تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14801
تاریخ انتشار: ي, 1396/03/21 - 08:39
به مناسبت روز جهانی صنایع دستی صورت گرفت؛
مراسم پشم چینی و نخ ریسی دستی در طبیعت شهرستان گرمی
بمناسبت روز جهانی صنایع دستی مراسم پشم چینی و نخ ریسی دستی در طبیعت شهرستان گرمی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، در این برنامه که به همت اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمي با همکاری شرکت تعاونی فدک ودر طبیعت زیبای روستای ائلخانلار بهشت موران برگزار شد، مراحلی که یک بافته داری طی می کند مستند سازی شد. 
دكتر روح اله محمدی، رييس اداره ميراث فرهنگی شهرستان گرمي در توصيف مراحل اين برنامه افزود: ابتدا گوسفندان پشم چینی شده و سپس پشم حاصله بعد از شستشو با استفاده از ابزار سنتی مانند داراغ حلاجی شدند و سپس با جهره پشم ها تابیده شد و در مرحله بعد رنگرزی انجام می گیرد .پس از بدست آمدن نخ هايی بارنگ های مختلف، با استفاده از وسیله چوبی کلاف بندی شده و در مرحله آخر نخ بدست آمده را بر روی دارگليم بافی می بريم.
محمدی اضافه كرد: کل مراحل تولید گلیم فیلم برداری و عکاسی شد تا جهت ثبت در فهرست اثار ملی پرونده ویژه ای برای این موضوع تهيه گردد.

به همین مناسبت برنامه لند آرت صبح دیروز و با مشاركت انجمن های ميراث فرهنگی شهرستان گرمی و به مناسبت روز جهانی صنايع دستي برگزارشد.
دكتر روح اله محمدی، رييس اداره ميراث فرهنگي شهرستان گرمی گفت: به منظور بزرگداشت این روز نماد ورنی عشایر شاهسون مغان که در سال گذشته نشان ملی جغرافیایی دریافت کرده و به شکل طرح خروس مشهور است، با استفاده از مصالح موجود در محل دریاچه گیلارلو گرمی در ابعاد دوازده در ده متر اجرا گردید.
وي افزود:در این طرح هنری ابتدا نقشه طرح روی زمین پیش بینی شده پیاده شد و سپس سنگ چینی صورت گرفت و با الهام از طرح ورنی های بخش اونگوت گرمی رنگ های قرمز ،زرد ،سبز و مشکی در رنگ آمیزی خروس استفاده شد.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر