تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 14474
تاریخ انتشار : س, 1396/02/05 - 19:31
رئیس شورای شهر اردبیل گفت: کسانی که به دید شغل و درآمد نامزد شورا شده اندو هزینه های میلیونی گذاشته اند سخت در اشتباهند.

همانطور که در شهر مشاهده می شود تکثر کاندیدهای شورای شهر اردبیل در این دوره جالب توجه بوده و نه تنها در شهر ما بلکه در سایر نقاط نیز در این دوره بطور عجیبی افراد برای عضویت در شورای شهر ثبت نام شده اند.

حضور انبوه کاندیدها برخی سوالاتی را در اذهان ایجاد می کند که حقیقتا این تعداد نامزد ها در چه اندیشه ای و توانی هستند که احساس حضور کرده اند. در گفتگوی صمیمی زیر با ذکی الله خوشبخت رئیس شورای شهر اردبیل به این سوالات و نیز حواشی های 4 ساله گذشته در شورا پاسخ دریافت کرده ایم. قسمت جذاب این گفتگو در لابلای متن ها و میزان حقوق اعضائ شورای شهر و در راس آن رئیس شورا بوده که قطعا تعجب نامزدها و دیگران را بر خواهد انگیخت.

 

ذکی الله خوشبخت بازگشت مکرر به بحث های گذشته را نبش قبر و پسروی می داند و با اشاره به برخی حرف و حدیث مطرح و استیضاح شهردار در این دوره از شورا که آن را موجب عقب ماندگی شهر توصیف کرد و یا درباره استعمال واژه های چون ویران شدن شهر عنوان کرد: بخاطر طولانی بودن ایام سرد و شدت زمستان امسال و نیز قدمت ده ها ساله زیر ساخت های شهر آسفالت کنده شد و ایجاد چاله های سطح شهر موجب نارضایتی ها شد اما دیدیم در قسمت های داخل شهر که تازه بودند تخریب اسفالت اتفاق نیافتاد بنابراین بیشتر مسیرهای آسفالت شهر نیاز به نوسازی و زیر ساخت دارد.

علی رغم میل باطنی ام برای مو شکافی استیضاح باید بگویم؛ شورا شهردار را ملزم به ایجاد و تجهیز رینگ شورابیل کرد اما دیدیم ولو برای رفاه مردم بدون اجازه شورا اقداماتی صورت می گیرد که از جمله آن ایجاد چمن مصنوعی دور شورابیل بود؛ مخالف این کار نیستیم ولی مبلغ دو میلیارد تومان برای رینگ شورابیل در نظر گرفته شده بود که مبلغ هنگفتی از آن به چمن مصنوعی صرف شد و این کار نیز فاقد قرار داد با طرف مقابل اجرائی شده بود بنابراین حد اقل اثر استیضاح این بود که جلوی اینگونه موارد گرفته شد.

ربط دادن تاخیر پل قدس به استیضاح انحراف مسیر حقیقت بوده زیرا سه عنصر شهرداری  - بانک شهر و شرکت آتیه به گره در کار برخورده بودند که اعضائ شورا بارها واسطه و سعی کرد مشکل این مجموعه را برطرف کند و کار عمرانی پل شروع شود. در نهایت این اقدامات موجب تسریع در روند کار شد و اکنون شرکت آتیه ستون ها را در داخل رودخانه ایجاد می کند این در حالی است که در عملیات پل داروپخش به علت تزریق اعتبار توقفی به آنصورت وجود ندارد.

گذشته از این مطالب؛ شورا قانوناً می توانست از ختیار خود استفاده کند ولی مصلحت بر این شد که به توصیه و خواست بزرگان شهر عمل کنیم.

شورا بیشتر مسیر های انحرافی را مسدود کرد که از آن جمله واگذاری انحصاری رفت و روب شهر به مدت 4 ساله به یک پیمانکار بود در حالی که با برنده شدن یک پیمانکار غیر بومی 4 میلیارد تومان در جیب شهرداری اردبیل صرفه جویی شد.

 

*آیا می توانید مدعی شوید پاک دست هستید؟

خوشبخت: مردم باید قضاوت کند پاک دست بودیم یانه، در این طول خدمت برخی عضو شورا متاسفانه جملاتی بکار بردند که تهمت و اتهامی بیش نبود و فاقد هر گونه سند و مدرک بود در حالی که این تصمیم شورای شهر و اعضای اکثریت بود که به نامه موسسه خیرین مسکن ساز طبق خرد جمعی پاسخ داده شود و در باره سرمایه گذار دور شورابیل بجای اتهام زنی به رئیس شورا باید دست سرمایه گذار را به گرمی فشرد و با استقبال از وی، حمایت های همه جانبه صورت گیرد.هیچ نفع شخصی در این باره متوجه من نبود جز اینکه این سرمایه گذار ایثارگر بود و قصد سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال داشت.

 

* سختی های ریاست شورا بنظر شما چیست؟

خوشبخت: آرای متفاوتی در شورا همیشه هست و صاحب اندیشه مستقلند و اعتماد سه ساله برای ریاست شورا از سوی اعضاء جای قدردانی دارد. اگر در انتخاب اعضای شورای شهر اصول لازم یعنی عصبیت قومی، محلی، قشری و صنفی کنار گذاشته نشود شورا از قدرت و پشتوانه قوی برخوردار نخواهد بود. برای هر صنف و گروهی نباید یک عضو یا کاندید در شورا انتخاب شود بلکه مدیریت شهری فرد متخصص و کارشناس لازم دارد.برخلاف برخی از کارشناسان و افراد که در رسانه ها مدعی هستند قانون شهری نقص ندارد باید بگویم نقص قانون وجود دارد زیرا یکبار همراه اول، رایتل، مخابرات، ایرانسل، شرکت آب، فاضلاب و بار دیگر سایر دستگاه ها اقدام به حفاری و تخریب خیابانها می کنند از سویی دیگر بدبختانه دستگاه های شهری و شهرداری هیچ اشرافیت و دست بالایی برای ملزم کردن هماهنگی این مراکز با شهرداری و شورا ندارند و هنوز مدیرت واحد شهری تحقق نیافته است.

 

*نظرتان درباره تکثر کاندیدهای دوره پنجم شورای شهر اردبیل چیست؟

خوشبخت: حسن و قبحی دارد حسن آن اینکه؛ افراد زیادی احساس مسئولیت کرده تا برای ساختن شهر قدم بردارند و در اینصورت تحسین آمیز بوده اما نگاه کاریابی و استخدام به این موضوع کاملاً اشتباه است.

قبح تکثر نامزدها اینکه؛ انتخاب شدگان با آرای ضعیف منتخب شده و از پشتوانه ضعیف مردمی برخوردار خواهند شد.

شورا محل احساسات نبوده بلکه محل احساس مسئولیت و چاره اندیشی بوده و پس از انتخاب نیز خود را قانون ندانیم بلکه قانون محور حرکت کنیم.

 

*یعنی موفقیت و انتخاب فرد برای شورا شغل نیست؟

خوشبخت: اینطوری نیست که با انتخاب در شورا شاغل می شوند زیرا این تفکر که؛ تامین مالی خواهم شد، صحیح نیست. شورا محل استخدام نبوده و حتی بیمه نیز ندارد. علاوه بر این طبق قانون جمعیت بالای 500 هزار تا 1 میلیون نفر ماهیانه تعداد جلساتی با ساعت مشخص و معین دارد که در اردبیل تعداداین جلسات 50 ساعت بیشتر مجوز ندارد به همین ترتیب شهرهای با تعداد جمعیت کمتر تعداد جلسات پایین تر و نتیجتاً حق الجلسه این تعداد از جلسات را می گیرد.

اعضای شورا حقوق ثابت و یا بیمه ندارند. من به عنوان رئیس شورای شهر دوره چهارم شهر اردبیل بالاتر از دو میلیون و یکصدو 75 هزار تومان پول ماهانه دریافت نکرده ام. البته معتقدم این راه صواب و مشروع بوده ولی راه بده بستان هایی هم برای عده ای کج فکر های احتمالی هم باز بوده اما قطع یقین ناصواب و نامشروع هست.

در سازمان شهرداری و مجموعه های آن که با صدها پیمانکار و هزاران مراجعه سر و کار دارد، احیاناً راه ناصواب را برای برخی باز کند البته نهادهای نظارتی نیز بر آن اشرافیت داشته و خواهند داشت.

برخی تعداد جلسات نیز خارج از شورای شهر و در شهرداری ها تشکیل می شود که شورا به تصمیم اعضا فردی را به نمایندگی در آن جلسات و کمیسیون ها معرفی می کند که در این دوره نیز این عضویت در کمیسیون ها لغو و فقط به عنوان ناظر معرفی می شوند.در این بین حق الجلسه برخی از جلسات مانند؛ ماده 100 ، تا یکصد و پنجاه هزار تومان امکان پرداخت دارد اما تعداد آن حد اکثر سه بار در طول سال است.

اینطوری خیال نشود که اگر با آمدن به شورا و صرف هزینه 200 میلیون تومانی سود 400 میلیونی برمی دارد، در اینصورت سخت در اشتباه بوده و متضرر خواهد شد.

 

*شما دوره قبل چقدر خرج تبلیغات کردید؟

خوشبخت: من دوره قبل 35 میلیون تومان خرج انتخاباتم کردم اما بنا دارم در این دوره سعی کنم به مراتب کمتر هزینه کنم.

 

*شائبه واگذاری پرشیا به اعضای شورا از سوی شهرداری از چه قرار است؟

خوشبخت: این شائبه درست هست؛ اما نه به آن صورت، شهردار این خودروها را طبق سنوات گذشته و بخاطر امورات اداری به شورا تحویل داده و مالکیت آن بیت المال و سازمان شهرداری است.حتی برای این خودروهای خدمت قبض های سهمیه محدود سوخت گاز در نظر گرفته شده که استفاده خارج از این مسافت به هزینه سوخت شخصی تامین می شود.

 

*تلخ ترین و شیرین ترین خاطره شما در دوره نمایندگی مردم اردبیل در شورای شهر چیست؟

خوشبخت: خوش حال کننده ترین اتفاق این دوره شورا تشکیل کمیسیون های تخصصی جذب سرمایه گذار در شهر و مشارکت بخش خصوصی بود که موفقیت هایی نیز حاصل شد و 150 میلیارد تومان به سرمایه گذاری و جذب آن اختصاص داده شد. این مبلغ قبلا به یک میلیارد هم نمی رسید ولی باید از سرمایه گذرا استقبال کرده و راه او را تسهیل کنیم.

یکی از دو تلخی های آن نیز حادثه زمستان شورابیل و دیگری این بود که با وجود عمل به قانون و اختیارات شورا اجازه استیضاح اصولی داده نشد ولی با این حال باز به دموکراسی عمل کرده و توصیه بزرگان را پذیرفتیم.

یکی دیگر از مسائل تلخ خارج از شورا زمزمه های ریل گذاری خط راه آهن از مسیر آذربایجان شرقی - اهر – کلیبر – اسکانلو و اصلاندوز در نهایت گمرک بیله سوار بوده که در صورت صحت این موضوع که احتمال عملی شدن آن نیز بالا بوده مردم استان و مغان متضرر خواهد شد.

اکنون ریل راه آهن از قزوین - رشت به استارا رفته و اگر ریل آذربایجان نیز به آن مسیر یاد شده وصل شود قضیه قطعی و جدی است.

مسئولین استان اردبیل و نمایندگان دست روی دست نگذارند. اکنون ریل قطار از قزوین به رشت و در مسیر آستارا بوده و اگر ریل راه آهن آذربایجان نیز از جلفا – منطقه آزاد و به سمت مسیر یاد شده هدایت شود موضوع قطعی است.

هر چند این طرح ها ملی بوده و مخالف نیستیم ولی مردم استان اردبیل از این فرصت و امکانات و نیز دسترسی به مرکز کشور از میانه محروم خواهند ماند.

 

"گفتنی است ذکی اله خوش بخت رئیس شورای شهر فعلی اردبیل در پایان به طنز سیاسی اینگونه گفت که؛ در صورتی که نتوانند راه آهن اردبیل – میانه را عملی کنند شورای شهر راه آهن نمادین چرخی بطول 7 کیلومتر دور شورابیل برای کودکان ایجاد خواهد کرد!".

گفتگو از خبرنگار آذرسلام/

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر