تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 15665
تاریخ انتشار : ي, 1396/09/05 - 14:37
توسط مخترع جوان و بسیجی اردبیلی:
نمونه برتر دستگاه "پنوماتیک" در اردبیل ساخته شد
مخترع بسیجی و جوان اردبیل پس از ساخت "لیفتراک کامیون" و "قایق دوچرخه ای" پیشرفته اینبار سیستم "پنوماتیک" ارز آور و جابجایی سهل و سریع غلات را ساخت.

طبق بررسی های کارشناسی هنگام دپو و جابجایی محصول استراتژیک گندم در کشور ما 30 الی 35 درصد از این محصول معدوم و ضایعات شده و غیر قابل استفاده می شود علاوه بر این هنگام حمل و نقل و یا جابجایی آن با دستگاه های سنگینی چون بولدوزر جوانه های گندم از بین می رود و در صورت کشت آن به عنوان بذر کاشت، محصولی از آن رویش نخواهد کرد.

تاکنون این نوع جابجایی خسارت های زیادی در سطح کشور بر روی دست کشاورزان و دولت گذاشته است که رقم ریالی ضایعات آن کلان و میلیاردی است.

دستگاهی که بتواند بدون از بین بردن یا تخریب جوانه های گندم و خرد شدن آن جابجا کند فقط در آمریکا ساخته شده که در پشت تراکتور ها نصب می شود.

این تحقیقات اولیه دو سال پژوهش و بررسی و بصورت تیمی انجام گرفت که این تیم شامل مهندسین؛ نعیم حدادی، فرشید صادق زاده، کاظم بی پیرایه و همچنین مشاوران طرح؛ دکتر رضا پیل افکن، مهندس رنجبر و چندین اساتید و صنعتگر کشور را شامل می شود.

مخترعین جوان اردبیل پس از ساخت "لیفتراک باسکولدار کامیون" و "قایق دوچرخه ای پیشرفته" این بار ماشین انتقال دهنده پنوماتیک جهت  جابجایی و دپوی سهل و اسان و بدون برجای گذاشتن خسارت و تخریب غلات را در داخل ساختند.

مخترع بسیجی اردبیلی که در گذشته نیز طی گفتگو با آذرسلام اختراعات مهمی داشته اینبار نیز کشور ما را از این دستگاه ضروری و کاربردی بی نیاز ساخته علاوه بر آن موجب صرفه جویی ارزی چند ده میلیون تومانی شده است.

کاظم بی پیرایه متولد 1360 عضو بسیج علمی پژوهشی و بسیج مهندسین سپاه استان اردبیل است که این دستگاه را به کمک تیم همراه خود ساخته و به اتمام رسانده است.

او فارغ التحصیل رشته مکانیک گرایش مهندسی طراحی و نقشه کشی صنعتی از دانشگاه علمی کاربردی ذوب آهن و کاردانی دانشگاه سراسری تبریز و نیز کارشناسی هنرستان رازی اردبیل است.7 ساله سابقه کار در شرکت های ماشین سازی و صنایع اردبیل و تهران را دارد همچنین علاوه بر سابقه طراحی ماشین الات صنعتی در استاندارد سازی آن نیز تجربیات و سوابق کاری درد.

 

در زیر با خصوصیات این ماشین الات مهم و کاربردی بیشتر اشنا می شویم.

کاظم بی پیرایه مخترع جوان و عضو بسیج علمی پژوهشی و مهندسین اردبیل در گفتگو با آذرسلام: از آنجا که یک ملت با داشتن علم و پیشرفت تکنولوژی به ثروت و استغنای فکری و استقلال همه جانبه می رسد و از طرفی نام سال به اقدام و عمل در عرصه اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب نام گذری شده است انگیزه کار را چند برابر می کرد.سال گذشته طرحی بنام لیفتراک باسکولدار کلیه وسایط نقلیه را طراحی و تولید کردم که می توانست به یکی از کارخانجات صنعتی مادر تبدیل شود.این طرح با حمایت و کمک دانشگاه دانش بنیان، دانشگاه ازاد و مسئولین صورت گرفت و قرار داد مشارکت 35 درصدی برای تولید انبوه آن سال گذشته بین دانشگاه ازاد منعقد شد.

 از زمانی که به عنوان مسئول و نماینده مخترعین بسیج علمی استان فعالیت می کنم با گروه بندی بیش از 450 مخترع در عرصه های مکانیک، الکترونیک، کامپیوتر، عمران و معماری، مهندسی پزشکی، کشاوری، گیاهان دارویی، فیزیک، شیمی و غیره قراردادی با شهرک های صنعتی، صنایع و معادن، آموزش و پرورش و استانداردسازی عقد قرارداد شده تا از اختراعات آنها حمایت شود.

با تلاش های سازمان بسیج علمی و مهندسین اردبیل کلینیک صنعتی استان با محور جمع بندی وضعیت و نقاط ضعف صنعتی استان ایجاد شد.

متاسفانه با وجود همه این کارها هنوز این فن آوری به تولدی ثروت منجر نشده و برای این کار نیاز به جذب سرمایه گذرار هست همین جا فرصت خوبی است تا استاندار جدید اردبیل را برای توجه به این بخش ترغیب کنیم.برای ایجاد انگیزه و پشت کار و نیز انقلابی صنعتی در استان اردبیل نیاز به مدیران کاربلد و پشتکار بیشتر حس می شود.خواسته و انتظار ما غیر ممکن نیست اما کمی نیاز به لطف و توجه مسئولان دارد از آن جمله؛

*داشتن ارتباط مستقیم با مراکز علمی و دانش بنیان

*داشتن ارتباط مستقیم با مخترعین جوان

*داشتن ارتباط با صنعتگران و سرمایه گذاران  بومی و غیر بومی

به عنوان مثال اختراع لیفتراک باسکول دار در دانشگاه آزاد اردبیل تولید، ساخت و به نمایش گذاشته شد که برای تولید انبوه آن نیاز به معرفی سرمایه گذار و حمایت استاندار هستیم.

 

هدف از ساخت دستگاه جدید با استفاده از سیستم پنوماتیک انتقال تناژ بالای گندم و غلات با سیستم مکش قوی در هر ساعت، بجای تخریب و خسارت با بولدوزر است.انتقال سهل و سریع غلات بویژه گندم بدون تخریب جوانه های آن یا برجای گذاشتن ضایعات محصول از محاسن این دستگاه است.

این دستگاه 11 نوع بوده که بر اساس انتقال تن  در هر ساعت طراحی می شود.و قدرت انتقال این مقدار گندم تا مسافت 20 متری را دارد.

این دستگاه در آمریکا نزدیک به 150 میلیون تومان قمیت دارد که در استان اردیل با تولید و بومی سازی آن چند ده میلیون تومان ذخیره سازی ارزی شده است.

-از کاربرد های آن در یک نگاه می توان به؛

 جابجایی غله از مکانی به مکان دیگر در صورت لزوم بدون از بین بردن جوانه گندم، بدون تخریب آن با بولدوزر و فقط با سیستم مکش قوی است.

 

ماشین از طریق هوا اقدام به جابجایی محصول می کند که هم در حفظ محصول، رفع اسیب جسمی کارگان حمل کننده با سبک گونی، استهلاک خودرویی، الودگی زیست محیطی، ضایعات گندم و مصرف سوخت ماشین الات صرفه جویی شده است

 

سیستم مکش پنو ماتیکی ( هوا) غلات کاربرد کشاورزی هم داشته که هر روز به تولید نوع جدید و قدرتمند آن اضافه می شود.

این دستگاه همچنین در صنایع پتروشیمی، داروسازی، خوراک دام، طیور، ساختمان سازی، برای انتقال و جابجایی پنوماتیکی مصالح قابل استفاده است.

نکته جالب و غرور انگیز این بود که در طراحی این سیستم در قسمتهایی نیاز به قطعه خارجی می شدیم که در تحریم است ولی بدون در نظر گرفتن بن بستی به فکر ساخت و تولید بومی آن می افتادیم و موفق شدیم.

علاوه بر این اختراع، برای اولين بار در كشور قايق دوچرخه ای جهت كاهش آلودگی زيست محیطی و آب ساخته شد، بدنه قايق از فايبر گلاس تشكيل شده كه باعث سبك شدن قايق و مانع غرق شدن آن می شود در حاليكه در نمونه های ديگر اين مزيت وجود ندارد.

 

مجهز بودن به GPS ، قابليت تنظيم صندلی و راندمان بالا در حركت پدالی دوچرخه ای را می توان يكی از مزايای آن برشمرد.وجود GPS در قايق امكان مكان يابی و ارتباط با آن را فراهم می كند و علاوه بر این سايه بانی از  پنل خورشيد جهت تامين برق چراغ های LED در شب تعبيه شده است.

قالب قايق به علت پيچيده بودن بدنه و قوس کامل ارگونومی آن به صورت كاملاً دستی ساخته شده و كليه مراحل طراحی تا ساخت در مركز رشد بسيج علمی و پژوهشی شهرستان اردبيل انجام گرفته است.در صورت رسیدن به مرحله تولیدانبوه می توان برای کودکان، یک سرنشنین یا دو سرنشین را تولید کرد و ساخت.

در نمايشگاه جشنواره جهادگران علم و فناوری قايق پاك يكی از طرح های غرفه بسيج علمی و پژوهشی استان اردبيل بود، بازديدكنندگانی از شهرهای ساحلی و دارای درياچه های طبيعی و مصنوعی از اين طرح استقبال كردند و رايزنی هايی با كشورهای همسايه از جمله تركيه در جهت بازاريابی و فروش گام های مثبتی برداشته شده است.

گفتگو از خبرنگار آذرسلام/

انتهای خبر/

 

 

ارسال نظر