تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 13759
تاریخ انتشار: س, 1395/08/25 - 17:10
اختصاصی/خبر خوش رئیس حوزه هنری استان اردبیل به شعرا:
«دیوان بیضائ اردبیلی» تا پایان سال چاپ و منتشر می شود
رئیس حوزه هنری استان اردبیل در اولین نشست تخصصی سالانه شعر آیینی و عاشورایی استان اردبیل از چاپ و انتشار دیوان بیضائ اردبیلی در دو جل تا پایان سال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، اولین نشست تخصصی شعرای آیینی سالانه استان اردبیل در خانه معلم برگزار شد.

در حاشیه این مراسم که اساتید و شعرای بنام استان اردبیل و برخی از مداحان شهیر حضور داشتند امیر رجبی در گفتگو با خبرنگا ما رویکرد برگزاری این نشست را ارتقای شعر آیینی معرفی و اظهار داشت: این مراسم با مشارکت سازمان تبلیغات اسلامی وحوزه هنری برگزار شد.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل گفت: هنر دینی باید ارتقا یابد، در این راستا هنر فاخر در اردیبل شعر آیینی و عاشورایی بوده که از قدمت و جایگاه والایی برخوردار است بنابراین هم شعرا و متولیان به شدت احساس خطر می کنند که شعر ایینی و سنتی عاشورایی اردبیل تنزل، انحراف و یا فراموش نشود.

رجبی این نشست را اولین نشست تخصصی استان برشمرد و ادامه داد: این جلسه از این دید که شعرا و مداحانان در فضای صمیمی کنار هم جمع شدند برکاتی خواهد داشت همچنین مشکلات آسیبب ها و نظرات آنان به شور گذاشته شد.

وی گفت: این حرکت خود جوش بوده و حوزه هنری و سازمان تبلیغات فقط حامی برگزرای هستند در عین حال مقرر شد هر سال این نشست برگزار شود.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل تصریح کرد: در طول هر هفته کارگاه شعر آیینی در حوزه هنری برگزار می شود و درآن شعرا شعر های آیینی را نقد کارشناسی ادبی و محتوایی می کنند.

وی در باره نتایج این مراسم گفت: کارگروه تخصصی و کارشناسی شعر بمنظور بررسی اثار و کتاب های شعر آیینی و عاشورایی تشکیل خواهد شد تا از آسیب های احتمالی در آینده مانند کپی برداری و سرقت ادبی و نیز کیفیت و محتوی اثر بررسی  شود بنابراین این موضوع در شورای فرهنگ عمومی استان طرح و بررسی خواهد شد تا به نتیجه برسد.

امیر رجبی رئیس حوزه هنری استان اردبیل در پایان با ارائه خبر خوش به اهل شعر آیینی و عاشورایی از چاپ و انتشار ارزشمند دیوان بیضایئ اردبیلی خبر داد و دراین باره اظهار داشت: آثار شاعر فاخر اردبیل احصاء شده و نسخ دست خط بییضاء اردبیلی توسط مرحوم استاد حجت الاسلام عادل مولایی و بحر العلوم (رئیس شبکه اذری سحر) بازبینی و تصحیح شده و در مرحله بعدی این دیوان جهت بازبینی مجدد در اختیار آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل قرار دارد.انتظار می رود تا پایان سال جاری خبر انتشار آن اطلاع رسانی شود.

شرح زندگی و احوالات مرحوم بیضائ اردبیلی

انتهای پیام/

 

ارسال نظر