تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14872
تاریخ انتشار: د, 1396/03/29 - 08:51
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل عنوان کرد؛
اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال، محرکی برای توسعه و رونق اقتصادی
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اردبیل گفت: طرح ضربتی تولید و اشتغال در 73 روستای هدف گردشگری کشور با معرفی مناطق مستعد سرمایه گذاری و جذب گردشگری از جمله در استان اردبیل شناسایی و معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، طرح ضربتی تولید و اشتغال در 73 روستای هدف گردشگری کشور عنوان طرح ملی بود که توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید -اشتغال و با هدف شناسایی ظرفیت های تولید و اشتغال در روستاهای کشور اجرا شد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به اجرای این طرح در آغازین روزهای سالجاری، هدف از اجرای این طرح را تحرک بخشی اقتصادی در روستاهای هدف گردشگری در راستای تحقق شعار سال عنوان کرد و افزود: دو روستای آلوارس در شهرستان سرعین و کزج در شهرستان خلخال به عنوان روستاهای منتخب ازبین 64 روستای دارای قابلیت در استان در این طرح بودند.

کریم حاجی زاده بااشاره به حضور کارشناسان اعزامی از سازمان و بازدید از روستاها به منظور بررسی ظرفیت ها و پایش این روستا ها در حوزه اشتغال و تولید گفت: در قالب این طرح برنامه هایی از جمله برگزاری جلسات با فرمانداران، ارائه راهکاربه شوراها و دهیاران، بازدید از کارگاه های صنایع دستی، بررسی ظرفیت های تاسیس اقامتگاه های بوم گردی و مشاوره با تولید کنندگان حوزه صنایع دستی ،صورت پذیرفت.

وی افزود: از زمان اجرای این طرح،  35 پروانه تولیدصنایع دستی در روستای آلوارس صادر شده که تجهیز 5 کارگاه صنایع دستی و برگزاری 15 دوره آموزش ورنی بافی از فعالیت های انجام شده در این راستا بوده و همچنین پیست اسکی آلوارس،چشمه و آبشار گور گور و مناظر طبیعی روستای آلوارس از پتانسیل های کم نظیر گردشگری این روستا است که در صورت اختصاص اعتبار مطلوب و تامین زیرساخت های می تواند یکی از قطب های گردشگری در منطقه باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: روستای هدف گردشگری کزج نیز با داشتن مناظر طبیعی چشمگیر و بافت سنتی و تاریخی که به عنوان یکی از 10 روستای دارای بافت ارزشمند در کشور است که خوشبختانه با تاسیس نخستین اقامتگاه بوم گردی توسط بخش خصوصی زمینه لازم برای حضور گردشگران فراهم آمده است.

وی همچنین از تجهیز 5 کارگاه صنایع دستی،برگزاری کلاس های آموزش صنایع دستی و برپایی نمایشگاه صنایع دستی،از ابتدای امسال خبر داد.

حاجی زاده اضافه کرد: استفاده از ظرفیت های محلی تولید در روستا و حمایت از طرح های تولیدی درحوزه صنایع دستی و گردشگری، علاوه بر کمک به رونق اقتصادی روستاها، اهمیت بسزای در کاهش مهاجرت ساکنین و توسعه پایدار کشور خواهد داشت.

روستای ییلاقی آلوارس از توابع بخش سرعین در شهرستان اردبیل در 12 کیلومتری غرب شهر سرعین و 35 کیلومتری غرب شهر اردبیل واقع شده است پیست اسکی مجهز و مناسبی در 12 کیلومتری این روستا احداث شده و مورد استفاده گردشگران می باشد. ویژگی های زندگانی عشایر در این منطقه به همراه رمه ها و اوبه ها (جهت اسکان موقت) زیبائی های خاصی به فضای روستا می بخشد.

روستای کزج از توابع بخش خورش رستم شهرستان خلخال در فاصله 13 کیلومتری خورش رستم و 53 کیلومتری جنوب غربی خلخال قرار دارد. این روستا جزو 10 روستای دارای بافت با ارزش معماری و تاریخی کشور محسوب شده و مطابق با بافت قدیمی بازسازی شده است. بافت کالبدی روستا با خانه های پلکانی است. به طوری که خانه از طریق پشت بام به هم دیگر راه دارند.

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر