تازه ترین مطالب


کد مطلب: 14010
تاریخ انتشار: ي, 1395/10/19 - 16:01
اولین دوره آموزشی کشوری کارشناسان جدید الاستخدام در مرکز آموزش پردیس تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در کشت و صنعت مغان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، عدیل سروی که در مراسم آغاز اولین دوره آموزشی کشوری کارشناسان جدید الاستخدام در مرکز آموزش پردیس تحقیقات ، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان که با حضور، ابوالقاسم ورداسپی، مدیر کل مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی، میثمی تبار مدیر کل آموزشی سازمان تحقیقات ،آموزش کشاورزی و ترویج و احمدی نژاد معاون آموزشی مرکز علمی، کاربردی وزارت جهاد کشاورزی و  دیگر مدیران و مسئولان استان و شهرستان برگزار شده بود با اعلام این مطلب افزود: تامین  امنیت غذایی در کشور  مسئولیت بسیار عظیمی است که بر عهده بخش کشاورزی گذاشته شده است.

وی گفت: علی رغم اینکه کشورمان از یک سوم متوسط بارندگی جهانی برخوردار است ولی با وجود این محدودیت  در بسیاری از محصولات استراتژیک و مهم خود کفاهستیم و نیازی به واردات از بیگانگان نداریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خطاب به نیروهای جدیدالاستخدام وزارت جهاد کشاورزی گفت : خاک سرمایه بزرگ کشور بوده و همه ما ملزم و مجاب به حفاظت از منابع آبی و خاکی کشور هستیم.متاسفانه تخریب اراضی کشاورزی یک فرهنگ شده است.

سروی تاکید کرد: عده ای فرصت طلب به دنبال تفرجگاه برای تعطیلات بوده و بی رحمانه زمین های کشاورزی را تخریب می کنند ولی این اجازه را به آنان نمی دهیم زیرا خاک سرمایه و امانت نسل آینده بوده و از طرفی  برای تشکیل یک سانتی متر مربع خاک زراعی حداقل 800 سال زمان نیاز است. 

وی افزود: در استان اردبیل در طی سه سال گذشته بیش از 25 هزار هکتار از تداخلات زمین های زراعی تعیین تکلیف شد از سودجویی و فرصت طلبی برخی از افراد که سعی داشتند با تغییر کاربری های غیر مجاز اراضی حاصلخیز کشاورزی را تخریب و یا تغییر کاربری دهند جلوگیری بعمل آمد و یگان حفاظت از اراضی کشاورزی در سطح استان در تمامی شهرستانها فعال شده و هیچ کس نباید در هیچ نقطه از استان خود سرانه اقدام به تخریب اراضی کشاورزی و یا تغییر کاربری آن کند. در طی سه سال گذشته بیش از 320 مورد قلع و قمع غیر مجاز بناها را شاهد بودیم و  نظارت مستمر و مداومی بر 10 هزار هکتار از اراضی واگذار شده به طرحهای کشاورزی و غیر کشاورزی داریم . 

سروی در ادامه سخنان خود افزود :میزان کل تولیدات زراعی و دامی و باغی استان 3/4 میلیون  تن است که این میزان در سال اول فعالیت دولت تدبیر وامید 7/3 میلیون تن بوده، میزان خرید تضمینی گندم در سال اول فعالیت دولت 150 هزار تن در سال دوم 220 هزار تن ، در سال سوم 540 هزار تن و در سال 94 برابر  610 هزار تن بوده که این در حالی است که نسبت به سالهای گذشته با کاهش 10 میلی متری متوسط بارندگی سالیانه و همچنین 11 درصد کاهش سطح زیر کشت نسبت به سالهای مشابه گذشته روبرو بودیم.

سروی گفت: با تولید سالانه 120 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور عملا در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی قدم برمی داریم بنابراین انتظار ما از نیروهای جدید الاستخدام جهاد کشاورزی این است که در طول مدت دوره آموزشی که با مشارکت جدی شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان اجرا می شود  با وجدان و شرف کار و بکارگیری تخصص خود آینده کشاورزی کشور را به سوی قطع وابستگی کامل در واردات محصولات کشاورزی سوق دهند.

لازم به توضیح است تعداد 256 نفر از کارشناسان جدید الاستخدام به مدت دو ماه در اولین دوره ملی به صورت عملی با مشارکت کشت و صنعت مغان در مرکز آموزش پردیس تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آموزشهای لازم را فرا خواهند گرفت.

اکبر صمدی فرماندار پارس آباد این مراسم اظهار داشت: نیروهای جدید الاستخدام باید نهایت استفاده را از توان و ظرفیت علمی اساتید و استعدادهای بالقوه بخش کشاورزی مغان در افزایش سطح علمی و عملی خود ببرند تا پس از اتمام دوره بتوانند منشا خیر وبرکت در حوزه فعالیت خود باشند.

فرماندار پارس آباد گفت: وجود منابع قوی آب و خاک و رودخانه های پر آب ارس و دره رود و سدها ی ارس و میل مغان این منطقه را به یکی از قطب های مهم منطقه تبدیل  کرده و وجود کشت و صنعت مغان، پارس و ایستگاه تولید بذر و نهال بیش از پیش به ارزش کشاورزی منطقه افزوده و بعنوان یک دانشگاهی توانمند در آموزش نیروهای تخصصی و فنی محسوب می شود.

وی افزود: 400 میلیارد تومان امسال برای مهار آبهای مرزی در منطقه اختصاص یافته و این پروژه عظیم با سرعت در دست  اجراست و بیش از 62 هزار هکتار از اراضی دیم و کم بازده بزودی به زیر کشت آبی خواهد رفت که این امر تحول مهمی در عرصه بکار گیری نیروهای بیکار و تحصیل کرده و در نهایت افزایش درآمد سرانه کشاورزان و رونق اقتصادکشاورزی منطقه   خواهد داشت .

 فرماندار پارس آباد افزود: سعی و اهتمام بر این است که با گسترش و نوسازی کشت و صنعت مغان بتوانیم بر کارایی آن بیفزاییم و آن را به بنگاهی توانمند تبدیل کنیم تا بتواند به بهترین نحو ممکن وظیفه خود را در تولید و خودکفایی کشور ایفا کند.

صمدی خاطرنشان ساخت: اخیرا 27 میلیارد تومان  برای افزایش توان مکانیزاسیون کشت و صنعت هزینه و صنایع تبدیلی آن نوسازی شده است تا این مجتمع به سوددهی قابل قبول و ایده آل برسد.

حجت الاسلام سعید رشادی هم در مراسم آغاز اولین دوره آموزشی کشوری کارشناسان جدید الاستخدام در مرکز آموزش پردیس تحقیقات =، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان  اردبیل گفت: کشاورزی از لحاظ اسلام مقدس شمرده شده و علی رغم توصیه های دینی کشورهای اسلامی از لحاظ کشاورزی پیشرفت لازم را نکرده اند و از این لحاظ کشورهای اسلامی دچار کمبود بوده و به دلیل عدم تولید محصولات کشاورزی استقلال کشورشان دائما َ در خطر است .

وی ادامه داد: کشاورزی یکی از شاخصه های اساسی و مهم پیشرفت است به همین دلیل کشورهای توسعه یافته به کشاورزی اهمیت داده و کشاورزی را فرهنگ سازی می کنند. درکشورهای آمریکا و فرانسه و انگلیس وقتی کاندیدای ریاست جمهور می خواهد خود را تبلیغ کند خود را کشاورز معرفی می کند ولی در کشورمان هنوز فرهنگ سازی نشده است. متاسفانه کشاورزی در کشورمان فرهنگ نشده و علی رقم وجود منابع غنی آب و خاک باز در بسیاری ازمحصولات کشاورزی نیازمند واردات هستیم .

رشادی گفت: 4 درصد محصولات کشاورزی کشور در استان اردبیل تولید می شود این رقم در سطح خیلی پائینی قراردارد.

دانشکده های کشاورزی کشور باید به صورت علمی در سر مزرعه برگزار شود نه به صورت تئوری زیرا کلاسهای درس سرد و بی روح است.

رشادی در پایان سخنان خود افزود: عدم حمایت های مالی از تولیدات کشاورزی، عدم جبران زیانهای ناشی از بلایای طبیعی منجلمه سیل و تگرگ و سرمازدگی، عدم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی که باعث خروج مواد کشاورزی به صورت خام می شود از جمله مهمترین مشکلاتی است که مسئولین باید در صدد رفع آن باشند

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر