانه ابریشم سبلان که به دستگاه های پیشرفته مجهز بوده ولی هنوز به اتمام نرسیده است.

عاملی تاکید کرد: اگر موضوع مدیریتی واحدها حل شود از نظر نساجی یکی از قطب های نساجی می توانیم باشیم.

 

 

*تلاش بخش خصوصی و سازمان صنعت و معدن برای صنعتی کردن استان

این مدیر مسئول در بخش دیگری از سخنان خود درباره مجوزهای تاسیس صنایع در استان گفت: از سال 92 تاکنون به مقدار 80درصد نسبت به گذشته درخواست ارائه شده و مجوز صادر کردیم که عقلامندی به صنعت دراستان کم کم به روال معقول و قبول بر می گیرد. حدودا 1160درخواست ارائه شده بود که در سال 95 تعداد  335درخواست و مجوز برای سرمایه گذاری صنعتی صادر شده و لازم است حمایت و پشتیبانی شود.

وی در باره تکمیل طرح های نیمه تمام گفت: کل پروانه های بهره برداری شده 984 مورد است. از سال 92 تاکنون 300 مورد صادر شده و در سال قبل 300 طرح تولیدی تکمیل و وارد چرخه اقتصادی استان شده است

عاملی عنوان کرد: 1 سوم از طرح ها از سال 92 تاکنون به نتیجه رسیده و نشان از تلاش بخش خصوصی و همت و اراده اداره صنعت معدن در صنعتی کردن استان است.

وی یاداور شد: از طریق ستاد تسهیل سرمایه گذاری تسهیلات رونق تولید سال قبل اتفاق افتاد که طی آن چک برگشتی- بدهی - معوقه - جریمه واحدهای تولیدی مورد اغماض قرار گرفت تا تسهیلات دریافت و از رکود خارج شوند.369 واحد به بانک ها معرفی شدند و بعد از آن 133 مورد تسهیلات به مبلغ 143 میلیارد تومان اعطاء شده است.

او تصریح کرد: به کمک کمیته ارزیابی و نظارت بر سرمایه گذاری 450 اشتغال جدید ایجاد شد. همچنین 61 واحد تولیدی از رکود و تعطیلی حتمی نجات یافت و به دنبال آن 4300 شغل تثبیت شد علاوه بر این 27 واحد راکد نیز فعال شد.بنابراین طرح تسهیلات رونق تولید بر اساس ارزیابی کمیته نظارت کارگشا بوده است.

وی بیان کرد: 57 جلسه رفع موانع تولید و سرمایه گذاری توسط ستاد تشهیل تشکیل شد که در آن مسایئل 508 واحد تولیدی طرح شد و 588 مصوبه درامد و 62درصد این مصوبات نیز محقق شده است. در برخی از موارد به جهت اینکه خود متقاضی متعهد به تعهد نبوده و یا برخی دستگاه ها کوتاهی کرده اند موضوع احصاء و گزارش آن به کمیته حمایت قضایی ارسال شده است.

عاملی در بخش معدن استان نیز اظهار داشت: عمده معادن استان مصالح ساختمانی بوده و با رکود در ساخت و ساز معادن ما هم دچار رکود شدند ولی با این این حال تلاش شد اجازه داده نشود معادن تعطیل شوند. اکنون 189 پروانه بهره برداری معادن مصالح ساختمانی داریم که برخی فعال نیستند و 80 مورد فعالند.

از این تعداد 65 مورد از سال 92 به بهره بردای رسیده در سال 95 تعدد 23 مورد فعال شده که نشان میدهد 35 درصد از معادن ساختمانی از سال 92 به بعد فعال شده است.

مدیرکل صنعت و معدن استان اردبیل یادآور شد: از سال 92 تاکنون 18 پروانه اکتشاف معدن صادر شده است.در این خصوص سال قبل 16 جلسه برگزار شد که درآن 231 پرونده طرح و 258مصوبه داده شد که به 80درصد مصوبات عمل شده است.

 

 

*نتایج امیدبخش در سه پهنه معدنی به جز نیر

سیدحامد عاملی افزود: در حال حاضر در 4 بلوک معدنی نتایج خوبی گزارش شده، اکنون حفاری برای نمونه برداری انجام می شود، این کار در سه بخش قزل اوزن – مشکین شهر - کوثر در حال انجام است ولی در بخش نیر شرکت اولیه فاز اول را انجام داد ولی چون فعالیت معدنی او در مراحل بعدی حذف شد مجبور به واگذاری شد که به سرمایه گذار جدید واگذار خواهد شد.

عاملی در ادامه و در پاسخ به سوالی گفت: همزمان با قطع یارانه شیر برخی واحد های تولیدی استان توان رقابت مالی و کیفی با وحدهای ملی را از دست دادند و موجب تعطیلی آنها شد البته مشکل مدیریتی و مالی را بر آن باید افزود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آذرسلام مبنی بر اینکه ذوب آهن اردبیل دچار گره کور شده و کارگران آن در شرایط سختی کار می کنند و معوقات چند ماهه و بیش از یک سال موجب اسیب هایی برای سلامتی روح و روان و زندگی کارگران شده، اظهار داشت: متولی این کارخانه اداره کار و تعاون بوده و قرار دادهای طرفین و قوانین آن تحت وظایف این ادره بوده است.

درباره این کارخانه باید گفت: توان و امکان راه اندازی را مدیریت این واحد ندارد، وضعیت مدیریتی و مالی این کارخانه معیوب بوده و مسیر مدیریت باید تغییر یابد زیرا امکان ادامه کار مدیریتی نیست و یا علاقه ای از سوی مدیریت برای رونق و حل مسایل دیده نشد.این واحد مشکل مالی هم دارد به این معنی که به دلیل نامناسب بودن وضعیت گردش مالی  و حساب آن؛ بانک ها از اعطای وام و تسهیلات خودداری می کنند.

وی افزود: سبلان پارچه اکنون با 700 نفر فعال بوده و این کارخانه به اداره ورشکستگی اعلام شده تا تعیین تکلیف شود.در حال حاضر این کارخانه از طریق اداره ورشکستگی به مزایده گذاشته خواهد شد تا به فرد صالح و اهلیت دار فروخته شود.این کارخانه اکنون در حالت اجاره ای مدیریت می شود.

 

 

*رسانه های استان؛ افکار عمومی را متوجه مانع تراشی پتروشیمی شازند اراک در مسیر پتروشیمی اردبیل کنند/هشدار برای تکرار 4 سال وقفه و چرخه معیوب قبلی

عاملی با ابراز تاسف از روند فرسایشی و پیچ خم های جدید و تکراری در مسیر پتروشیمی اردبیل ضمن انتقاد افشا کرد: "وضعیت پتروشیمی اردبیل نیاز به پیگیری رسانه ها دارد، اوایل سال 92 گفتم شازند اراک اراده ای برای تکمیل ان ندارد و باید چاره اندیشید بعد از چندین سال اکنون نتیجه بندی همان پیش بینی شد. به مجموعه شازند فشار آوردیم و مجبور به واگذاری شد، متاسفانه اکنون نیز با وجود متقاضیان اهلیت دار و صالح فنی؛ شازند اراک سرمایه گذار جدید و دیگر پتروشیمی از اراک را انتخاب و مجری و مالک آن معرفی کرده است که به جد نگران هستیم که پتروشیمی اردبیل بعد از چند سال گرفتار این تعلل 4 ساله تکراری شود زیرا دارای توانمندی مالی و اهلیت و توان فنی لازم برای پتروشیمی اردبیل را ندارد. درخواست می کنیم از رسانه ها که جلوی این کار اشتباه و غلط  بعد از 4 سال وقفه گرفته شده و از تکرار آن مانع شوند. در غیر اینصورت دوباره به چرخه معیوب و وقفه 4 ساله قبل باز خواهیم گشت.

مدیرکل صنعت و معدن و تجارت استان اردبیل تصریح کرد: " این مجری جدید دارای انگیزه و نیت راه اندازی نبوده و شاید نیت دیگری برای سوء استفاده دارد زیرا نه اهلیت فنی دارند و نه مالی و غیره بناراین نگرانی جدی است و افکار عمومی نسبت به آن حساس شوند و اجازه ندهد.

عاملی در ادامه انتقاد و هشدار نسبت به تکرار چرخه معیوب و سنگ اندازی در مسیر پتروشیمی اردبیل تصریح کرد: از آذرماه سال گذشته فرایند مزایده شروع و از دی ماه فرایند واگذاری آغاز شده که باید تاکنون کار شروع می شد ولی هیچ گونه انگیزه و اقدام و عملی از سوی مجری جدید وجود ندارد.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر