تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 10864
تاریخ انتشار : چ, 1394/08/20 - 10:50
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: باید ریشه "تفکرات" توهین به اقلیت ها که در سیمای ملی ریشه دوانده، خشک شود.

بررسی ابعاد مختلف پخش کلیپی از برنامه فیتیله در 15/08/94 در شبکه دو سیما در گفتگوی نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین و سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با خبرنگار آذرسلام در ذیل می آید:

 

آیا برنامه فیتیله اساساً توهین و عمدی محسوب می شود یا خیر؟

برنامه اهانت آمیز فیتیله از دیدگاه هر آزاداندیشی محکوم است. صرف نظر از اینکه حقوق کدامین ملیت مطرح باشد فرقی ندارد، بلکه نفس قضیه و این عمل سخیف است.

*دلیل محکوم بودن این برنامه:

در مورد دلیل محکومیت آن؛ باید گفت: در این برنامه از حربه تحقیر استفاده شده است بنابراین از نظر اخلاقی بسیار مضموم بوده و اینکه وحدت را نشانه رفته اند کاملاً مشهود است.

هر حرکتی در هر شکل و قالبی که وحدت رانشانه رود محکوم بوده و قطعاً دراختیار دشمن است.اینکار دربست در اختیار دشمن بوده و کار او را سهل و آسان کرد و خدمت بزرگی به دشمن برای سوء استفاده از قومیت و اقوام را فراهم آورد.

*بحث مجازات وبرخوردها:

در بحث مجازات مقصرین آن، صرفاً و تنها بحث اخراج و برخورد های قاطعانه موضعی و بخشی از مجازات بوده که می تواند اعمال شود و این همه سطوح و عوامل اجرا، تهیه و پخش را در بر می گیرد.

اما معتقدم این برنامه بار امنیتی دارد زیرا در شرایطی که به شدت نیاز به وحدت داریم و با معضلی بنام «پانترکیست» هم از داخل مرز و هم از خارج مرز مواجهیم. پخش آن خدمت به این جریان و دشمن است.

جریحه دار کردن قلب واحساس میلیون ها آذری که به حق بر گردن میهن و آب و خاک و مردم آن حق حیات دارد و کسانی که قصد ضربه زدن به وحدت را دارند محکوم و مستلزم برخورد است.

*توهین به اقلیت در تفکرات صدا و سیما ریشه دوانده است

خاطرم هست قبلاً نیز مورد مشابهی اتفاق افتاده بود که در آن « سیمای جمهوری اسلامی ایران» در یک نظر سنجی از محلات، کلاس، دانشگاه و خوابگاه دانشجویی در باره میزان رضایتمندی و خصوصیات همسایگی و تعامل با ترک و اذری زبان ها نظر سنجی و گزارش تهیه کرده بود که در شکل و قالب توهین پخش شد. سپس بدنبال اعتراض ها مسئول واحد سنجش اخراج شد ولی دوستان صداو سیما و قوه قضائیه فراتر از این باید اقدام کنند و آن هم خشکاندن چنین تفکراتی بوده که بخود اجازه می دهد نسبت به سایر اقلیت توهین شود. این تفکر در صدا و سیما ریشه دوانده است و این گونه تفکر باید حذف شود.والا درمان موقت و موضعی حل مطلب نیست.

*باید از بعد امنیتی محاکمه شوند/قوه قضائیه فراتر عمل کند

باید افراد دخیل به عنوان کسانی که وحدت و امنیت ضربه می زنند  در قوه قضائیه محاکمه شوند و الا توقیف برنامه راه حل دایمی و تضمینی نیست ممکن است باز تکرار شود.

*پاسخ به موج سواری مغرضین و معاندین رسانه های خارجی و عوامل بیرونی و داخلی ان:

همه اقوام و قومیت ها خود را در یک مجموعه و خانواده نظام می دانیم در عین حال اعتراض آذری ها را به حق و بجا دانسته و کسانی که از راه قانون و اصولی اعتراض کرده اند حق طبیعی و قانونی دارند. قانون اساسی حقوق ملیت و قومیت را لحاظ کرده و حتی اجازه تدریس کرسی زبان آذری را هم داده است. بنابراین قانون اساسی به همه اقوام امیتیازات و توجه خاصی داشته و جای سوء استفاده را برای عده ای باقی نگذاشته است.

باید گفت کسانی که اینکار را کردند سوژه و فرصت به دست دشمن دادند تا ظرفیت اختلاف را شناسایی و وحدت و یکپارچگی را نشانه رفته و خدشه دار کند.

*در قبال اعتراض ها تهمت مواجب بگیر می زنند.

در پاسخ به کسانی که به ما افترا زده و اهانت می کنند مبنی بر اینکه اگر صحبت و یا اعتراض کنید مواجب بگیر دشمن هستید؛ می گویم: این جملات تکراری بوده و شما مواجب بگیر دشمن هستید که اجازه نمی دهید ریشه ای این موضوع حل شود و بر مغفول ماندن آن اصرار دارید بنابر این پذیرفتنی نیست.

از همه مسئولان و امام جمعه اردبیل و مردمی که اصولی و قانونی اعتراض خود را بیان کردند تشکر و قددرانی می کنم و در پایان تاکید می کنم باید از مسیر قانون اما قاطعانه برخورد شود.

گفتگو از خبرنگار آذرسلام/

 

ارسال نظر