تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14668
تاریخ انتشار : ش, 1396/03/06 - 09:37
گفتگوی تفصیلی/مدیرکل سازمان تبلیغات استان اردیبل:
کتاب معجزه دین مبین اسلام است/ ضرورت ترویج سبک زندگی رضوی
مدیرکل سازمان تبلیغات استان اردیبل گفت: به تعبیر علما نقطه تمایز دین مبین اسلام با سایر ادیان نگاه ویژه اسلام به مطالعه، تدبر و اندیشه است.

به تعبیر علما نقطه تمایز دین مبین اسلام  با سایر ادیان نگاه ویژه اسلام به مطالعه، تدبر و اندیشه است. تا جایی که نزول قرآن کریم به عنوان معجزه پیامبر اکرم (ص) به عنوان نقطه آغاز تشویق بشر به مطالعه قلمداد می شود.

به ویژه با تاکید به اولین آیاتی که بر قلب محمد مصطفی (ص) نازل شده و رسالت وی را شکل داده است، تاکید اسلام به خواندن، آموختن و اندیشیدن به وضوح قابل دریافت است.

نه تنها در قرآن کریم  توصیه های خاتم الانبیا بلکه در ادامه به توصیه امامان و ائمه اطهار (ع) نیز کتابخوانی و مطالعه جزو ارکان سلامت روحی، کسب فضیلت و نایل شدن به حقیقت قلمداد شده است.

جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف تبیین این اندیشه و ترویج گروه های سنی مختلف به آشنایی با سیره اهل بیت فعالیت خود را آغاز کرده و در طول سال های سپری شده برگزاری خود توانسته الفتی با گروه های مخاطب برقرار کند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل که یکی از چهره های فرهنگی و پژوهشگران دینی و قرآنی استان است، معتقد است این جشنواره می تواند در ترویج سبک زندگی رضوی موثر عمل کند و می بایست با استفاده بهینه از ظرفیت های آن اثرگذاری جشنواره را ارتقا داد.

حجت الاسلام مهدی ستوده با استناد به آیات قرآن کریم و روایات ائمه اطهار (ع) کتاب و کتابخوانی را مسیر پیشرفت فرد و رشد و تعالی ذهنی وی می داند. تا جایی که به تعبیر وی قرآن کریم که خود یک کتاب است اثبات این مدعا است.

آقای ستوده در جامعه امروز با گرفتاری ها و تعجیل در امورات روزمره کتاب و کتابخوانی چه اهمیتی دارد و آیا همچنان می تواند نیاز جدی برای بشر تلقی شود؟

 تاریخ، فرهنگ و دین ما عادت و الفتی دیرینه، کهن و دایمی با مقوله کتاب و کتابخوانی دارد. فرهنگ مهمترین شاخص در هر کشوری محسوب می‌شود و یکی از راه های مهم توسعه و رشد فرهنگی، اهمیت دادن به مسئله کتاب و کتابخوانی و ترویج مطالعه در جامعه به ویژه در بین کودکان و نوجوانان است.

در واقع از شاخص های توسعه یافتگی هر جامعه سرانه مطالعه، میزان تولید و مصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در آن جامعه است. کتاب بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر است و به انسان ها کمک می کند تا میراث فرهنگی و ارزش های دینی و تاریخی خود را بشناسند و به آن ارج نهند.

آموزه های دینی ما چه تاکیدی به مقوله کتاب و کتابخوانی دارد؟

کتاب و کتابخوانی از جایگاه والا و ارزشمندی در دین اسلام برخوردار است.در اهمیت این موضوع همین بس که معجزه پیامبر اکرم کتاب انسان ساز و آسمانی قرآن کریم است.

در قرآن کریم و دین اسلام مقوله کتاب و کتابخوانی جایگاه رفیعی دارد.بررسی آماری محتوای قرآن کریم نشان می دهد واژه کتاب 255 بار، واژه علم 582 بار، واژه قلم دو بار و واژه اقرا سه بار تکرار شده و اولین سوره ای که به پیامبر نازل شد سوره علق بود که با کلمه اقرا آغاز می‌شود که بیانگر اهمیت موضوع کتاب در قرآن کریم است.

امام علی (ع) درباره کتاب فرموده است: «کسی که با کتاب آرامش می یابد، هرگز آسایش از او سلب نمی‌شود».

در اشاعه فرهنگ مطالعه علما چه نقشی می توانند ایفا کنند؟

دین اسلام با کتاب عجین شده است و با اعجاز خود، قرآن کریم در تشویق و ترغیب کتابخوانی به توسعه و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی سفارش کرده است. از جمله پیامبر می فرمایند: «طلب العلم فریضه علی کل مسلم». یعنی طلب علم کردن بر هر مسلمانی واجب است.

نقش و جایگاه روحانیون در تبلیغ کتاب و کتابخوانی حائز اهمیت است.یکی از شاخصه های سازمان تبلیغات اسلامی تجهیز و توسعه کتابخانه های روستایی است.روحانیون مستقر در مناطق محروم و روستاها با مدیریت کتابخانه های روستایی سهم قابل توجهی در پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان دارند.

در حال حاضر اداره کل تبلیغات اسلامی استان با داشتن 52 باب کتابخانه روستایی و یک باب کتابخانه تخصصی علوم دینی و قرآنی به اقشار مختلف از جمله دانش آموزان، دانشجویان، اساتید دانشگاهی، طلاب و پژوهشگران ارائه خدمت می کند.

روحانیون و مبلغان با معرفی کتاب، تشکیل جلسات نقد کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی، خلاصه نویسی و مقاله نویسی و برگزاری جشنواره کتاب و اجرای برنامه های فرهنگی می توانند در ترویج کتاب و کتابخوانی موثر باشند.

جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از برنامه های مورد تاکید شما است. تا چه حد این رویداد فرهنگی موفق بوده و به اهداف خود دست یافته است؟

جشنواره بین المللی رضوی یکی از موثرترین برنامه های فرهنگی در راستای خلق آثار فاخر و ارزنده در زمینه ترویج و تعمیق فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت های پژوهشی مرتبط با سیره ائمه اطهار(ع) به ویژه امام رضا (ع)، ترویج و توسعه فرهنگ گفتگو و مناظره، شکوفایی و شناسایی استعدادهای دینی و پژوهشی و گسترش فرهنگ کتابخوانی رضوی و به طور کلی اشاعه سبک زندگی دینی و رضوی در جامعه است که به تقویت و تعمیق باورهای دینی افراد به ویژه نوجوانان و جوانان کمک کرده است.

چه پیشنهاداتی برای توسعه برنامه های این جشنواره دارید؟

این جشنواره می تواند با تقویت کانالهای مجازی و تلگرامی در اطلاع رسانی محتوا، توجه به محتوای آثار مرتبط با هدف برگزاری، توجه به خروجی جشنواره که نتایج و آثار کاربردی آن در اختیار عموم قرار گیرد، بهره گرفتن از ظرفیت هنرمندان و اصحاب رسانه برای تولید فیلم و انیمیشن، گنجاندن برنامه مشاوره و پاسخگویی به سوالات دینی مخاطبان جشنواره با موضوع سیره و فرهنگ رضوی و جلب مشارکت مراکز علمی، پژوهشی، آموزشی و دستگاه های فرهنگی و تعامل سازنده آن ها موفق تر عمل کند.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر