تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 13674
تاریخ انتشار: پ, 1395/08/06 - 13:58
امام جمعه اردبیل در مراسم سالگرد مولایی:
تدوین مرحوم مولایی شناسنامه قفقاز و آذربایجان است
مراسم اولین سالگرد رحلت حجت الاسلام عادل مولایی در سالن فدک اردبیل برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، اولین سالگرد حجت الاسلام عادل مولایی از علمای بنام اردیبل با حضور مسئولین استان و امام جمعه اردبیل، آیت الله قاضی و استاد حقانی در سالن فدک این شهر برگزار شد.
ناصر اسحاقی مدیرکل ارشاد استان اردبیل درباره شخصیت وی گفت: مرحوم مولایی بری رشد معنوی و علمی شو رو شوق داشت و برای معرفی فقهای بنام قفقاز - آذریاجان و اردبیل که در برابر تزارها و کمونیست ها مجهادت کردند دست به تدوین کتابی زده بود که عمرشان قد نداد.
اسحاقی از ادامه پیگیری ها برای تدوین این کتاب توسط اساتید دیگری خبر داد و افزود: مرحوم مولایی برای استان و منطقه آذربان و قفقاز افتخار بود.

آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل نیز در این مراسم درباره شخصیت مرحوم مولایی گفت: وی جامعه محور-اجتماعی و ارتباط اجتماعی بسیار قوی داشت طوری که از حواریون و خواص ایت الله بهجت،  ایت الله پهلوانی و عزالدین زنجانی در مشهد بود.
آیت الله عاملی درباره شخصیت علمی وی اظهار داشت: مرحوم مولایی به شایستگی پیشرفت کرد و از جنبه فقه باهوش بود.
امام جمعه اردبیل ابراز امیدواری کرد: سخنرانی ها و آثار مرحوم مولایی که در تبریز بیان شده احصاء و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.
عاملی با بیان اینکه وی یک سرمایه استثنائی بود گفت: تسلط به مفاهیم دینی تاریخی وی بی نظیر بود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل راه پیشرفت کشور را کشف استعدادهای باهوشی مانند مولایی در نظام آموزشی دانست.
عاملی ادامه داد: به تبعیت از سیره علی (ع) وی نیز خوش مشرب و اهل مطاله بود و مدام دغدغه فقرا و کمک به مستمندان را داشت.
وی افزود: در جوامعی که دعوای هویت دینی و ملی مطرح بوده مرحوم مولایی با بصیرت قوی وارد این عرصه شده بود که در مبارزه با تحریف و جهالت مصمم بود.
آیت الله عاملی افزود: اثر مرحوم مولایی درباره فقهای قفقاز؛ شناسنامه آذربایجان و قفقاز بوده که این اثر را تقدیم مقام معظم رهبری دادم.
وی گفت: نسل فعلی و آینده به وجود چنین علمایی فخر خواهد کرد.
عاملی تصریح کرد: آذربایجان به خواننده ها و نوازنده ها بزرگداشت و تجلیل برگزار می کند در حالی که با چنین اثر هایی هویت واقعی آذربایجان و قفقاز عیان می شود و این هویت گم شدنی نیست.
در ادامه استاد حقانی و آیت الله قاضی از خیانت تزارها و کمونیست ها به دین و فقها مطالبی را ارائه کرد.
 

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 
ارسال نظر