تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 12810
تاریخ انتشار: س, 1395/04/01 - 13:57
مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: مخالفت و اعتراض هابرخی از بازاریان ناشی از مطالبات ناحق این افراد بوده که سازمان به آن مطالبات جواب مثبت نداده است.

به گزارش پایگاه خبری آذرسلام، کریم حاجی زاده در نشست خبری با تعدادی از خبرنگاران خبرگزاری اطلاع رسانی اشتباه شکستگی و ترک خوردگی یکی از سنگ نبشته های شهریئری پیرازمیان در روزهای اخیر در فضاهای مجاری گفت: براساس تصاویر و اسناد موجود، این خبر امروز، اتفاق روزهای اخیر نیست بلکه مربوط به آسیب های وارده ناشی از حوادث طبیعی و جوی سال 89 است که در همان سال نیز نسبت به تثبیت این آسیب ها اقدام شده است. رفع اینگونه آسیب ها نیز به طور عمده در حد تثبیت قابل دخالت است.

این مسئول با بیان اینکه بخش عمده ای از موانع ساماندهی محوطه تاریخی شهریئری مربوطه به نبود اعتبارات است، گفت: اجرای عملیات اضطراری حفاظت و ساماندهی محوطه 400 هکتاری ثبت ملی شده شهریئری، نیازمند چهار میلیارد تومان اعتبار است که اعتبارات شهرستانی جوابگوی آن نیست.

وی اضافه کرد: سنگ نوشته های محوطه باستانی شهریئری بیش از آنکه در معرض آسیب های فیزیکی باشند در معرض تهدید آسیب های شیمیایی قرار دارند و باید نسبت به عملیات مستمر حفاظت های شیمیایی آن اقدام شود چراکه نمی توان املاح وارد شده چند هزار سال را در مدت کوتاهی از درون سنگ خارج کرد.

حاجی زاده از تصویب طرح کلی حفاظت فیزیکی محوطه تاریخی شهریئری در شورای فنی خبر داد و اظهار داشت: پس از تخصیص اعتبار در نخستین فرصت نسبت به اجرای این طرح اقدام خواهد شد.

وی افزود: برای ساماندهی تمام پروژه های گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان مشگین شهر، اعتباری بیش از دو برابر کل اعتبارات عمرانی تمامی دستگاه های اجرایی استان لازم است.

این مقام مسئول در مورد وضعیت بازار تاریخی اردبیل و موانع پیش روی برای بازسازی و مرمت آن به خبرنگاران گفت: عملیات مرمت مجموع بازار تاریخی اردبیل با 9 هکتار مساحت ثبت شده در فهرست آثار ملی پس از آغاز از دوره اصلاحات و توقف آن در برهه ای از زمان، دوباره در یک سال و نیم اخیر آغاز شده و علاوه بر انجام عملیات مرمت اضطراری مستمر، مرمت سرای وکیل و بازار چاقوسازان نیز در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، مجموع اعتبار مورد نیاز و تعهد اداره کل برای کمک به مرمت سرای وکیل و بازار چاقوسازان را یک میلیارد و نیم تومان عنوان کرد که اعتبار مصوب آن 300 میلیون تومان و اعتبار تخصیص یافته آن نیز 119 میلیون تومان بود که از محل ردیف بودجه 180 نیز متاسفانه اعتباری حاصل نشد.

وی با بیان اینکه حجم عملیات مرمتی انجام یافته در بخش های یاد شده 490 میلیون تومان هزینه در برداشته، تصریح کرد: در واقع عملکرد اداره کل میراث فرهنگی در مرمت و بازسازی بازار تاریخی اردبیل چهار برابر اعتبار تخصیص یافته است.

حاجی زاده با اشاره به انتشار نامه ای در شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی خطاب به رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای پاسخگویی نسبت به تخریب بازار تاریخی اردبیل خاطر نشان کرد: طبق تفاهم نامه منعقد شده بین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با نمایندگان هیأت امنای سرای وکیل و بازار چاقوسازان مقرر شد طراحی، نظارت بر اجرا، مساعدت های اداری، تأمین برخی از مصالح بلاعوض برعهده این اداره کل و دستمزد و تأمین سایر مصالح نیز برعهده اهالی کسبه بازار باشد که اختلاف نظر چند نفر در سرای وکیل با مالک و مخالفت آنان باعث شده عملیات بازسازی و مرمت این سرا با تأخیر روبه رو شود.

وی با تأکید بر اینکه ورود میراث فرهنگی در عملیات مرمتی بازار منوط به توافق و اعلام آمادگی تمامی اعضای هیأت امنای آن است، یادآور شد: ریشه این مخالفت و اعتراض ها نیز در مطالبات ناحق این افراد مخالف و معترض در موضوع جداگانه ای است که سازمان به آن مطالبات جواب مثبت نداده و منجر به اینگونه فضاسازی و اخبار کذب شده است. من به شخصه به هیچ عنوان با اینگونه فضاسازی ها، امتیاز غیرقانونی به کسی نخواهم داد.

در ادامه معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان نیز به عنوان یکی از اعضای شورای دفتر فنی این اداره گفت: بازار مجموعه ای است که برای حفاظت و نگهداری آن، قانون حفاظت بازار توسط شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب شده و توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استاندار استان جهت اجرا ابلاغ شده است.

علیرضا دباغ عبداللهی با اشاره به اینکه اجرای مقررات و ضوابط موجود در حفاظت بازار اصلا جزو مصوبات سازمان میراث فرهنگی نیست، تأکید کرد: از آنجائی که ضوابط حفاظتی بازار از سوی سازمان میراث فرهنگی به استانداری استان ابلاغ شده بنابراین ناظر اجرایی آن نیز استانداری استان است و وقتی قانونی مصوب شد لازم الاجرا می شود و بازاریان نیز موظف به اجرای این قانون تصویب شده هستند.

وی با تأکید بر اینکه عملیات بازسازی و مرمت مجموع بازار در کل کشور به صورت پروژه مشارکتی تعریف شده است، افزود: در این راستا نیز باوجود مساعدت و مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در معاف کردن اهالی کسبه بازار از پرداخت مبالغ سنگین هزینه پارکینگ به شهرداری، هزینه اخذ پروانه کسب، نظارت های نظام مهندسی و تأمین برخی از مصالح ساخت و ساز، مشارکت برخی از اهالی بازار در مرمت و بازسازی آن ضعیف بوده است.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر